Справа № 636/709/16-а
2-а/636/23/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2016 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ганенко Т.С.,
за участю секретаря судового засідання - Філатова Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо відмови в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області призначити їй дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як вдові учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, померлого у зв'язку з виконанням військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 24 грудня 2015 року.
В обґрунтуванні свого позову вона зазначила, що є вдовою ОСОБА_2, який був учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, через що набув інвалідність ІІ групи. ІНФОРМАЦІЯ_1 року її чоловік помер. Відповідно до експертного висновку від 06.11.2015 року він помер внаслідок захворювання, повязаного з виконанням обовязків військової служби при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
24.12.2015 року вона звернулась до відповідача з проханням призначити їй дострокову пенсію за віком як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Однак відповідач відмовив їй, мотивувавши це тим, що її померлий чоловік під час виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС військову службу не проходив, тобто був військовозобов'язаним, а не військовослужбовцем. Вважає, що відповідач незаконно відмовив їй в призначенні дострокової пенсії як дружині військовослужбовця, померлого внаслідок захворювання, повязаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Позивач підтримала вимоги адміністративного позову, просила їх задовольнити, просила слухати справу за її відсутності.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення адміністративного позову, у раніше наданих запереченнях посилалась на те, що відповідь Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області в листі від 09.02.2016 року № 16-Щ/1 про відсутність права на призначення пенсії як вдові військовослужбовця, надана у відповідності до норм чинного законодавства, оскільки відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», зокрема ч. 9 ст. 1 визначено, що військовослужбовцями є особи, які проходять військову службу, а військовозобов'язаними особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави і можуть бути призвані на збори, але в цей час не набувають статусу військовослужбовців, а залишаються військовозобов'язаними, а згідно документів, які подані позивачем для визначення права на призначення пенсії як вдові військовослужбовця, ОСОБА_2 під час виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС військову службу не проходив, тобто був військовозобов'язаним, а не військовослужбовцем. Таким чином, у ОСОБА_1 відсутнє право на призначення дострокової пенсії за віком як вдові військовослужбовця відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Дослідивши матеріали справи, провівши аналіз законодавства, регулюючого дані правовідносини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована в с. Верхньошевирівка, Краснодонського району, Луганської області. У зв'язку з тим, що с. Верхньошевирівка, Краснодонського району, Луганської області є тимчасово окупованою територією, з метою забезпечення виплати пенсій особам, які тимчасово переїхали з Донецької та Луганської областей, здійснюється прийняття документів для призначення та переведення пенсійної справи за новим місцем проживання. 30 липня 2015 року вона зареєструвалась та отримала в УПСЗН Чугуївської райдержадміністрації Харківської області довідку № 6323004988 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509. 24 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Чугуївському районі Харківської області про призначення дострокової пенсії за віком, але заяву про призначення їй пенсії управлінням прийнято не було, а примусили написати заяву про визначення права на призначення позивачу дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Чоловік позивача, ОСОБА_2, у період з 28 червня 1986 року по 29 липня 1986 року виконував обов'язки з ліквідації аварії у 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, що підтверджується записом у його військовому білеті та довідкою від 12.09.1987 року № 51/1/4751 (а.с. 15-17). Висновком Центральної Міжвідомчої Експертної Комісії МОЗ та МНС України від 06.11.2015 року по встановленню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_2 встановлено захворювання, що призвело до смерті, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. 16 листопада 2005 року ОСОБА_2 отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, згідно з яким він має право на пільги та компенсації, встановлені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і що він є інвалідом ІІ групи, який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Чугуєву реєстраційної служби Чугуївського міськрайонного управління юстиції Харківської області, актовий запис № 310 (а.с. 12). На звернення ОСОБА_1 УПФУ в Чугуївському районі Харківської області відмовило у достроковому призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з тих підстав, що чоловік позивача під час виконання обов'язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не був військовослужбовцем, а тому позивач, як його дружина, не має права на дострокове призначення пенсії за віком. Зазначене рішення відповідача суд вважає неправомірним виходячи з наступного. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби
(службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років. Відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, до прийняття відповідного закону військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного із перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж на 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок. У цих випадках розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону і фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. У наведених нормах в якості осіб, які мають право на призначення дострокової пенсії за віком, вказані дружини (якщо вони н взяли повторний шлюб) військовослужбовців, які померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих про виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. З копії паспорта позивача вбачається, що вона повторно шлюб не брала. Статус ОСОБА_1 як особи, на яку розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також дія пункту 3 абзацу 6 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підтверджено копією посвідчення дружині померлого громадянина із числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується довідкою від 18.12.2015 року № 520, виданою Харківської обласною державною адміністрацією (а.с. 5). Згідно з копією паспорта позивача, ОСОБА_1 досягла віку 50 років та подавала до УПФУ в Чугуївському районі Харківської області всі документи про стаж, але працівники УПФУ в Чугуївському районі Харківської області стаж роботи не вважали необхідним порахувати, коли позивач подавала заяву про визначення права на призначення пенсії і відповідач повинен був порахувати її загальний стаж, так як він є теж складовою частиною в визначенні права на дострокову пенсію за віком так як її чоловік не був військовослужбовцем, а мав статус військовозобов'язаного, призваного на військові збори. Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказано, що право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку дружинам військовослужбовців, які померли внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, якщо вони не взяли повторного шлюбу. Відповідно до примітки до ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають(перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особо начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань. Також у відповідності з абз. 3, 4 ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці особи, які проходять військову службу, військовозобов'язані особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, а отже посилання відповідача на те, що померлий не являвся на час його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС військовослужбовцем є безпідставними, оскільки він був призваний для виконання військового обов'язку та несення військової служби в особливий період. На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 94, 104, 105, 159, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії- задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області щодо відмови в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 3 абзацу 6 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як вдові учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, померлого у зв'язку з виконанням військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 24 грудня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя -