Головуючий у 1 інстанції - Крилова М.М.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2016 року справа №805/4810/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Сухарька М.Г., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г.,
при секретарі судового засідання - Святодух О.Б.,
за участю представника позивача - Рябенко О.О.,
за участю представника відповідача в режимі відеоконференцзв'язку - Усачової А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 р. у справі № 805/4810/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2526 від 01.10.2015 р. «Про накладення штрафу на ТОВ «ДТЕК Східенерго» за порушення Ліцензійних умов з транспортування та Ліцензійних умов з постачання теплової енергії».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 р. у позовні вимоги задоволено.
Скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.10.2015 р. № 2526 «Про накладення штрафу на ТОВ «ДТЕК Східенерго» за порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії».
Стягнуто з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (код ЄДРПОУ 31831942) судовий збір в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.
Рішення суду першої інстанції вмотивовано тим, що невиконання підпункту 2.1.5 пункту 2.1 Ліцензійних умов з транспортування теплової енергії, а саме відсутність проектної та виконавчої документації на магістральні та місцеві теплові мережі і теплові пункти, що перебувають у власності або користуванні ліцензіата та забезпечують транспортування теплової енергії, сталося не з вини позивача.
Також суд першої інстанції вказав на відсутність у позивача можливості надати Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг під час проведення планової перевірки фінансову звітність, передбачену Мінфіном та Мінстатом України і додаткову звітність, визначену відповідачем через наявність об'єктивних обставин, які підтверджені сертифікатами про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 3677 та № 3678.
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції невірно було застосовано до спірних правовідносин норми Закону України «Про електроенергетику», а також що відсутнє підтвердження настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у період з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року.
Представник позивача у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечувала, просила постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача в режимі відеоконференції підтримала вимоги апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне задовольнити вимоги апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстровано в якості юридичної особи, ідентифікаційний код 31831942.
25.03.2015 року позивачем були отримані сертифікати про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 3677, а також № 3678.
За результатами проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог ліцензійних умов з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг було складено Акт № 161 від 28.09.2015 р.
Позивачем 28.09.2015 року було надано пояснення з приводу викладених в Акті № 161 порушень.
На підставі складеного Акту № 161 від 28.09.2015 р. та зазначених пояснень відповідачем було винесено постанову № 2526 від 01.10.2015 р.
Вказаною постановою визначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 року № 277 (далі - Ліцензійні умови з транспортування), та Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії, затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10.08.2012 року № 278 (далі - Ліцензійні умови з постачання), а саме: порушено підпункт 2.1.5 пункту 2.1 Ліцензійних умов з транспортування теплової енергії; пунктів 3.1 Ліцензійних умов з транспортування та Ліцензійних умов з постачання теплової енергії; пунктів 2.1, 4.2 Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.12.2012 № 630, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 14.12.2012 № 381. Накладено штраф у розмірі 17000 гривень.
Відповідно до Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 року № 715 (далі - Положення), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним Верховній Раді України.
Правові засади державного регулювання у сфері комунальних послуг визначаються Законом України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» № 2479-VI від 09 липня 2010 року (далі - Закон № 2479-VI).
Статтею 1 Закону № 2479-VI тарифи на комунальні послуги - тарифи на теплову енергію (крім тарифів на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, а також тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, а також тарифи на послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для суб'єктів, які є виконавцями цих послуг.
Статтею 6 Закону № 2479-VI визначено: національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг здійснює нагляд (контроль) за діяльністю суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках та застосування відповідних санкцій за порушення ними умов і правил провадження відповідних видів господарської діяльності.
Відповідно до наведеної статті Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг були затверджені Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами (Постанова № 277 від 10.08.2012 року) та Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії (Постанова № 278 від 10.08.2012 року).
Пунктом 1.2 Ліцензійних умов з транспортування встановлено, що ці Ліцензійні умови є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять (мають намір провадити) діяльність з транспортування теплової енергії.
Згідно з підпунктом 2.1.5 пункту 2.1 Ліцензійних умов з транспортування однією з умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії є наявність проектної та виконавчої документації на магістральні та місцеві (розподільчі) теплові мережі і (за наявності) теплові пункти, що перебувають у власності або користуванні ліцензіата та забезпечують транспортування теплової енергії.
З матеріалів справи вбачається, що під час проведення планової перевірки було встановлено відсутність проектної документації на магістральні та місцеві (розподільчі) теплові мережі, тепловий пункт, які занесені до схем теплових мереж з транспортування, що перебувають у користуванні Курахівської ТЕС. Даний факт позивач не заперечував та пояснив його відсутністю цих документів у Курахівської міської ради при їх передачі позивачу в оренду.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з доводами, викладеними в апеляційній скарзі, що на момент проведення перевірки Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» здійснювало господарську діяльність без наявності проектної документації.
Стосовно посилання апелянта про відсутність в постанові суду першої інстанції правової оцінки правомірності постанови відповідача № 2526 в частині накладення штрафу за порушення ТОВ «ДТЕК Східенерго» пунктів 3.1 Ліцензійних умов з транспортування та Ліцензійних умов з постачання теплової енергії колегія суддів зазначає наступне.
