Постанова № 56812536, 30.03.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2016
Номер справи
812/1687/15
Номер документу
56812536
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.

Суддя-доповідач - Жаботинська Світлана Володимирівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2016 року справа №812/1687/15

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді Жаботинської С.В., суддів Васильєвої І.А., Ханової Р.Ф., за участю секретаря судового засідання Борисова А.А., за участю представника позивача Жолоб Я.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року у справі № 812/1687/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» до Луганського обласного центру зайнятості, третя особа - Ровеньківський міський центр зайнятості про визнання наказу незаконним в частині його скасування,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просив: визнати наказ Луганського обласного центру зайнятості № 52 від 15.04.2015 року «Щодо роботи Ровенківського міського центру зайнятості» незаконним, в частині п.п. 3 п. 1, п. 3, п. 10, п.п. 1 п. 11 з моменту набрання наказу чинності та скасувати його (а.с.3-5).

В обґрунтування позову зазначив, що відповідно до наказу відповідача № 52 від 15.04.2015 року «Щодо роботи Ровеньківського міського центру зайнятості» Луганський обласний центр зайнятості визнано правонаступником Ровеньківського міського центру зайнятості в частині дебіторської заборгованості та заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зі сплати страхових внесків.

Вказаний наказ позивач вважає незаконним з огляду на те, що на час його видання Ровеньківський міський центр зайнятості не ліквідовано та не реорганізовано, він у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зазначений як юридична особа, а тому Луганський обласний центр зайнятості не може бути правонаступником Ровеньківського міського центру зайнятості.

Зазначає, що відповідно до Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20.01.2015 року № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2015 року за № 141/26586, (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного наказу) лише Центральний апарат Служби утворює, ліквідовує, реорганізовує головні управління та управління Служби за погодженням з Міністерством соціальної політики України, затверджує структуру, граничну чисельність, штатний розпис, кошторис видатків головних управлінь Служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, в тому числі кошторис видатків апарату головних управлінь.

За таких обставин, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що Луганський обласний центр зайнятості діє на підставі положення про Луганський обласний центр зайнятості, затверджений директором Державного центру зайнятості 25.03.2011 року. Питання організації роботи базового центру зайнятості, зокрема, питання скорочення штатної чисельності працівників, передача майна, майнових прав, дебіторської заборгованості та заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, відноситься до компетенції директора Луганського обласного центру зайнятості, яким видано Наказ від 15.04.2015 року № 52, який є організаційно-розпорядчим документом та спрямований на врегулювання взаємовідносин між обласним та підпорядкованим йому міським центром зайнятості.

В апеляційній скарзі позивач, з підстав, зазначених у позові, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, вважає апеляційну скаргу обґрунтованою, а постанову суду такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що згідно Положення про Луганський обласний центр зайнятості, Луганський обласний центр зайнятості є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у Луганській області. Центр підпорядковується та підзвітний Державному центру зайнятості. Положення про центр затверджується директором Державного центру зайнятості ( а.с. 57-62).

Луганським обласним центром зайнятості 15.04.2015 року з метою організації належної роботи обласної служби зайнятості та оптимізації видатків видано наказ № 52 «Щодо роботи Ровеньківського міського центру зайнятості», підпунктом 1.3 пункту 1 якого в.о. директора Ровеньківського міського центру зайнятості зобов'язано до 20.04.2015 передати по авізо та за актом приймання-передачі Луганському обласному центру зайнятості дебіторську заборгованість та заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за формою, наведеною в додатку № 1 до наказу.

Пунктом 3 вказаного наказу начальникам відділу бухгалтерського обліку, головному бухгалтеру ОСОБА_3 та юридичного відділу ОСОБА_4 забезпечити прийняття за актом приймання-передачі дебіторської заборгованості.

Відповідно до пункту 10 зазначеного наказу визнано Луганський обласний центр зайнятості правонаступником боргових зобов'язань Ровеньківського міського центру зайнятості в частині дебіторської заборгованості та заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, а в іншій частині боргових зобов'язань - Рубіжанський міський центр зайнятості.

Підпунктом 1 пункту 11 покладено обов'язки щодо окремого обліку дебіторської заборгованість Ровеньківського міського центру зайнятості на начальника відділу бухгалтерського обліку - головного бухгалтера обласного центру зайнятості ОСОБА_3

( а.с. 6-7, 88-98).

Колегія суддів звертає увагу, що позивач просить визнати Наказ Луганського обласного центру зайнятості № 52 від 15.04.2015 року «Щодо роботи Ровенківського міського центру зайнятості» незаконним в частині п.п. 3 п. 1, п. 3, п. 10, п.п. 1 п. 11 з моменту набрання наказу чинності та скасувати його в зазначеній частині.

Разом з тим, п.п. 3 п. 1 спірного Наказу це п.п. 1.3 п. 1 цього Наказу.

При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.

Державна служба зайнятості (далі-Служба) є централізованою системою державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством соціальної політики України (п. 1 розділу І Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 20 січня 2015 року, в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного наказу).

