ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
01 квітня 2016 року Чернігів Справа № 825/3558/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Кашпур О.В.
за участі секретаря - Пушенко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, заяву Управління державної казначейської служби України в м. Чернігові Чернігівської області про зміну способу і порядку виконання судового рішення,
В С Т А Н О В И В:
Управління державної казначейської служби України в м. Чернігові Чернігівської області звернулося до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2015 по справі № 825/3558/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Деснянського відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції та просить суд змінити спосіб виконання постанови суду шляхом заміни боржника з Деснянського відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції на Головне управління юстиції у Чернігівській області. Заява мотивована тим, що рахунок Деснянського ВДВС № 37319001000280 є не бюджетним рахунком, операції з яким не належать до операцій з виконання бюджетів. Відповідно до ст.. 45 Закону України «Про виконавче провадження» не передбачено стягнення грошових коштів з депозитних рахунків органів державної виконавчої служби, що надійшли від боржників для виплати стягувачам, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто. Деснянський ВДВС не має інших належних рахунків в органах державної казначейської служби, з яких можливо проводити стягнення на виконання рішень суду. Таким чином, оскільки боржник є структурним підрозділом Головне територіальне управління юстиції у Чернігівській області у Чернігівській області, та на підставі п.п. 2 п. 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, з метою належного виконання судового рішення, УДКСУ у м. Чернігові просить задовольнити його заяву.
Представник Управління державної казначейської служби України в м. Чернігові Чернігівської області в письмовому клопотанні просив розглянути заяву за його відсутності.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час слухання заяви повідомлений належним чином, заперечень на заяву не подав.
Представник Деснянського відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції просив розглянути подання без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2015 р. у справі № 825/3558/15-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Деснянського відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління юстиції про скасування арешту на майно було задоволено, та, зокрема, стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Деснянського відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління 487 грн. 20 коп. судових на користь позивача.
Чернігівським окружним адміністративним судом 17.02.2016 виписано виконавчий лист про стягнення суми судового збору на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Деснянського відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Зазначена норма не обмежує право суду певними обставинами, при наявності яких суд може змінити спосіб і порядок виконання прийнятого ним рішення, проте визначальним фактором при вчиненні зміни способу та порядку виконання судового рішення є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.
Згідно з п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до п.п. 2 п. 5 Порядку № 845 під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу, який видав виконавчий документ, щодо роз'яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення.
Відповідно до Порядку № 845 до УДКСУ у м. Чернігові надійшов на виконання виконавчий лист Чернігівського окружного адміністративного суду № 825/2558/15-а, виданий 17.02.2016 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Деснянського ВДВС на користь ОСОБА_1 судових витрат в сумі 487,20 грн. Для виконання вищевказаного виконавчого листа УДКСУ у м. Чернігові боржнику - Деснянському ВДВС було направлено запит щодо безспірного списання коштів з рахунків.
Листом від 12.03.2016 за № 02-15/297 Деснянський ВДВС повідомив, що безпосередньо відділ не є розпорядником бюджетних коштів, не складає кошториси. Відповідно до п. 12.1 наказу Міністерства юстиції України "Про затвердження Інструкції з організації примусового виконання рішень" від 02.04.2012 № 512/5 органи ДВС мають відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам.
Депозитні суми - це кошти, що не належать бюджетній установі, надходять у її тимчасове розпорядження та із настанням відповідних умов перераховуються за призначенням. Депозитні суми надходять до установи та не мають відношення до виконання єдиного кошторису бюджетної установи. У Деснянського ВДВС наявний депозитний рахунок (р/р №37319001000280), відкритий в ДКСУ в м. Києві, який є транзитним - на ньому знаходяться кошти, що стягнуті з боржників на користь стягувачів.
Також боржником повідомлено, що Деснянский ВДВС є органом державної виконавчої служби, який входить до системи органів Міністерства юстиції України, підпорядковується Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України через відповідний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі та є структурним підрозділом районного, районного у місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного управління юстиції. Головне територіальне управління юстиції складає проект кошторису на утримання Головного територіального управління юстиції, який погоджує з головами ДВС в частині, що стосується структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію повноважень ДВС контролює надходження коштів до спеціального фонду Державного бюджету України та їх облік; здійснює бухгалтерський облік витрат на утримання Головного територіального управління юстиції, структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію повноважень ДВС.
Крім того, зазначено, що згідно п. 5 ст. 45 Закону України "Про виконавче провадження" не допускається виплати стягувачу стягнутих сум готівкою або виплата стягнутих сум іншим особам, які не є стягувачами (крім виплати грошових сум заставодержателю, який не є стягувачем, згідно із статтею 54 цього Закону). Забороняється використовувати стягнуті з боржників грошові суми, що підлягають виплаті стягувачам, на цілі, не передбачені цією статтею, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто (крім випадків, коли стягував є одночасно боржником у іншому виконавчому провадженні) (а.с. 62).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Порядком бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2014 № 372 передбачено, що депозитні рахунки відкриваються в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум, які з настанням відповідних умов підлягають поверненню або перерахуванню за призначенням.
В УДКСУ у м. Чернігові Деснянському ВДВС відкрито рахунок № 37319001000280. Даний рахунок згідно Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, Інструкції по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затверджених наказом Державного казначейства України від 28.11.2000 № 119, відкрито за балансовим № 3731 "Депозитні рахунки розпорядників коштів державного бюджету", призначений для обліку руху депозитних сум.
Небюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються органами Казначейства у випадках передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, розпорядникам та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів, підприємствам установам, організаціям та фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності, за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів.
Таким чином, рахунок № 37319001000280, відкритий Деснянському ВДВС є небюджетним рахунком, операції за яким не належать до операцій з виконання бюджетів.
Статтею 45 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що грошові суми, стягнуті з боржника, зараховуються державним виконавцем на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про виконавче провадження" не допускається виплата стягувачу стягнутих сум готівкою або виплата стягнутих сум іншим особам, які не є стягувачами (крім виплати грошових сум заставодержателю, який не є стягувачем, згідно із статтею 54 цього Закону). Забороняється використовувати стягнуті з боржників грошові суми, що підлягають виплаті стягувачам, на цілі, не передбачені цією статтею, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто (крім випадків, коли стягувач є одночасно боржником у іншому виконавчому провадженні).
Отже, виходячи з наведеного, можна зробити висновок, що нормами діючого законодавства не передбачено стягнення грошових коштів з депозитних рахунків органів державної виконавчої служби, що надійшли від боржників для виплати стягувачам, а також звертати на них стягнення для виплати іншим особам, які не є стягувачами за виконавчими документами, під час примусового виконання яких ці суми стягнуто.
Законом України "Про державну виконавчу службу" від 24.03.1998 № 202/98 встановлено, що органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції. Тобто, Новозаводський ВДВС є структурним підрозділом Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області.
Відповідно до п.1 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 за № 1707/5, районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції є територіальними органами Міністерства юстиції України. Управління юстиції підпорядковуються Мін'юсту та безпосередньо головним територіальним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.
Таким чином, суд приймає до уваги доводи УДКСУ у м. Чернігові про те, що стягнення з боржника по виконавчому провадженню - Деснянського ВДВС суми судових витрат в розмірі 487,20 грн., за рахунок бюджетних асигнувань, на користь ОСОБА_1 є неможливим, так як останній не є розпорядником бюджетних коштів та не складає кошториси. Тобто, вищенаведене унеможливлює виконання рішення суду.
Підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим судом способом.
Таким чином, оскільки Деснянським ВДВС є структурним підрозділом та підпорядковується Головному територіальному управлінню юстиції у Чернігівській області, який в свою чергу відповідно до наданих йому повноважень складає кошторис в частині, що стосується структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію повноважень ДВС, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви УДКСУ у м. Чернігові про зміну способу та порядку виконання судового рішення від 20.11.2015 по справі № 825/3558/15-а. Також, суд приймає до уваги, що Деснянський ВДВС не має інших належних рахунків в органах державної казначейської служби, з яких можливо проводити стягнення на виконання рішень суду.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
Заяву Управління державної казначейської служби України у м. Чернігові Чернігівської області про заміну способу та порядку виконання рішення суду - задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.11.2015 по справі № 825/3558/15-а шляхом зміни боржника з Деснянського відділу Державної виконавчої служби Чернігівського міського управління на Головне територіальне управління юстиції у Чернігівській області.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строк, передбачений статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя підпис О.В. Кашпур
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Кашпур