Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у забезпеченні адміністративного позову
29 березня 2016 р. Справа № 818/381/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., суддів: Гелети С.М., Осіпової О.О., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправними, визнання незаконними та скасування рішень,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Національної поліції України, в якому просить: визнати протиправними дії Національної поліції України щодо призначення та проведення атестації ОСОБА_1, а також визнати незаконним та скасувати рішення (висновок) Центральної атестаційної комісії Національної поліції України від 02.03.2016 та рішення Центральної атестаційної апеляційної комісії Національної поліції України від 16.03.2016 про відхилення скарги, та зазначене в розділі IV "Результати атестування (висновок атестаційної комісії)" атестаційного листа, а саме: "4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність", яке прийняте стосовно ОСОБА_1.
Разом з позовною заявою ОСОБА_1 подав клопотання про забезпечення адміністративного позову, шляхом заборони Національній поліції України видавати наказ про звільнення, переміщення або переведення на іншу посаду, зарахування у розпорядження органів Національної поліції України, чи приймати інші рішення щодо трудових відносин із заступником начальника управління - начальником відділу управління захисту економіки в Сумській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України ОСОБА_1 до ухвалення рішення у даній справі. Клопотання позивач мотивує тим, що на підставі рішення (висновку) Центральної атестаційної комісії Національної поліції України від 26.02.2016 до ОСОБА_1 у будь-який час можуть бути застосовані звільнення, переведення на іншу посаду чи у розпорядження Національної поліції, що унеможливить у подальшому виконання рішення суду за наслідками розгляду даної справи.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 117 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини:
1) існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі;
2) неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів;
3) необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому;
4) очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
На переконання суду в даному випадку відсутні підстави для забезпечення позову, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається у формах: 1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) заборони вчинити певні дії.
Для можливості застосування судом вищезазначених форм забезпечення позову необхідна наявність певних підстав, передбачених чинним законодавством України.
Інститут забезпечення адміністративного позову є запобіжною мірою і може застосовуватися лише у випадках, коли є очевидна небезпека, тобто реальна загроза заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим у майбутньому, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, чого позивачем доведено не було.
У даному випадку відсутні очевидні ознаки протиправності прийнятого рішення Центральної атестаційної комісії Національної поліції України про невідповідність посаді ОСОБА_1.
Суд зазначає, що в адміністративних справах щодо оскарження рішення що стосується невідповідності посаді, звільненню через службову невідповідність є недопустимим зупиняти дію вказаного рішення, зокрема видавати наказ про звільнення переміщення або переведення на іншу посаду, зарахування у розпорядження органів Національної поліції України, чи приймати інші рішення щодо трудових відносин із позивачем, оскільки забезпечуючи у такий спосіб позов, суд фактично продовжує службові відносини між позивачем та роботодавцем (суб'єктом владних повноважень) з відповідними наслідками - виконання службових обов'язків, виплатою заробітної плати тощо. Таким чином, судом фактично ухвалюється рішення без розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Отже, забезпеченням зазначеного адміністративного позову в такий спосіб суд виходить за межі підстав забезпечення позову, передбачених частиною першою статті 117 КАС України, що є неприпустимим.
Зазначена позиція суду узгоджується з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" від 06 березня 2008 року № 2 (пункт 17).
Інститут забезпечення адміністративного позову є запобіжним заходом не може застосовуватися понад міру реальної шкоди, яка може настати в разі його незастосування.
Виходячи з вищезазначеного, суд не знаходить підстав, що вказували б на існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника до ухвалення рішення в справі, а тому в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову необхідно відмовити. не знаходить підстав, що вказували б на існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника до ухвалення рішення в справі, а тому в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. 117, 118, 165 КАС України, -
У Х В А Л И В:
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову у справі №818/381/16 за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправними, визнання незаконними та скасування рішень - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) В.М. Соколов
Судді (підпис) С.М. Гелета
(підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов