КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа 826/1361/16
Суддя доповідач Саприкіна І.В.
У Х В А Л А
31 березня 2016 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Саприкіна І.В., перевіривши матеріали апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2016 року по справі за їх позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ПЕЛЛ» про стягнення боргу,-
В С Т А Н О В И В:
УПФУ в Печерському районі м. Києва звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до ТОВ «УКР ПЕЛЛ» про стягнення боргу в розмірі 875,74 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2016 року позовну заяву повернуто позивачу.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, УПФУ в Печерському районі м. Києва подали апеляційну скаргу про скасування незаконної, на їх думку, ухвали суду першої інстанції та просять повернути справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Одночасно з апеляційною скаргою було подано клопотання про звільнення від сплати судового збору, у зв'язку з тим, що відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, що діяла до 01.09.2015 року) Пенсійний фонд та його органи були звільненні від сплати судового збору, у зв’язку з чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік та на початок 2016 року кошти на сплату судового збору передбачені не були.
В силу положень ч. 1 ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, звільнення від сплати судового збору є правом суду, а не обов’язком.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року №484-VIII, який набрав чинності 01.09.2015 року, зобов’язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.
Сплата судового збору за подання апеляційної скарги в силу положень ст. 187 КАС України є процесуальним обов’язком сторони, що звертається до суду з апеляційною скаргою.
З огляду на вищезазначене, суд знаходить таке клопотання необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки на підтвердження неможливості сплати судового збору апелянтом жодних доказів не подано. Невиділення з Державного бюджету грошових коштів для сплати судового збору не є поважною причиною для звільнення від такої оплати. Крім того, апелянтом не надано доказів звернення до відповідних державних органів з відповідними заявами про виділення грошових коштів на сплату судового збору, зважаючи на зміни до Закону України «Про судовий збір», які набрали чинності з 01.09.2015 року.
Отже, апелянтом не сплачено судовий збір, а підстави для звільнення його від такої сплати відсутні.
Наявність вказаних недоліків перешкоджає суду прийняти апеляційну скаргу до провадження.
Відповідно до підпункту 5 п. « 3» ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на ухвалу суду підлягає сплаті 1 розмір мінімальної заробітної плати. Даний збір необхідно сплатити за наступними реквізитами суду:
Отримувач коштів
УДКСУ у Печерському р-ні
Код отримувача (код за ЄДРПОУ)
Банк отримувача
ГУДКCУ у м. Києві
Код банку отримувача (МФО)
820019
Рахунок отримувача
31211206781007
Код класифікації доходів бюджету
22030001
Крім того, за ч. 4 ст. 189 КАС України апеляційна скарга залишається без руху випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п’яти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом п’яти днів з дня отримання копії постанови (ч. 2 ст. 186 КАС України).
Апелянт зазначає, що копію ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2016 року отримали 10 березня 2016 року. Як доказ отримання оскаржуваної ухвали у вказану дату УПФУ надали копію реєстраційно-контрольної картки. Разом з тим, реєстраційно-контрольна картка не може достовірно та об'єктивно свідчити про дату одержання судового рішення, оскільки виготовляється самим апелянтом, який є упередженою особою щодо питання додержання строку апеляційного оскарження.
Тобто, УПФУ в Печерському районі м. Києва слід надати інші докази отримання оскаржуваної ухвали. У випадку пропуску строку апеляційного оскарження – звернутись до суду із заявою про поновлення строків.
За змістом ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання встановлених вимог постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Відповідно до ч. 3 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 цього Кодексу, застосовуються правила ст. 108 цього Кодексу, згідно з якими апеляційна скарга залишається без руху.
Крім того, суд звертає увагу, що за вимогами ч. 3 ст. 108 КАС України за аналогією апеляційна скарга повертається апелянту, якщо він не усунув недоліки скарги, яку залишено без руху.
Керуючись ст.ст. 108, 187, 189 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про звільнення від сплати судового збору – відмовити.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2016 року по справі за їх позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «УКР ПЕЛЛ» про стягнення боргу – залишити без руху.
Надати апелянту строк для усунення вказаних недоліків протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений вище строк апеляційна скарга буде повернута апелянту.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: