Справа № 127/2515/16-а
Провадження № 2-а/127/137/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2016 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Волошин С.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
10.02.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Вінницького міського суду Вінницької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій неправомірними та зобовязання здійснення перерахунку та виплати перерахованої пенсії, в якому, уточнивши позовні вимоги, просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії з врахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб з 18.12.2013 року по теперішній час в сумі доплати 308,75 гривень; просила також зобовязати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок призначеної пенсії з 18.12.2013 року згідно Закону України «Про державну службу» без зміни порядку та структури обчислення пенсії, включивши при проведенні перерахунку отримані матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу на оздоровлення, яка в середньому за 24 місяці складає 308,75 гривень, без коригування надбавки за високі досягнення в праці і розмір премії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 згідно довідки №Л-01-5621/01-10 від 08.02.2016 року.
Свої вимоги позивач мотивувала тим, що з 18.12.2013 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці як пенсіонер, пенсія якому призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». При призначені пенсії до розміру заробітної плати, з якої обраховувалася пенсія не було включено виплачену їй матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, що спричинило призначення їй пенсії у меншому розмірі, ніж передбачено законодавством України та порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення.
10.05.2015 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці із заявою щодо перерахунку призначеної їй пенсії з урахуванням виплаченої їй за час роботи матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріально допомоги на вирішення соціально-побутових питань. На своє звернення позивач отримала лист-відмову у відповідному перерахунку пенсії №95/Л-2 від 29.05.2015 року.
Викладене стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 11 лютого 2016 року відкрите скорочене провадження по даній справі.
Представником відповідача 15.03.2016 року подане заперечення на зазначений позов, відповідно до якого відповідач не визнає вимог позивача, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, просить відмовити позивачу в задоволенні адміністративного позову вказавши в запереченні, що, постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за 24 останніх місяців роботи чи будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. При обрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 було враховано заробітну плату за наступні періоди роботи: з 01.09.2009 року по 18.04.2011 року; з 01.08.2013 року по 20.11.2013 року, відповідно до довідок Департаменту фінансів Вінницької міської ради №10-05-03/26 від 05.02.2014 року та №07-460 від 03.02.2014 року, виданої Департаментом соцполітики. Представник позивача зазначила, що в наведених довідках вказано суми «Інших виплат», які нараховувалися позивачу за зазначені періоди роботи, проте не враховані управлінням при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1, а саме довідка Департаменту фінансів Вінницької міської ради №10-05-03/26 від 05.02.2014 року, видана за період з вересня 2009 року по квітень 2011 року в колонці «Інші виплати» містить дані про нарахування наступних виплат: у 2010 році 2461,46 грн. (червень), 2200,06 грн. (серпень), у 2011 році 2508,37 грн. (лютий); довідка №07-460 від 03.02.2014 року, видана Департаментом соцполітики за період з серпня 2013 року по листопад 2013 року взагалі не містить даних про те, що ОСОБА_1 нараховувались будь-які кошти за призначенням «Інші виплати» за визначений період. Довідка Департаменту фінансів Вінницької міської ради від 08.02.2016 року №Л-01-5621/01-10, на яку посилається позивач як на підставу свого позову (перерахунку пенсії) не відповідає визначеній законодавством формі довідки, що надається при призначенні/перерахунку пенсії державному службовцю та не містить підстави її видачі, містить відомості про заробітну плату позивача за той період, який не брався до розрахунку при обчисленні її розміру пенсії. Як підставу заперечень додатково зазначила, що заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплат з ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 856 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», виплати, які просить врахувати позивач не передбачені, а тому і не включаються до заробітної плати. Матеріальна допомога, як структура заробітної плати, не передбачена і ст. 2 Закону України «Про оплату праці», яка визначає структуру заробітної плати, оскільки вона носить разовий характер та не є складовою заробітної плати в розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги збору на обовязкове державне пенсійне страхування не є підставою для її включення до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Згідно ч. 4ст. 183-2 КАС Українисуддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, прихожу до наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з частинами 1, 2статті 8 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України м. Вінниці та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу»з 18.12.2013 року. Розмір її пенсії визначений як 80% від заробітної плати за відповідною посадою та складає 2025,23 грн. При визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, як вбачається з відповіді відповідача від 29.05.2015 року за №95/Л-2, не включалися матеріальні допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань, грошової допомоги за безперервну державну службу, компенсації за невикористану відпустку, сум індексації.
