ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 березня 2016 року м. Київ К/800/5323/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Голубєвої Г.К.,
Костенка М.І.
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ділекс Транспорт» (далі - Товариство) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 8 листопада 2013 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року у справі № 826/15844/13-а за адміністративним позовом Товариства до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві (далі - ДПІ),
про визнання дій протиправними,-
В С Т А Н О В И Л А :
У жовтні 2013 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дії ДПІ щодо здійснення зустрічної звірки Товариства, за наслідками якої 11.09.2013 була складена довідка № 151/26-53-22-05-15.
На обґрунтування позову зазначило, що ДПІ був порушений законодавчо встановлений порядок організації та здійснення зустрічної звірки, довідка була складена з порушенням вимог чинного законодавства України.
8 листопада 2013 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва позов задоволено частково, визнані протиправними дії ДПІ щодо здійснення зустрічної звірки в частині порушення механізму її здійснення.
Задовольняючи частково позов, суд зазначив, що податковим органом був порушений механізм ініціювання зустрічної звірки, оскільки запитом № 2511/10/26-53-22-0511 від 30.07.2013 у Товариства не витребовувалися документи та пояснення щодо контрагента ТОВ «Алавес спецтранс» за квітень 2012 року.
21 січня 2014 року постановою Київського апеляційного адміністративного суду постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 січня 2014 року скасована, у задоволенні позову відмовлено.
Товариство звернулося із касаційною скаргою про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва та постанови Київського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про задоволення позову, посилаючись па порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами, 11.09.2013 ДПІ були здійснена зустрічна звірка Товариства щодо підтвердження господарських операцій з ТОВ «Алавес спецтранс», ТОВ «Сателліт» їх реальності та повноти відображення в обліку за квітень 2012 року, за наслідками якої того ж дня була складена довідка № 151/26-53-22-05-15.
У довідці зазначено, що звіркою операцій Товариства була частково підтверджена реальність господарських операцій, їх вид, обсяг, якість та розрахунки та відображення їх в податковому обліку господарських операцій з ТОВ «Сателліт» за квітень 2012 року; звіркою операцій Товариства не була підтверджена реальність господарських операцій з ТОВ «Алавес спецтранс» за квітень 2012 року, які в подальшому були реалізовані ТОВ «Сателліт», відсутній об'єкт оподаткування податком на додану вартість та податком на прибуток за операціями з придбання і продажу товарів (надання послуг).
Не погоджуючись з висновками, що викладені в довідці, Товариство подало заперечення до контролюючого органу, які листом ДПІ № 5530/10/2653-22-05-11 від 25.09.2013 були залишені без задоволення.
Колегія суддів вважає висновок апеляційного адміністративного суду про відмову у задоволенні позову обґрунтованим з таких підстав.
Відповідно до пп. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010 (далі - Порядок № 1232), зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Згідно з п. 2 Порядку № 1232 зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Пунктом 3 Порядку № 1232 передбачено, що зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Відповідно до п. 4 Порядку № 1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
З аналізу зазначених норм вбачається, що у разі, якщо суб'єкт господарювання перебуває на обліку в органі державної податкової служби (ініціатора), та у останньої наявна інформації щодо господарських відносин з платником податків та зборів та її документальне підтвердження, то в такому випадку запит про надання такої інформації та її документального підтвердження не надсилається суб'єкту господарювання. Відповідно, якщо у органу державної податкової служби відсутня така інформація та її документальне підтвердження, суб'єкту господарюванню надсилається відповідний запит.
Суди встановили, що ДПІ відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України 30.07.2013 направила Товариству запит № 2571/10/26-53-22-05-11 щодо надання пояснень та їх документального підтвердження стосовно взаємовідносин з ТОВ «Сателлит» та ТОВ «Транс Сервіс Груп плюс».
12 серпня 2013 року Товариством на виконання зазначеного запиту були надані податковому органу пояснення щодо господарських відносин з ТОВ «Сателлит», ТОВ «Транс Сервіс Груп плюс» та їх документальне підтвердження. Серед наданих Товариством документів щодо його контрагентів були документи про господарські операції з ТОВ «Алавес спецтранс».
Згідно довідки № 151/26-53-22-05-15 від 11.09.2013 під час здійснення зустрічної звірки були використані надані Товариством документи.
Апеляційний суд обґрунтовано зазначив, що за наявності первинних та інших документів щодо контрагента ТОВ «Алавес спецтранс» ДПІ була не зобов'язана надсилати запит про надання таких документів.
Таким чином, дії податкового органу щодо здійснення зустрічної звірки стосовно контрагентів Товариства - ТОВ «Сателліт», ТОВ «Алавес спецтранс» є правомірними.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що постанова апеляційного адміністративного суду ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для її скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ділекс Транспорт» відхилити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 21 січня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Голубєва Г.К.
Костенко М.І.