Справа № 459/566/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" березня 2016 р. Червоноградський міський суд Львівської області
в складі: головуючого - судді Кріль М.Д.
при секретарі Данилів О.І.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Сущак В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Червонограда Львівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Червонограді про визнання незаконними дій Управління Пенсійного фонду України у м. Червонограді та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач в лютому 2016 року звернувся в суд з даним позовом, в заяві вказав, що з 23.10.2012 року йому було призначено пенсію за віком як посадовій особі органів місцевого самоврядування за нормами ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» та перераховано у зв'язку із звільненням з роботи 22.10.2012 року згідно заяви від 22.10.2012 року. Його загальний стаж, обчислений станом на дату звільнення становить 41 рік 09 місяців 14 днів, стаж державної служби - 23 роки 03 місяці 19 днів. 14.12.2015 року він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії за віком державного службовця відповідно до довідки від 14.12.2015 року, тобто з врахуванням виплаченої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди, а також індексації заробітної плати. Рішенням відповідача від 23.12.2015 року в перерахунку пенсії йому було відмовлено з посиланням на те, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати його провести перерахунок його пенсії.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, уточнивши позовні вимоги просить зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної йому пенсії з 22.08.2015 року, без врахування грошової винагороди.
Представник відповідача позов не визнала, вважає, що пенсія призначена відповідно до пенсійного законодавства. В запереченні вказала, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Крім того, ні в якому разі індексація не може бути складовою заробітної плати для визначення пенсії відповідно до ст. 37 ЗУ «Про Державну службу» оскільки індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотку.
Дослідивши докази суд встановив слідуюче.
Як вбачається з рішення від 23.12.2015 року управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1, останній одержував з 23.10.2012 року пенсію за віком, як посадова особа органів місцевого самоврядування за нормами ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» згідно заяви від 22.10.2012 року та пакету документів.
Розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії обраховувався слідуючим чином: загальний страховий стаж, обчислений станом на дату звернення (22.10.2012 року) становить 41 рік 09 місяців 14 днів, стаж державної служби - 23 роки 03 місяці 19 днів, в тому числі 01 рік 00 місяців 13 днів - строкова військова служба. Заробітна плата для розрахунку пенсії державного службовця складає: 1638 грн. + 1470,48 грн. (35291,56 грн.: 24 місяці) = 3108,48 грн. Пенсія обчислена в розмірі 80 % заробітної плати державного службовця: 3108,48 грн.* 80 % = 2486,78 грн. З урахуванням індексації в сумі 186,00 грн., загальний розмір пенсії за віком як особі органів місцевого самоврядування ОСОБА_1 з 01.12.2015 року становить 2672,78 грн.
ОСОБА_1 звернувся з заявою від 14.12.2015 року до відповідача з проханням провести перерахунок пенсії за віком державного службовця за даними довідки від 14.12.2015 року № 8993/6-5 виданої виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 з включенням графи «Інші виплати», на підставі норм чинного законодавства.
Згідно з ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року.
Як вбачається з довідки № 8993/6-5 від 14.12.2015 року виданої виконавчим комітетом Червоноградської міської ради Львівської області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до ЗУ «Про державну службу», виданої ОСОБА_1 про розмір надбавок, премії та інших виплат за період з 01.10.2010 року до 30.09.2012 року, на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В частині вимог, які стосуються індексації заробітної плати, суд враховує, що індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою КМ України № 1078 від 17.07.2003р.).
Структуру заробітної плати визначено у ст.2 Закону України «Про оплату праці», якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч.2 ст.2 Закону України «Про оплату праці»).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з пп.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затв. наказом Держкомстату України № 5 від 13.01.2004р.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати.
Також спірні щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для перерахунку розмірів пенсії визначається лише дата, з якої особа має право на її перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі. Обмеження періоду, протягом якого суб'єкт владних повноважень має здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам ст.19 Конституції України.
З огляду на положення ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 70, 138, 158-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Червонограді Львівської області про не включення до заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії), із врахуванням виплачених йому сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, починаючи з 22.08.2015 р. включно, та провести виплату нарахованих сум (за виключенням проведених виплат).
Судовий збір з відповідача не стягувати за клопотанням позивача.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання в 10-денний строк апеляційної скарги з дня її проголошення.
Суддя: М. Д. Кріль