Справа № 274/1850/16-а
Провадження № 2-а/0274/38/16
Постанова
Іменем України
29.03.2016 року м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Хавронюк О.Л, розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівсьокого об"єднаного Управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
ВСТАНОВИВ :
15 березня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.Позивач просить суд визнати протиправними дії Бердичівського ОУПФУ в Житомирській області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням підвищення окладів з 01.01.2016 року відповідно до довідки, виданої територіальним управлінням державної судової адміністрації в Житомирській області № 288/16 від 05 лютого 2016 року.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що з 23.09.2003 року їй призначено пенсію за віком у розмірі 90% від суми заробітної плати як державному службовцю, старшому секретарю Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області, згідно Закону України „Про державну службу". Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 „Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 та було підвищено посадові оклади працівникам апаратів місцевих судів, в зв"язку з чим 15.02.2016 року позивач звернулася до Бердичівського ОУПФУ в Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії, однак 22.02.2016 року їй було відмовлено з посиланням на ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.Проте на теперішній час нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України немає.
Розгляд справи суддею проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання, та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від Бердичівського ОУПФУ в Житомирській області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи /а.с. 19-20/.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову виходячи з наступного
Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб"єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси
Судом встановлено, що з 23.09.2003 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми її заробітної плати .
Згідно трудової книжки позивач з 1974 року працювала на посаді старшого секретаря суду Бердичівського районного суду Житомирської області, 22.09.2003 року звільнена з займаної посади як державний службовець, в звязку з досягненням гранічного віку, відповідно до ст. 23 Закону України «Про державну службу» (а.с. 9-10).
15.02.2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв"язку з підвищенням посадових окладів відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Житомирській області (а.с. 6).
22.02.2016 року відповідач листом №440/03-06 від 22.02.2016 року повідоми позивачку про відмову в перерахунку пенсії,посилаючись на те, що раніше призначені пенсії не перераховуються з 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ.Вказано, що Кабінет Міністрів України не забезпечив прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», тому відсутні законні підстави для перерахунку (а.с. 11-12).
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час виникнення спірних правовідносин час призначення пенсії позивачу), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Відповідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку:
1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;
2)іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268 затверджено схеми посадових окладів, зокрема, керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів Додаток № 47 до цієї Постанови.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, зокрема у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» та місячний посадовий оклад секретаря судового засідання (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) було встановлено у розмірі 0,3 відсотка.
Згідно довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 5.02.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області, посадовий оклад старшого секретаря судового засідання встановлено в сумі 4134,00 гривень (а.с.6).
Отже ,позивач має право на перерахунок пенсії, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, при цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Бердичівського ОУПФУ в Житомирській області з приводу відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 288/16 вих від 05.02.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим пенсіонерам є протиправними.
Як вбачається з прохальної частини позову позивач просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок з 01.01.2016 року.
Відповідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що порушене право позивача на перерахунок її пенсії, в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду на підставі довідки №288/16 від 05.02.2016 року підлягає відновленню з 01.02.2016 року, оскільки позивач звернувся за перерахунком з наданням довідки про складові заробітної плати до пенсійного фонду 15.02.2016 року.
Також суддя не бере до уваги посилання відповідача на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з огляду на наступне.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» прийнято Верховною Радою України 02.03.2015 року, який набрав чинності 28.03.2015 року, окремі положення 01.04.2015 року.
Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону визначено питання призначення пенсій, які призначаються відповідно, зокрема, до Закону України «Про державну службу», після набрання ним чинності, а у межах спірних відносин вирішується питання про перерахунок раніше призначеної пенсії як державному службовцеві до вступу в дію п.5 Прикінцевих положень.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У цій справі спірним є питання перерахунку пенсії позивачу, призначеної 23.09.2003 року, тобто до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкт авладних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково та визнати протиправними дії Бердичівського ОУПФУ в Житомирській області щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязати Бердичівську ОУПФУ в Житомирській області здійснити перерахунок призначеної пенсії, в звязку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату суду, відповідно до довідки № 288/16 від 05.02.2016 року з 01.02.2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бердичівсьокого об"єднаного Управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Бердичівсьокого об"єднаного Управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов"язати Бердичівське об"єднанане Управління пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 з 1 лютого 2016 року перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим працівникам апарату судів відповідно до довідки № 288/16 від 05.02.2016 року, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації в Житомирській області.В решті вимог відмовити ща безпілставністю.Судовий збір в сумі 551,2 грн.компенсувати за рахунок держави .
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів після отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: