Постанова № 56849749, 31.03.2016, Звягельський міськрайонний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
31.03.2016
Номер справи
285/4035/15-а
Номер документу
56849749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

Справа № 285/4035/15-а

провадження № 2-а/0285/46/16

31.03.2016 року м. Новоград-Волинський

Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:

головуючої судді…………..ОСОБА_1

при ОСОБА_2

сторін:

ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4

до Управління пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області

про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

26.10.2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що з 2014 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі Житомирської області (далі Управління) та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі Закон № 3723-XII) у розмірі 80 % від заробітної плати. 30.09.2015 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням компенсації за невикористану відпустку та вихідної допомоги в розмірі середньомісячного заробітку, в чому йому було відмовлено.

Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобовязати його здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% від заробітної плати з урахуванням всіх складових за останні 24 місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 04.04.2014 року.

28.10.2015 року відкрито скорочене провадження у справі та розяснено відповідачу право подати заперечення на позов.

05.11.2015 року на адресу суду від відповідача надійшло заперечення на позов, в якому він просить відмовити у позові за безпідставністю.

09.11.2015 року справу було призначено до судового розгляду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача до суду не прибув, причини неявки невідомі, надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю та при винесенні рішення просив взяти до уваги довідку про складові заробітної плати ОСОБА_4 № 9-1-15/1419 від 26.11.2015 року, подану для призначення пенсії, оскільки попередня № 9-1-15/373 від 19.06.2014 року визнана недійсною.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку Управління та отримує пенсію за нормами Закону № 3723-XII.

30.09.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням наданої ним довідки № 9-1-15/373 від 19.06.2014 року.

Рішенням комісії Управління № 95 від 01.10.2015 рокупозивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року пенсії, призначені в порядку та на умовах, визначених Законом № 3723-XII, з 01.06.2015 року не перераховуються.

Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.

Відповідно до вимог статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (ст. 33 Закону № 3723-XII). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 2 цього ж закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Крім того, статтею 66 Закону України від «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких відповідно до вказаного Закону були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, висновки Управління про те, що з 01.06.2015 року пенсії державним службовцям не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються, у відповідності до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки вказаний нормативно-правовий акт стосується осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів України, починаючи з 01.06.2015 року, тоді як позивач перебуває на обліку в Управлінні з 04.04.2014 року. У той же час Управління при визначенні та перерахунку пенсії має надавати перевагу спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11 та від 03.06.2014 року.

Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, орган пенсійного фонду безпідставно не взяв до уваги усі надані ним документи та діяв не на підставі, не в межах повноважень і не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Своїми діями відповідач допустив звуження змісту та обсягу прав та свобод позивача, які підлягають відновленню, а тому позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій відповідача та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача є обґрунтованими, доведеними і підлягають задоволенню.

Разом з тим, вимога позивача про зобовязання Управління здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 04.04.2014 року, задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Згідно Законів України «Про пенсійне забезпечення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до пенсійного органу і провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, або з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку позивач звернувся до Управління 30.09.2015 року. З повідомлення апарату ВРУ від 01.12.2015 року слідує, що довідка про складові заробітної плати ОСОБА_4 № 9-1-15/373 від 19.06.2014 року визнана недійсною та надана нова № 9-1-15/1419 від 26.11.2015 року.

Відтак, суд вважає, що перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця з урахуванням компенсації за невикористану відпустку та вихідної допомоги в розмірі середньомісячного заробітку, необхідно проводити з 01.10.2015 року та за довідкою про складові заробітної плати ОСОБА_4 № 9-1-15/1419 від 26.11.2015 року.

Керуючисьстаттями 161-163, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними діїУправління пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії державного службовця з більшого заробітку з урахуванням компенсації за невикористану відпустку, вихідної допомоги в розмірі середньомісячного заробітку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Визнати протиправним рішення комісії Управління пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі по розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 95 від 01.10.2015 року щодо відмови у перерахунку ОСОБА_4 пенсії та скасувати його.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у розмірі 80% від заробітної плати відповідно до довідки № 9-1-15/1419 від 26.11.2015 року, з урахуванням усіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці роботи, у тому числі компенсації за невикористану відпустку, вихідної допомоги в розмірі середньомісячного заробітку, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.10.2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Головуючий суддя О.О.Літвин