Постанова № 56848472, 29.03.2016, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.03.2016
Номер справи
907/1065/15
Номер документу
56848472
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" березня 2016 р. Справа № 907/1065/15

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії

головуючого - судді Гнатюк Г.М.

суддів- Бонк Т.Б.

- ОСОБА_1

Розглянувши апеляційну скаргу Малого приватного підприємства Олеся, м. Ужгород б/н від 25.12.2015р.

на рішення господарського суду Закарпатської області від 14.12.2015р.

у справі № 907/1065/15

за позовом: Прокурора міста Ужгорода в інтересах держави в особі Ужгородської міської ради, м. Ужгород та Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради, м. Ужгород

до відповідача: Малого приватного підприємства Олеся, м. Ужгород

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,

за участю представників:

від прокуратури: ОСОБА_2- прокурор відділу,

від позивачів: не зявилися,

від відповідача: не зявився,

04.01.2016р. на адресу суду поступила апеляційна скарга Малого приватного підприємства Олеся на рішення господарського суду Закарпатської області від 14.12.2015р. у даній справі, яка автоматизованою системою документообігу суду розподілена до розгляду судді-доповідачу ОСОБА_3 При цьому, відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, до складу колегії входять судді Кравчук Н.М. та Мирутенко О.Л.

Ухвалою суду від 05.01.2016р. зазначена вище апеляційна скарга прийнята до провадження та призначена до розгляду на 02.02.2016р.

01.02.2016 року на адресу суду від представника скаржника поступила заява про відкладення розгляду справи, у звязку з його хворобою.

У звязку з перебуванням головуючого судді Гнатюк Г.М. у відпустці, 02.02.2016р. судове засідання не відбулось, про що було повідомлено прибувшого представника прокуратури.

Зважаючи на те, що станом на 09.03.2016р. відпали обставини, які унеможливили проведення судового засідання 02.02.2016р., у відповідності до п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 02.04.2015р. №25, ухвалою суду від 09.03.2016р. призначено розгляд справи на 17.03.2016 року.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 17.03.2016 року продовжено строк розгляду спору на 15 днів та відкладено розгляд справи на 29.03.2016р.

У звязку з тимчасовою непрацездатністю судді члена колегії Кравчук Н.М. та перебуванням у відпустці судді члена колегії Мирутенка О.Л. розпорядженням в.о. керівника апарату суду №75 від 29.03.2016р. призначено проведення автоматичної зміни складу колегії суддів у даній справі.

Відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 29.03.2016р. до складу колегії входять: головуючий суддя Гнатюк Г.М., судді: Бонк Т.Б., Якімець Г.Г.

У судове засідання 29.03.2016 року зявився прокурор, якому розяснено його права та обовязки, передбачені ст.ст. 22, 29 ГПК України та який надав суду усні пояснення.

Сторони двічі не забезпечили явки у судове засідання своїх уповноважених представників, хоча належним чином були повідомлені про час та місце слухання справи, що підтверджується копією списку згрупованих поштових відправлень від 18.03.2016р.

Враховуючи, що ухвалою суду від 17.03.2016р. явка повноважних представників сторін в судове засідання не була визнана судом обовязковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

Встановив :

