КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 760/21027/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Коробенко С.В. Суддя-доповідач: Ганечко О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
24 березня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючої судді: Ганечко О.М.
суддів: Коротких А.Ю.,Хрімлі О.Г.,
при секретарі: Біднячук Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 30.12.15 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 30.12.15 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва щодо виключення сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (до 01.01.2011р.) та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зі складу заробітної плати, з якої здійснюється нарахування пенсії позивачу.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за період починаючи з 27 травня 2015 року, виходячи з розміру її середньої заробітної плати з урахуванням отриманих нею сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (до 01.01.2011р.) та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
16.02.16 Додатковою постановою Солом'янського районного суду м. Києва заяву позивача про ухвалення додаткової постанови в справі за її позовом до Управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва задоволено.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, згідно з постановою суду від 30 грудня 2015 року, врахувати при визначенні середньої заробітної плати суми отриманої нею грошової допомоги державним службовцям, а також виходити з розміру пенсії на рівні 80% від сум її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням від 30.12.15 року, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Представник апелянта підтримав апеляційну скаргу в повному обсязі та просив її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Представник позивача заперечувала проти задоволення апеляційної скарги, та просла залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та одержує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу».
28.04.14 року позивач звернулась до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та отримала довідку від 28.04.14 року №51 про складові заробітної плати, довідки від 16.11.15 року №86, №87 про суми індексації.
28.09.15 позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії державного службовця, з врахуванням вищевказаних довідок.
26.10.15 року позивач отримала відповідь №12722/01/Ю-709, якою було відмовлено в перерахунку пенсії.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що Управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва безпідставно відмовило позивачу в проведенні перерахунку та виплаті пенсії, у відповідності до ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», оскільки з матеріальної допомоги на оздоровлення, , матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, було сплачено страхові внески, що підтверджується довідками про складові заробітної плати.(а.с.9-14).
Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.
За змістом статті 37 Закону України « Про державну службу» , пенсія державним службовцям призначається в відсотковому розмірі від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.
Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;
Тобто, в даних правовідносинах мають перевагу спеціальні норми Закону, що визначають виплати(доходи) для обчислення пенсії, а саме, ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та вважає, що матеріальна допомога, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування, однак, як, не включаються до складу заробітної плати державного службовця, повинна бути врахована при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.
Згідно ч.2 ст.161 КАС України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п.1 ч.1 ст.237 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що дії відповідача щодо не врахування при обрахунку пенсії позивача, як державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, з якої сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення, є неправомірними.
Колегія суддів не вбачає порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається апелянт в апеляційній скарзі, та вважає, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні правовідносини.
Доводи апеляційної скарги, не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у постанові Солом'янського районного суду м. Києва від від 30.12.15 року, та не можуть бути підставою для її скасування.
За таких обставин, у відповідності до ст.200 КАС України, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.03.16 року клопотання апелянта про відстрочення сплати судового збору задоволено та в порядку ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України відстрочено сплату судового збору за подачу апеляційної скарги до ухвалення судового рішення у справі.
Порядок та розмір сплати судового збору визначений Законом України "Про судовий збір" від 14 липня 2011 року № 3674-VI.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 року N 484-VIIІ, який набув чинності 01.09.2015 року, внесені зміни до Закону України "Про судовий збір", зокрема ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», встановлено, що за подання апеляційної скарги на рішення суду, розмір судового збору складає 110 відсотків ставки, що підлягає сплаті при подані позовної заяви.
Частиною 1 цієї статті Закону встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2016 року становить 1378 гривень.
У зв'язку з цим судовий збір за подачу апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції за вимогами немайнового характеру у розмірі 535,92 грн. (487,20 *110%= 535,92 грн.) підлягає стягненню з особи, що подала апеляційну скаргу.
Керуючись ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва - залишити без задоволення.
Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 30.12.15 року - без змін.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва(м.Київ,вул.Керченська 5а,03151) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському район; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві; код банку отримувача (МФО): 820019; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів бюджету: 22030001) судовий збір за подачу апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції у розмірі 535(п'ятсот тридцять п'ять гривень) 92 коп.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Ганечко О.М.
Судді: Хрімлі О.Г.
Коротких А.Ю.
Головуючий суддя Ганечко О.М.
Судді: Хрімлі О.Г.
Коротких А. Ю.