Відповідно до пункту 2 розділу І Положення про державну службу зайнятості служба складається з Центрального апарату Служби, головних управлінь Служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління), управлінь Служби в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління), навчальних закладів державної служби зайнятості, центрів професійної орієнтації населення, інших підприємств, установ, організацій, утворених Службою.

Установи, що входять до складу Служби, є юридичними особами публічного права, мають печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Державної казначейської служби України та/або банківських установах ( п. 7 розділу I Положення).

Згідно п. 1 розділу III Положення Центральний апарат Служби є головною державною установою у централізованій системі державних установ Служби. Повна назва - Державна служба зайнятості (Центральний апарат).

Центральний апарат Служби здійснює свої повноваження безпосередньо та через головні управління та управління.

Голова Служби здійснює керівництво діяльністю Служби та несе персональну відповідальність за організацію її діяльності та діяльності головних управлінь, за виконання покладених на Службу завдань та функцій, цільове використання коштів Фонду, належне використання виділеного у розпорядження Служби майна і матеріальних цінностей тощо; затверджує розподіл обов'язків між першим заступником та заступниками Голови Служби; затверджує положення про структурні підрозділи Служби, положення про головні управління, статути підпорядкованих навчальних закладів та підприємств, установ, організацій; затверджує штатний розпис Служби (відповідно до структури, погодженої з Міністерством соціальної політики України) та кошторис видатків Служби; затверджує кошторис видатків Фонду відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України бюджету Фонду, а у випадку, коли до початку нового бюджетного періоду Кабінетом Міністрів України не затверджено річний бюджет Фонду, затверджує тимчасовий кошторис видатків Фонду, щомісячний обсяг яких не може перевищувати 1/12 обсягу видатків, затверджених кошторисом видатків Фонду на попередній рік, крім захищених видатків на виплату допомоги по безробіттю; утворює, ліквідовує, реорганізовує головні управління та управління Служби за погодженням з Міністерством соціальної політики України, затверджує структуру, граничну чисельність, штатний розпис, кошторис видатків головних управлінь Служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, в тому числі кошторис видатків апарату головних управлінь; забезпечує виконання Службою функцій виконавчої дирекції Фонду; забезпечує виконання доручень Міністерства соціальної політики України; у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує і контролює їх виконання відповідно до законодавства; здійснює прийняття і звільнення працівників Центрального апарату Служби (крім заступників Голови Служби), заступників начальника головних управлінь Служби; здійснює інші повноваження, передбачені законодавством ( п.п 6 п. 4 розділу III Положення).

Розділом IV Положення передбачено, що Головні управління Служби підпорядковуються та підзвітні Центральному аппарату Служби.

Головне управління Служби очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Міністром соціальної політики України за поданням Голови Служби та за погодженням з головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідної обласної або міської державної адміністрації.

Начальник головного управління Служби здійснює керівництво діяльністю головного управління Служби та несе персональну відповідальність за діяльність підпорядкованих управлінь Служби, за виконання покладених на головне управління Служби завдань та функцій, ефективну роботу головного управління Служби, цільове використання коштів Фонду в межах затвердженого кошторису видатків, належне використання виділеного у розпорядження головного управління Служби майна і матеріальних цінностей тощо. Прийняття і звільнення працівників головного управління Служби та підпорядкованих управлінь Служби здійснюється наказом начальника головного управління Служби.

Прийняття і звільнення працівників головного управління Служби та підпорядкованих управлінь Служби здійснюється наказом начальника головного управління Служби; начальників управлінь Служби, а також директорів центрів професійно-технічної освіти Служби - наказом начальника головного управління Служби за погодженням з Головою Служби.

Луганський обласний центр зайнятості згідно Положення про Луганський обласний центр зайнятості є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у Луганській області. Центр підпорядковується та підзвітний Державному центру зайнятості ( а.с. 57-62).

Матеріалами справи підтверджено, що 15.04.2015 року Луганським обласним центром зайнятості з метою організації належної роботи обласної служби зайнятості та оптимізації видатків видано наказ № 52 «Щодо роботи Ровеньківського міського центру зайнятості», підпунктом 1.3 пункту 1 якого в.о. директора Ровеньківського міського центру зайнятості зобов'язано до 20.04.2015 передати по авізо та за актом приймання-передачі Луганському обласному центру зайнятості дебіторську заборгованість та заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за формою, наведеною в додатку № 1 до наказу.

Пунктом 3 вказаного наказу начальникам відділу бухгалтерського обліку, головному бухгалтеру ОСОБА_3 та юридичного відділу ОСОБА_4 забезпечити прийняття за актом приймання-передачі дебіторської заборгованості.

Відповідно до пункту 10 зазначеного наказу визнано Луганський обласний центр зайнятості правонаступником боргових зобов'язань Ровеньківського міського центру зайнятості в частині дебіторської заборгованості та заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, а в іншій частині боргових зобов'язань - Рубіжанський міський центр зайнятості.

Підпунктом 1 пункту 11 покладено обов'язки щодо окремого обліку дебіторської заборгованість Ровеньківського міського центру зайнятості на начальника відділу бухгалтерського обліку - головного бухгалтера обласного центру зайнятості ОСОБА_3(а.с. 6-7, 88-98).