Пунктом 3.1 Ліцензійних умов з транспортування та Ліцензійних умов з постачання теплової енергії встановлено: суб'єкти господарювання, які провадять (мають намір провадити) господарську діяльність з транспортування теплової енергії, повинні дотримуватись вимог законодавства, яким регулюється діяльність у сфері природних монополій та у сфері теплопостачання.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 3 Закону № 2479-VI до завдань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послу, зокрема, належить забезпечення самоокупності діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках.
Статтею 6 Закону України «Про природні монополії» від 20 квітня 2000 року № 1682-III (далі - Закон № 1682-II) передбачено, що до суміжних ринків, що регулюються відповідно до цього Закону, з поміж іншого, належать виробництво теплової енергії (крім випадків, коли вона використовується виключно для внутрішньовиробничих потреб) в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності з виробництва теплової енергії (ліцензійними умовами) та постачання теплової енергії.
Частиною першою статті 14 Закону № 1682-II закріплено право комісій приймати в межах своєї компетенції у порядку, встановленому положеннями про комісії, рішення, що є обов'язковими для виконання суб'єктами природних монополій.
При цьому, розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 06.12.2013 р. № 234 «Про встановлення вимог щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності ТОВ «ДТЕК Східенерго» (зі змінами) для вказаного Товариства при провадженні ним інших, крім ліцензованих, видів діяльності, встановлено, зокрема, вимогу щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності лише в разі беззбитковості кожного з них.
Відповідно до розпоряджень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 06.12.2013 р. № 234 та від 31.01.2014 р. № встановлені вимоги до впровадження наступних не ліцензованих видів діяльностей:
- надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води;
- надання послуг з централізованого постачання холодної води;
- інші види освіти (надання освітніх послуг, перепідготовка та підвищення кваліфікації працівників).
Актом № 161 від 28.09.2015 р. та постановою № 2526 від 01.10.2015 р. встановлена збитковість вказаних видів діяльності за 2014 рік у розмірах:
- надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води - збиток 26 886 тис. грн.;
- надання послуг з централізованого постачання холодної води - збиток 6 805 тис. грн.;
- інші види освіти - збиток 2 597 тис. грн.
Позивач не заперечує наявність збитків та їх розмір.
Аналізуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про доведеність матеріалами справи порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» вимог п.3.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання теплової енергії.
З приводу посилання апелянта на виявлені під час перевірки порушення пункту 2.1 розділу II, пункту 4.2 розділу IV Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 14.12.2012 року № 630, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 14.12.2012 року № 381, суд апеляційної інстанції погоджується з доводами апеляційної скарги з огляду на наступне.
Вказаними нормами передбачено, що з метою обґрунтування запланованих витрат ліцензіатів, які спрямовуються на капітальні інвестиції в будівництво, реконструкцію, модернізацію об'єктів теплопостачання, придбання матеріальних та нематеріальних активів та/або сум, спрямованих на повернення кредитів, виплат за договорами фінансового лізингу та інших зобов'язань, які планується використати для фінансування зазначених цілей, ліцензіат розробляє інвестиційну програму, затверджує та здійснює її погодження, схвалення, для чого щороку, не пізніше ніж за два місяці до дати початку планованого періоду, подає до уповноваженого органу заяву щодо схвалення (погодження) інвестиційної програми.
Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» не було вчасно подано та схвалено інвестиційну програму на 2014 рік.
Позивач вказані обставини не заперечує, у поясненнях до Акту № 161 від 28.09.2015 року зазначає в якості підстав виникнення даного порушення стислі терміни та значний час, потрібний для розробки інвестиційної програми, а також ускладнення схвалення інвестиційної програми через проведення антитерористичної операції на території, де здійснює свою господарську діяльність позивач.
В матеріалах справи наявні та були враховані судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови Сертифікати № 3677 та № 3678 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо подання фінансової звітності, передбаченої Мінфіном та Мінстатом України і додаткової звітності, визначеної Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Даними Сертифікатами визначена дата настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) - 13 серпня 2014 року.
Проте судом першої інстанції не враховано, що до 13 серпня 2014 року позивачем не було розроблено, затверджено та погоджено, схвалено інвестиційну програму у відповідності до вимог пункту 2.1 розділу II, пункту 4.2 розділу IV Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб'єктів господарювання у сфері теплопостачання.
Проаналізувавши наведені нормативно-правові акти, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів погоджується з доводом апелянта, що відповідачем правомірно винесено Постанову № 2526 від 01.10.2015 року про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго».
На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.
Керуючись статями 122-1, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 р. у справі № 805/4810/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2015 р. у справі № 805/4810/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови - залишити без задоволення.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні 29 березня 2016 року, повний текст виготовлено 30 березня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після виготовлення повного тексту.
Колегія суддів Сухарьок М.Г.
Блохін А.А.
Гаврищук Т.Г.