Разом з тим, як вбачається з довідки від 05.02.2014 року №10-05-03/26 про складові заробітної плати, виданої Департаментом фінансів Вінницької міської ради позивачотримувала, матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, а саме в колонці «Інші виплати» міститься дані про нарахування наступних виплат: у 2010 році 2461,46 грн. (червень), 2200,06 грн. (серпень), у 2011 році 2508,37 грн. (лютий) та наданої позивачем відповідачу. На всі виплати, включені до довідки, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державу службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення розміру пенсійного забезпечення позивачу), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України, «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, де основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до п.2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики від 13 січня 2004 року № 5, до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).
Відповідно дост. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог статті 244-2 КАС Україниє обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки відповідачем не доведено правомірність прийнятого ним рішення щодо неврахування при призначенні позивачці пенсії державного службовця розміру інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань) та фактично визнається відповідачем в запереченнях до позову неврахування зазначених виплат при призначенні позивачці пенсії, суд, керуючись ч.2 ст.71 КАС України, з метою захисту прав позивача, приходить до висновку про задоволення позову в частині визнання дій відповідача неправомірними щодо неврахування при призначенні позивачці пенсії державного службовця розміру інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань).
Стосовно позовної вимоги щодо зобовязання відповідача провести відповідний перерахунок пенсії позивача суд зазначає наступне.
Суд звертає увагу позивача на те, що розрахунки позивача розміру донарахувань до пенсії, які наведенні нею та ґрунтуються на інформації, що міститься в довідці №Л-01-5621 від 20.01.2016 року, що видана Департаментом фінансів Вінницької міської ради є умовними, зазначена довідка не приймається судом до уваги, оскільки не відповідає визначеній формі довідки, що надається при призначенні/перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління пенсійного фонду України №5-1 від 14.02.2011 року. Окрім того, суд зазначає те, що судовим органом не можуть перебиратись на себе функції УПФУ у м. Вінниці з приводу проведення відповідних перерахунків пенсійних виплат.
У цьому звязку, суд зважаючи на положення ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав позивача та приведення у відповідність з чинним законодавством розміру її пенсії, виходить за межі позовних вимог, та зазначає, що при перерахунку пенсії позивачу відповідачем мають бути застосовані дані довідки від 05.02.2014 року №10-05-03/26 про складові заробітної плати, виданої Департаментом фінансів Вінницької міської ради, в якій відображено розміри матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань: у 2010 році 2461,46 грн. (червень), 2200,06 грн. (серпень), у 2011 році 2508,37 грн. (лютий).
Визначаючись з періодом, з якого підлягає захисту порушене право позивача суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1ст.100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установленихзаконом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Ухвалою суду від 21 березня 2016 року позовні вимоги позивача за період часу з 18.12.2013 року по 10.08.2015 року включно залишено без розгляду, тому перерахунок пенсії позивача слід провести з 11.08.2015 року.
Стосовно конкретизації розміру перерахованої пенсії/ сум донарахувань суд зазначає, що не може перебирати на себе функцію нарахування пенсії та здійснення донарахування різниці пенсій замість органу, якому надані такі повноваження.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу), ст.ст.2, 5-11, 69-72, 158-163, 183-2, 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 без зміни порядку та структури її обчислення, з 11.08.2015 року, включивши до складу заробітної плати, з якої проводиться нарахування пенсії, інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань), відповідно до довідки від 05.02.2014 року №10-05-03/26 про складові заробітної плати, виданої Департаментом фінансів Вінницької міської ради.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів після її проголошення через Вінницький міський суд. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: