Баранівський районний суд Житомирської області
Справа № 273/322/16-а
Провадження № 2-а/273/21/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 квітня 2016 року Баранівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Михалюка О. П. секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо перерахунку пенсії , -
В С Т А Н О В И В:
11 березня 2016 року ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними щодовідмови йому у здійсненні перерахунку на виплаті пенсії посадової особи органу місцевого самоврядування з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористані дні щорічних оплачуваних відпусток та індексації, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі та зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 85 % від заробітної з урахуванням всіхскладових за останні 24 місяці роботи , в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення 7913 грн. 54 коп.,компенсації за невикористані дні щорічних оплачуваних відпусток 15354 грн. 36 коп., індексації доходів громадян - 5121 грн. 77 коп ., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 04.09.2015 року.
Обгрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що він з 10.03.2011 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» при загальному стажі роботи 39 років 9 місяців 01 день, в тому числі стаж державної служби 4 роки 10 місяців 12 днів та стаж посадової особи органів місцевого самоврядування 10 років 10 місяців 6 днів.
Позивач зазначає, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та державної служби не менше 10 років здійснюється в порядку визначеному законодавством України про державну службу.
24.02.2016 року він звернувся із заявою до управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористані дні щорічних оплачуваних відпусток та індексації доходів громадян.
Листом -відповіддю № 5/М-8 від 04.03.2016 року відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат .
Він із даною відмовою не погоджується, вважає її безпідставною, виходячи із наступного .
Виходячи із системного аналізу положень ст. 33 Закону України Про державну службу , ст.ст. 1, 2 Закону України Про оплату праці матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того , ст. 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначено виплати ( доходи) , що враховуються у заробітну плату ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу ( заробітної плати) враховуються : суми виплат , отримуваних застахованою особою після набрання чинності цим Законом , з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані ( обчислені) та сплачені страхові внески ; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом , у межах сум , на які відповідно до законодавства , що діяло раніше , нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування .
Тому його пенсія повинна обчислюватись із заробітної плати , яку він фактично отримував на день звільнення , в тому числі із урахуванням вищезазначених виплат , на які нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Така правова позиція викладена у постановах Верховного суду України із вказаного питання.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з"явився, від його представника до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутності та відсутності позивача , де позовні вимоги він підтримав.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області в судове засідання не зявився і не повідомив про причину неявки , про час та місце розгляду справи він повідомлений належно, через розносну книгу для місцевої кореспонденції районного суду за № 383 від 15 березня 2016 року , що підтверджується відповідним витягом.
Оцінивши зібрані по справі докази в сукупності, суд прийшов до висновку , що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Суд встановив , що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку у відповідача , отримує пенсію за віком згідно Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування» , у розмірі 85% від заробітної плати ( а.с. 11 ).
Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та державної служби не менше 10 років здійснюється в порядку визначеному законодавством України про державну службу, що передбачено ст. 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування» .
ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунокйому пенсії з урахуванням матеріальної допомогина оздоровлення в сумі 7913 грн. 54 коп. ,компенсації за невикористані дні щорічних оплачуваних відпусток в сумі 15354 грн. 36 коп., індексації доходів громадян в сумі 5121 грн. 77 коп.
Листом - відповіддю № 5/М-8 від 04.03.2016 року відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат ( а.с. 11).
Дана відмова є неправомірною, виходячи із наступного.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
У відповідності до ст. 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, в тому числі :
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону {Пункт 1 статті 41 в редакції Закону № 2464-VI від 08.07.2010}
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Тому матеріальна допомога , компенсація за невикористану відпустку, індексація, на які нараховувались страхові внески на обов»язкове державне пенсійне страхування за останні 24 місяці перед призначенням пенсії , що підтверджується довідками відповідача , враховуються при обчисленні розміру пенсії позивачу .
На правильність такої позиції вказував Верховий Суд України у своїх постановах . Зокрема у постанові Верховного Суду України від 04 березня 2014 року № 21-14а 14 зазначено, що Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону N 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року (Постанова N 21-430а11), 14 (Постанова N 21-125а13), 28 травня (Постанова N 21-97а13) та 6 листопада 2013 року (Постанова N 21-350а13) (справи NN 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Висновок касаційного суду у справі, що розглядається, про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, відповідає практиці Верховного Суду України з розгляду спорів цієї категорії та є наслідком правильного застосування норм матеріального права. Так, перевагу надано спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії (стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення"), а не законам України від 16 грудня 1993 року "Про державну службу" та від 24 березня 1995 року "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними.
Тому , на підставі викладеного , позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню. Також суд враховує, що відповідач щодо пред"явлених позовних вимог ніяких заперечень не надав.
Керуючись ст.ст.2,6,7,11,17,71,159-163,167, ч. 1 п. 1 ст. 256 КАС України, на підставі ст. 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ч. 1 ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення , Законом України Про державну службу , ст.ст.1, 2 Закону України Про оплату праці, ст. 21 Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування , суд ,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги , компенсації за використану відпустку, індексації на заробітну плату , на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 85 % від заробітної плати , з урахуванням всіх складових ( отриманих виплат) за останні 24 місяці роботи , в тому числі в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення 7913 грн. 54 коп.,компенсації за невикористані дні щорічних оплачуваних відпусток 15354 грн. 36 коп., індексації доходів громадян - 5121 грн. 77 коп ., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, починаючи з 04 березня 2016 року. Допустити до негайного виконання постанову суду щодо перерахунку та виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць .
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: ОСОБА_3