Рішенням господарського суду Закарпатської області від 14.12.2015р. у справі №907/1065/15 (суддя Васьковський О.В.) позовні вимоги Прокурора міста Ужгорода в інтересах держави в особі Ужгородської міської ради та Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради задоволено повністю та внесено зміни до договору оренди землі від 26.07.2007 року, укладеного між Управлінням майном міста Ужгородської міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_4, та Малим приватним підприємством Олеся та викладено пункт 5 договору в наступній редакції: 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.08.2015, становить 7288747,62 гривень (сім мільйонів двісті вісімдесят вісім тисяч сімсот сорок сім гривень шістдесят дві копійки).; пункт 9 договору в наступній редакції: 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та становить 218662,42 гривень (двісті вісімнадцять тисяч шісток шістдесят дві гривні сорок дві копійки) на рік.; пункт 10 договору в наступній редакції: 10.Орендна плата вноситься щомісячно до 10 числа поточного місяця у розмірі 18221,86 гривень (вісімнадцять тисяч двісті двадцять одна гривня вісімдесят шість копійок)., а також стягнуто з Малого приватного підприємства Олеся в дохід Державного бюджету України 1218 грн. судового збору.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, Мале приватне підприємство Олеся оскаржило його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що воно прийняте з порушенням норм матеріального права, оскільки місцевим господарським судом прийнято його з неповним зясуванням обставин, що мають значення для справи та невідповідністю висновків суду обставинам справи, у звязку з чим, просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволені позову відмовити. Апелянт зазначає, що судом не враховано, що ні чинним законодавством України, зокрема ст.ст. 6, 627, 629, 651 ЦК України, ст.ст. 88, 193 ГК України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі", ні умовами спірного договору оренди земельної ділянки не передбачено, як підставу для внесення змін до договору, прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження нової нормативної грошової оцінки переданих в оренду земель. При цьому зазначає, що сторонами договору погоджено, що підставою зміни орендної плати визначено зміну розміру земельного податку згідно із змінами у діючому законодавстві, тобто коли визначена у договорі орендна плата є нижчою за встановлений законом її граничний розмір, а зміна нормативної грошової оцінки землі не є законодавчою зміною граничного розміру орендної плати. Крім того, судом першої інстанції не встановлено будь-яких порушень умов договору.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу б/н і дати (вх. №01-04/2140/16 від 21.03.2016р.) представник Ужгородської міської ради та Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради спростовує доводи скаржника та просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду залишити без змін.

Інші письмові відзиви чи пояснення на апеляційну скаргу на адресу суду не надходили.

Від відповідача надійшла заява про зупинення провадження у справі б/н від 24.03.2016р. (вх.№01-05/1503/16 від 28.03.2016р.). У заяві відповідач просить зупинити провадження у даній справі до вирішення спору у адміністративній справі №807/2396/15 за позовом Малого приватного підприємства Олеся до Управління Держгеокадастру в Ужгородському районі Закарпатської області про скасування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.08.2015р. Це ж клопотання надійшло 28.03.2016р. на електронну адресу суду.

В судовому засіданні прокурор заперечив щодо вказаної заяви, вказавши на її безпідставність та необґрунтованість.

Заслухавши пояснення прокурора, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду, прийшла до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про зупинення провадження у справі, враховуючи наступне:

У відповідності до ст.79 ГПК України, Господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом, а також у разі звернення господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

У відповідності до п. 3.16 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", статтею 79 ГПК встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі з інших підстав є неправомірним. Зокрема, відповідно до частини першої статті 79 ГПК господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. При цьому пов'язаною з даною справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі; в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення (частини третя і четверта статті 35 ГПК). Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, одночасністю розгляду двох пов'язаних між собою справ різними судами або з інших причин.

Рішення 23-ої сесії 6-го скликання Ужгородської міської ради від 14.07.2014 року №1398 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Ужгорода Ужгородської міської ради станом на день прийняття постанови є чинним.

Виходячи з наведеного, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення заяви про зупинення провадження у даній справі, оскільки у матеріалах справи є достатньо належних та допустимих доказів для прийняття законного, обґрунтованого рішення.

Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, оцінивши докази, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів прийшла до висновку, що рішення господарського суду Закарпатської області від 14.12.2015р. у справі №907/1065/15 слід залишити без змін, враховуючи наступне.

З матеріалів справи вбачається, що між Управлінням майном міста Ужгородської міської ради (орендодавець) та Малим приватним підприємством Олеся (орендар) 26.07.2007 року було укладено договір оренди землі (далі договір), згідно п. 1. якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під будівлями для комерційної діяльності, яка знаходиться в м.Ужгород, вул.Минайська, 16г. Загальна площа земельних ділянок 5253 кв.м. (п. 2 договору).

У пункті 40 договору зазначено, що він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Договір зареєстрований у Закарпатській регіональній філії ДП Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України 06.08.2007р. за № 2110100000-0407070000120.

Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1777 кв.м становить 278936,31 грн.; нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 4076 кв.м становить 193193,61 грн.

Відповідно до п.п. 9-11 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та становить 9442,60 грн. на рік та вноситься щомісячно до 10 числа поточного місяця в розмірі 786,88 грн., обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, згідно затвердженої форми, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно п.12 договору у разі збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, орендодавець має право на збільшення орендної плати в односторонньому порядку, про що оформляється додаткова угода, яка є невідємною частиною до цього договору.

Пунктом 14 договору встановлено, що земельна ділянка передається в оренду із земель комерційного використання.

Відповідно до п. 15 договору цільове призначення земельної ділянки: під будівлями для комерційної діяльності.

Згідно п. 27 договору орендодавець має право вимагати використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням (п. 30 договору).

Пунктом 33 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Даний договір укладено терміном на 10 років. Після закінчення строку договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору, повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору).

Рішенням 23-ої сесії 6-го скликання Ужгородської міської ради від 14.07.2014 року №1398, Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Ужгорода Ужгородської міської ради затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м. Ужгорода по базовій вартості 1 м. кв. забудованої території в розрізі економіко-планувальних зон та грошової оцінки сільськогоподарських угідь населеного пункту. Дане рішення опубліковане в газеті Ужгород , випуск №28 (771) від 14.07.2014р.

Відповідно до ст.23 Закону України Про оцінку земель, п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України та ч.5 ст. 12 Закону України Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності рішення 23-ої сесії 6-го скликання Ужгородської міської ради від 14.07.2014 року №1398 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Ужгорода Ужгородської міської ради набрало чинності з 01.01.2015р.

Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №18-709-0.4-7362/2-15 від 27.08.2015р. Управління Держземагенства в Ужгородському районі грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться в м.Ужгород, вул.Минайська, 16г. площею 5253 кв.м. становить 7288747,62 грн.

Згідно з ст. 288 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, а відповідно до п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України (зі змінами і доповненнями станом на 01.01.2015р.) ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

З урахуванням 3% річних від нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки, розмір орендної плати повинен складати 218662,42 грн. в рік та сплачуватись у відповідності до п.10 договору оренди щомісячно у розмірі 18221,86 грн.

У листі №24-12/1992 від 23.12.2014р. Ужгородська міська рада повідомила орендаря про рішення 23-ої сесії 6-го скликання Ужгородської міської ради від 14.07.2014 року №1398 та вимагала у строк до 31.01.2015р. зявитись до Департаменту міського господарства із витягом про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки для перегляду розміру орендної плати у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до ст. 96 ЗК України землекористувачі зобовязані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону України Про оренду землі однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.

Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п.п. 288.5.1, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Також, пунктами 34 та 35 ч.1 ст.26 ЗУ Про місцеве самоврядування в Україні визначено виключну компетенцію міської ради щодо вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Податковий кодекс України визначає, що річна сума платежу не може бути меншою 3% та не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

З постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин (пункт 2.19) вбачається, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому порядку.

У визначених законом випадках застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковим до виконання на відповідній території.

Згідно з пунктом 34 статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Часиною 1 ст.73 Закону України Про місцеве самоврядування передбачено, що акт ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної , міської, районної у місті (у разі її створення) ради прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованим на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Зважаючи на те викладене вище, та враховуючи, що відповідач ухилився від виконання Рішення 23-ої сесії 6-го скликання Ужгородської міської ради від 14.07.2014 року №1398, Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту м. Ужгорода Ужгородської міської ради, яким затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту м. Ужгорода і яке є чинним, а отже обовязковим до виконання, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про задоволення позовних вимог.

У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Згідно ст.ст.33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

При цьому, у відповідності до ч.1 ст.43 ГПК України, Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Доводи відповідача викладені в апеляційній скарзі спростовуються викладеним вище аналізом обставин справи та чинного законодавства, а тому судом апеляційної інстанції відхиляються.

Твердження апелянта про те, що ні чинним законодавством України, ні умовами спірного договору оренди земельної ділянки не передбачено, як підставу для внесення змін до договору, прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження нової нормативної грошової оцінки переданих в оренду земель є безпідставним, так як названа грошова оцінка є підставою для розрахунку орендної плати, а отже має істотне значення при визначення розміру орендної плати за землю.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що апеляційну скаргу Малого приватного підприємства Олеся залишено без задоволення, витрати по сплаті судового збору за розгляд апеляційної скарги, в порядку ст.49 ГПК України, слід віднести на скаржника.

Керуючись ст.ст. 101,103,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд

Постановив:

1.Рішення господарського суду Закарпатської області від 14.12.2015 року у справі №907/1065/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу Малого приватного підприємства Олеся залишити без задоволення.

2.Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

3.Матеріали справи повернути в господарський суд Закарпатськї області.

Головуючий суддяГнатюк Г.М.

СуддяБонк Т.Б.

СуддяЯкімець Г.Г.

Повний текст постанови

виготовлено 31.03.2016р.