ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
29 березня 2016 рокусправа № 804/8017/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.
суддів: Уханенка С.А. Богданенка І.Ю.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2015 року у справі № 804/8017/15 за адміністративним позовом Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Джерес-ЛТД», ОСОБА_1, третя особа: реєстраційна служба Першотравенського міського управління юстиції Дніпропетровської області про скасування державної реєстрації, -
ВСТАНОВИВ:
Східно-Дніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Джерес-ЛТД», ОСОБА_1, третя особа: реєстраційна служба Першотравенського міського управління юстиції Дніпропетровської області про скасування реєстраційної дії №10701050013018772 від 23.12.2014 року про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Джерес-ЛТД», пов'язаних зі зміною місцезнаходження підприємства.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Східно-Дніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, не погодившись з рішеннями суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2015 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Сторони, які були належним чином повідомлені про час та місце проведення розгляду справи, в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖЕРЕС-ЛТД» було зареєстровано 23.03.2006 року Головним управлінням юстиції у м. Києві 23.03.2006 року та включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з присвоєнням коду ЄДРПОУ 34240893.
23.12.2014 року реєстраційною службою у Печерському районі м. Києва було зроблено реєстраційний запис №10701050013018772 про державну реєстрацію змін до установчих документів та внесення змін до відомостей про юридичну особу, а саме - про зміну відомостей щодо місцезнаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Джерес-ЛТД». За вказаним записом місцезнаходженням підприємства з 23.12.2014 року є Дніпропетровська область, м. Першотравенськ, вул. Шкільна, буд.20.
З метою контролю дотримання платником податків приписів чинного законодавства, співробітниками Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області була проведена тематична перевірка щодо знаходження за юридичною адресою товариства з обмеженою відповідальністю «Джерес ЛТД», на підставі якої було складено акт №69 від 04.02.2015 року.
За результатами перевірки податковим органом було встановлено, що при виході на місцезнаходження, за вказаною в реєстраційних документах юридичною адресою ТОВ «Джерес-ЛТД» відсутнє. За даною адресою зареєстрований та фактично розташований Виконавчий комітет Першотравенської міської ради Дніпропетровської області.
В подальшому, податковим органом була складена довідка про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків № 3829/7/4-08-07-02-08 від 06.03.2015 р. місцезнаходження платника податків не встановлено. За результатами Довідки було складено Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (ф. № 18-ОПП) від 06.03.2015 р. № 11 та направлено державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених ч.12 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Також, 12.06.2015 р. Східно-Дніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області було направлено запит на отримання Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо ТОВ «ДЖЕРЕС-ЛТД».
Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо ТОВ «ДЖЕРЕС-ЛТД» міститься запис про відсутність юридичної особи ТОВ «ДЖЕРЕС-ЛТД» за адресою місцезнаходження: Дніпропетровська область, м.Першотравенськ, вул..Шкільна, буд.20.
На підставі викладеного, податковий орган дійшов висновку щодо протиправності здійснення 23.12.2014 року реєстраційної дії №10701050013018772 щодо зміни місцезнаходження ТОВ «ДЖЕРЕС-ЛТД», у зв'язку з чим оскаржив її до суду.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для скасування державної реєстрації відсутні, оскільки на реєстратора не покладено обов'язку щодо перевірки правдивості відомостей поданих для державної реєстрації змін до установчих документів.
Суд апеляційної інстанції погоджується з зазначеною позицією суду першої інстанції з огляду на наступні обставини.
Згідно з п. 67.2. ст..67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення зокрема щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Тобто, Державна податкова інспекція наділена повноваженнями щодо звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів передбачено Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»
Відповідно до ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Аналіз зазначених правових норм вказує на те, що відомості про юридичну особу включаються до ЄДРСР шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи. У разі необхідності проведення змін до установчих документів, юридична особа подає пакет документів, які передбачені Законом № 755-IV. Проте, у випадку наявності підстав передбачених ст. 27 Закону № 755-IV державний реєстратор відмовляє у проведенні таких змін.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем не були надані докази, які б підтверджували наявність підстав для відмови державного реєстратора у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про ТОВ «Джерес-ЛТД» пов'язаних з його місцезнаходженням.
При цьому, з приписів чинного законодавства вбачається, що державний реєстратор не наділений повноваженнями перевіряти законність рішень загальних зборів учасників юридичної особи про затвердження змін до установчих документів, оскільки відповідальність за законність прийнятого рішення покладається на засновників юридичної особи.
Зазначене свідчить про те, що здійснюючи реєстраційні дії щодо внесення записів про зміни місцезнаходження, зняття з обліку та постановку на облік, державний реєстратор діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб прямо передбачений законодавством.
Однак, на думку позивача, неправдивість даних щодо зміни місця знаходження відповідача в даному випадку є належною підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Водночас, відповідно до ст.31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його юридичній особі - відповідачу для вжиття заходів до приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням, а також державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Отже, підставою для внесення запису щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів може бути лише рішення суду про скасування рішення засновників юридичної особи щодо внесення змін до установчих документів на підставі якого здійснюється державна реєстрація.
При цьому, чинним законодавством не передбачена така підстава для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, як неправдивість даних щодо зміни місця знаходження відповідача.
Позивачем не було надано до суду судових рішень, які набрали законної сили щодо скасування рішення засновників ТОВ «Джерес-ЛТД» про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними зміни до установчих документів юридичної особи.
Натомість, факт відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням є підставою, у відповідності до вимог п. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», для внесення запису до Єдиного державного реєстру про таку відсутність та звернення податкового органу до суду з позовом про припинення юридичної особи, а не скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Отже, позовні вимоги щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів є безпідставними, оскільки рішення засновників юридичної особи, щодо внесення змін до установчих документів судом скасовано не було.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості задоволення позовних вимог.
Також, у відповідності до ст. 88 КАС України, ст. 8 ЗУ «Про судовий збір» судом було відстрочено заявнику сплату судового збору у розмірі 80.38 грн. до вирішення судом апеляційної інстанції даної справи.
Відтак, у відповідності до ст. 98 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з позивача суму відстроченого судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 80.38 грн. на користь спеціального фонду Державного бюджету.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що оскаржувана постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2015 року була винесена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що свідчить про відсутність підстав для її скасування.
На підставі наведеного, керуючись,ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення .
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2015 року у справі № 804/8017/15 - залишити без змін.
Стягнути з Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь спеціального фонду Державного бюджету (УДКСУ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ, код банку отримувача (МФО): 805012, рахунок отримувача: 31217206781004, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір у сумі 80 (вісімдесят) гривень 38 копійок.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий: Ю.М. Дадим
Суддя: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко