ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Колупаев В.В.
Суддя-доповідач:Малахова Н.М.
ПОСТАНОВА
іменем України
"29" березня 2016 р. Справа № 296/530/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Малахової Н.М.
суддів: Котік Т.С.
Моніча Б.С.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "09" лютого 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
25 січня 2016 ОСОБА_3 звернувся до Корольовського районного суду м. Житомира з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій відповідача у перерахунку та нарахуванні пенсії з 30.12.2015 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідок військової частини А1435 від 15.12.2015 №249/677, Апеляційного суду Житомирської області від 08.12.2015 №3-389 та постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 у справі № 0670/6660/11 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та нарахувати йому призначену пенсію з 30.12.2015 , з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідок військової частини А1435 від 15.12.2015 №249/677, Апеляційного суду Житомирської області від 08.12.2015 №3-389 та постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 у справі № 0670/6660/11.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомира від 09.02.2016 позов ОСОБА_3 задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку та нарахуванні пенсії, з 30.12.2015, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до довідок військової частини А 1435 від 15.12.2015 №249/677 та Апеляційного суду Житомирської області від 08.12.2015 № 3-389, а також грошової допомоги при звільненні згідно постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 у справі №0670/6660/11 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_3 (ІН-НОМЕР_1) призначену пенсію з 30.12.2015, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової допомоги при звільненні, відповідно до довідок військової частини А1435 від 15.12.2015 №249/677, Апеляційного суду Житомирської області від 08.12.2015 № 3-389 та постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 у справі № 0670/6660/11. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 ( ІН-НОМЕР_1) сплачений останнім судовий збір у сумі 551,20 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач по справі - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що згідно ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації і т. і. - одноразові види грошового забезпечення.
Розглянувши справу у межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку у відповідача з 06.08.2011 року, йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 50 % грошового забезпечення (а. с. 11).
21.12.2015 ОСОБА_3 звернувся до відповідача з заявою в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та грошової допомоги при звільненні з яких сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ( арк.с.18).
Листом від 30.12.2015 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація, грошова допомога при звільненні не зазначені у статтях 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а. с. 19).
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що відмова у проведенні перерахунку не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.
Колегія суддів частково погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-XII у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 , пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі-Закон № 2011-ХІІ).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260 (далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Крім того, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення", згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Отже, суд першої інстанції вирішуючи спір у цій частині правильно застосував статтю 43 Закону № 2262-XII.
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд України (постанова від 10.03.2015 року у справі №21-70а15).
З огляду на викладене, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для проведення перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо врахування при здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги при звільненні.
Як встановлено судом, позивачу не було виплачено одноразову грошову допомогу при звільнені з військової служби. Вказану допомогу було виплачено ОСОБА_3 згідно постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07. 2011 року , якою стягнуто з Міністерства оборони України на користь позивача одноразову грошову допомогу, належну при звільненні з військової служби в сумі 78786,35 грн.
Із її суми одноразової грошової допомоги при звільнені не утримувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний соціальний внесок).
Отже, суд апеляційної інстанції приходить до висновків, що одноразова грошова допомога при звільнені з військової служби, з якої не було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не може бути віднесена до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 10.03.2015 .
Відтак, відповідач, відмовляючи позивачу щодо урахування вказаної допомоги при перерахунку пенсії діяв правомірно, а тому суд першої інстанції помилково зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_3 призначену пенсію з 30.12.2015 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманої суми одноразової грошової допомоги при звільненні, відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 року у справі № 0670/6660/11.
З огляду на вищенаведене, апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - частковому скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволені позову в частинні визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку та нарахуванні пенсії, з 30.12.2015, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманої ним суми одноразової грошової допомоги при звільненні, згідно постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 у справі №0670/6660/11 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_3 призначену пенсію з 30.12.2015 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманої суми одноразової грошової допомоги при звільненні, відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 року у справі № 0670/6660/11. В решті постанова підлягає залишенню без змін .
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.
Постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "09" лютого 2016 р. скасувати в частинні визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку та нарахуванні пенсії, з 30.12.2015, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманої ним суми одноразової грошової допомоги при звільненні, згідно постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 у справі №0670/6660/11 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_3 призначену пенсію з 30.12.2015 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманої суми одноразової грошової допомоги при звільненні, відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 25.07.2011 року у справі № 0670/6660/11 та прийняти нову про відмову у задоволені позову в цій частині.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Н.М. Малахова
судді: Т.С. Котік
Б.С. Моніч
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003
4-третій особі: Житомирський обласний військовий комісаріат - вул. Баранова,4,Житомир,10001,