Справа № 666/920/16-а
Провадження № 2-а/666/24/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2016 року Дніпровський районний суд міста Херсона у складі:
головуючого судді Рябової О.Д.
при секретарі Дроздовій Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Херсоні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсон про визнання протиправним рішення про перерахунок пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсон про визнання протиправним рішення про перерахунок пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Свої вимоги мотивувала тим, що з 19.09.2005 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» їй була призначена пенсія за вислугу років у розмірі 80% від суми місячного заробітку. 14.12.2015 року вона була звільнена з органів прокуратури у звязку з реорганізацією та скороченням кількості прокурорів органів прокуратури. На час звільнення вона мала вислугу 23 роки 11 місяців 22 дні, з них: стаж роботи у прокуратурі становить 20 років 5 місяців 18 днів, стаж роботи в органах внутрішніх справ 3 роки 6 місяців 4 дні. 09.02.2016 року нею було подана заява про перерахунок пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку, як це передбачено Законом України «Про прокуратуру» з урахуванням додатково наданих документів довідок з прокуратури Херсонської області про заробітну плату №18/5160 16 від 01.02.2016 року, згідно яких сума заробітної плати для нарахування пенсії за 60 календарних місяців підряд становить 479 624,65 грн., на підставі цього відповідач зобовязаний був провести перерахунок пенсії у відповідності х вимогами передбаченими ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяв на час призначення пенсії. Про відповідачем в проведенні перерахунку пенсії із заробітку, встановленого на дату звільнення, як це встановлено Законом у розмірі 90% від суми місячного заробітку, їй відмовлено, внаслідок чого нарахована їй пенсія значно менша ніж повинна бути.
В судовому засіданні позивач уточнила свої позовні вимоги та посилаючись на вказані обставини в позові просить суд зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Херсоні перерахувати з 14 грудня 2015 року призначену їй пенсію за вислугою років у зв'язку із звільненням із органів прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року у розмірі 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії починаючи з 14 грудня 2015 року. Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Херсон на її користь судові витрати в сумі 551,20 гривень.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, вказавши при цьому, що нарахована пенсія позивачу правильно. Законних підстав для перерахування пенсії позивачу немає.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 19.09.2005 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 80% від суми заробітної плати, що не оспорюється сторонами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
14.12.2015 року позивач була звільнена з органів прокуратури у звязку з реорганізацією та скороченням кількості прокурорів органів прокуратури на підставі п.9 ч. 1 ст. 51 Закону України «про прокуратуру», п.1 ст. 40 КЗпП України.
09.02.2016 року позивач звернувся до УПФУ в м.Херсоні з заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та надав довідки з прокуратури Херсонської області про заробітну плату №18/5160 16 від 01.02.2016 року, у яких зазначено, що з 01.11.2010 року по 30.11.2015 року позивач працювала в прокуратурі Херсонської області на посаді прокурора прокуратури Дніпровського району міста Херсона, де отримувала за 60 календарних місяців заробітну плату із зазначенням посадового окладу, надбавок, премій та інших виплат в сумі 479 624,65 грн.
Протоколом №18 засідання комісії для розгляду питань, повязаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсії відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення від 12.02.2016 року, яким комісія вирішила за відсутності законодавчих підстав відмовити ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії із заробітку, встановленого на дату звільнення.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону N 1789-XII в редакції, що діяла на час призначення пенсії УПФУ в м.Херсоні, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного
кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Внесені Законом України від 28.12.2014 року №76-VII зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13) та від 17.12.2013р. (справа №21-445а13).
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова управління Пенсійного фонду України у м.Херсоні у перерахунку пенсії позивачу, з розрахунку 90% від суми заробітної плати, виходячи з її розміру на даний час є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.
Відповідно до ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст.22 Конституції України, ст. ст 11, 17, 18, 86, 94, 159-163 , 186 КАС України, рішеннями Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсон про визнання протиправним рішення про перерахунок пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Херсоні перерахувати з 14 грудня 2015 року призначену ОСОБА_1 пенсію за вислугою років у зв'язку із звільненням із органів прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року у розмірі 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суми пенсії починаючи з 14 грудня 2015 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Херсон на користь позивача судові витрати в сумі 551,20 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м.Херсона протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О. Д. Рябова