Позивач є стороною у виконавчих провадженнях за судовими рішеннями Луганського окружного адміністративного суду.

Стягувачем за виконавчими провадженнями зі стягнення з позивача заборгованості, вказаної в додатку № 1 оскаржуваного Наказу, якій є невід'ємною частиною наказу, є Ровеньківський міський центр зайнятості.

Згідно ч. 2 ст. 171 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Таким чином, спірний Наказ стосується прав та охоронюваних законом інтересів позивача.

Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов'язків сторони у справі до іншої особи у зв'язку з вибуттям особи зі складу спірного матеріального правовідношення.

Загальною ознакою способу набуття права власності є правонаступництво, тобто перехід права власності від однієї особи до іншої.

Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно-правові відносини нового суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) на місце суб'єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції. Відсутність підстав публічного правонаступництва у межах спірних правовідносин доводить неможливість його здійснення.

Статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Колегія суддів зазначає, що процедура ліквідації передбачає значний обсяг певних дій, і, відповідно до ч. 2 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів встановлений постановою КМУ "Про затвердження порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади" від 29 жовтня 2011 року № 201.

Ровеньківський міський центр зайнятості входить до складу Державної служби зайнятості відповідно до п. 2 Положення, яке є нормативно-правовим актом України, підлягає застосуванню відповідно до ч. 2 ст. 117 Конституції України за положеннями принципу законності закріпленими ст. 9 КАС України. До складу Державної служби зайнятості за приписами цього Положення входить у тому числі обласний та міський центри зайнятості.

Ровеньківський міський центр зайнятості є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за номером 13392846, знаходиться за адресою: 93012, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Будівельників, буд. 34.

З Наказу відповідача від 15.04.2015 року № 52 «Щодо роботи Ровеньківського міського центру зайнятості» уповноваженими органами Державної служби зайнятості не приймалось рішення про припинення або ліквідацію Ровеньківського міського центру зайнятості.

Крім того, спірний Наказ не може бути належним доказом правонаступництва, оскільки переходу від одного суб'єкта до іншого функцій (інших видів адміністративної діяльності), повноважень, завдань не доведено.

Також, Наказ Луганського обласного центру зайнятості від 15.04.2015 року № 52 за своїм правовим навантаженням не є нормативно - правовим актом в розумінні ч.2 ст. 117 Конституції України, не встановлює, не змінює та не припиняє прав та обов'язків для сторін, не підлягає застосуванню з огляду на положення принципу законності закріпленого статтею 9 КАС України.

Колегія суддів також зазначає, що Положення про Луганський обласний центр зайнятості не містить внесених змін, відповідно до яких можливо здійснити правонаступництво.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Ровеньківський міський центр зайнятості зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та знаходиться за адресою: 93012, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Будівельників, буд. 34. Відомості щодо знаходження особи в стані припинення або ліквідації відсутні.

Таким чином, Ровеньківський міський центр зайнятості на час видання Наказу та на теперішній час існує як юридична особа.

Також, колегія суддів зазначає, що в акті приймання-передачі заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, який є додатком до Наказу № 52 від 15.04.2015 року, підпис повноважних представників осіб завірений печатками Державного центру зайнятості Міністерства праці і соціальної політики України, який на момент підписання був реорганізований в Державну службу зайнятості ( а.с. 8-11, 31-33).

Крім того, колегія суддів зазначає, що скасування правового акта спрямоване на припинення його дії. Тобто, припинення настання юридичних і фактичних наслідків, які передбачались, коли акт управління приймався і набув чинності.

Скасовуючи акт, суд повинен визначити момент, з якого припиняється його дія.

Таким чином, колегія суддів вважає Наказ № 52 від 15.04.2015 року незаконним в частині п.п. 1.3 п. 1, п. 3, п. 10, п.п. 1 п. 11 з моменту набрання наказу чинності та таким, що підлягає скасуванню в зазначеній частині.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує протии адміністративного позову.

Частиною 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене вбачається, що в матеріалах справи відсутні докази правонаступництва Луганським обласним центром зайнятості Ровеньківського міського центру зайнятості.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо відмови у задоволенні позовних вимог.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при прийнятті постанови порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» - задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року у справі № 812/1687/15 - скасувати.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Ровенькиантрацит» до Луганського обласного центру зайнятості, третя особа - Рівенківський міський центр зайнятості про визнання наказу незаконним та його скасування в частині - задовольнити.

Визнати Наказ Луганського обласного центру зайнятості № 52 від 15.04.2015 року «Щодо роботи Ровеньківського міського центру зайнятості» незаконним в частині п.п. 1.3 п. 1, п. 3, п. 10, п.п. 1 п. 11 з моменту набрання наказу чинності.

Скасувати Наказ Луганського обласного центру зайнятості № 52 від 15.04.2015 року «Щодо роботи Ровеньківського міського центру зайнятості» в частині п.п. 1.3 п. 1, п. 3, п. 10, п.п. 1 п. 11.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення у повному обсязі.

Постанова у повному обсязі виготовлена 30 березня 2016 року.

Головуючий суддя: С.В.Жаботинська

Судді: І.А.Васильєва

Р.Ф.Ханова