Постанова № 56806727, 24.03.2016, Чугуївський міський суд Харківської області

Дата ухвалення
24.03.2016
Номер справи
636/832/16-а
Номер документу
56806727
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 636/832/16-а

2-а/636/34/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2016 року

Чугуївський міський суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Ганенко Т.С.,

за участю секретаря судового засідання - Філатова Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Чугуївського міського суду Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Чугуївського міського суду Харківської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду Україні в Чугуївському районі Харківської області та просила визнати протиправним рішення відповідача про відмову в перерахунку їй пенсії щодо включення їй до розрахунку при перерахунку пенсії за віком державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну безперервну працю та індексації заробітної плати у загальній сумі 8730 грн. 70 коп.; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести їй перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 01 березня 2016 року, включивши до складу заробітної плати суми виплачені з 01.11.2006 року по 31.10.2008 року суми, які були виплачені, але не враховані при призначенні їй пенсії - матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6035 грн. 00 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у сумі 2495 грн. 50 коп., індексації заробітної плати у сумі 200 грн. 20 коп. - на загальну суму 8730 грн. 70 коп., відповідно до законодавства, діючого на час призначення пенсії, із збереженням 90 % нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію у 2008 році.

Позивачка надала заяву про підтримання позову та розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на те, що грошова винагорода та матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань тощо) є одноразовими виплатами і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", тому вони не включаються до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям.

Суд вирішив можливим розглянути справу у відсутності сторін за їх заявами, на підставі наявних у справі доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

На підставі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Стаття 46 Конституції України передбачає право кожного громадянина на соціальний захист.Як передбачено частинами 2 та 3 статті 22 Конституції України, конституційні права гарантуються та не можуть бути скасованими або звуженими. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області з 28 листопада 2008 року та отримує пенсію за віком як державний службовець. Позивач працювала в органах місцевого самоврядування і відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж роботи в органах місцевого самоврядування не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

18 лютого 2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, так як при призначені пенсії ОСОБА_1 ці виплати не були включені до довідок про заробітну плату.

Рішенням відповідача від 25 лютого 2016 року № 1509-02/23 (а.с. 6) позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на норму ст. 33 Закону України "Про державну службу", якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.

Зазначене рішення суд вважає неправомірним виходячи з наступного.

Із довідки від 12 лютого 2016 року № 02-39/212, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", виданою Малинівською селищною радою Чугуївського району Харківської області, вбачається, що ОСОБА_1 отримувала з 01.11.2006 року по 31.10.2008 року матеріальну допомогу на оздоровлення у сумі 6035 грн. 00 коп., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у сумі 2495 грн. 50 коп., індексацію заробітної плати у сумі 200 грн. 20 коп. - на загальну суму 8730 грн. 70 коп. (а.с. 7-9).

У довідці про складові заробітної плати, яка надавалась позивачу при призначенні пенсії вперше, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного Фонду України 30 жовтня 2008 року № 19-11 і на цей час втратила чинність, графа "Інші виплати" відсутня, а отже вказані вище виплати не враховувались призначенні пенсії ОСОБА_1

У зазначеній вище довідці про складові заробітної плати від 12 лютого 2016 року № 02-39/212, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного Фонду України 14 лютого 2011 року № 5-1, включено премії, у графу "Інші виплати" включені матеріальні допомоги та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому для розрахунку пенсії позивачу безпідставно не включено дохід у загальному розмірі 8730 грн. 70 коп.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається у розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Таким чином, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати ( в редакції Закону на день звернення за пенсією в 2008 році).

Стаття 33 Закону України "Про державну службу", на яку посилається відповідач, визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

На підставі вимог частини 2, 6, 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до вимог ст. 35 Закону України "Про державну службу", державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу, тобто виплата матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань визначена законом.

Відповідно до змісту ст. 37 Закону України "Про державну службу", відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі "інших виплат", до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення і допомога для вирішення соціально-побутових питань, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця.

Згідно до вимог ст. 2 Закону України "Про оплату праці", структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Таким чином, законодавством віднесено до складу заробітної плати інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при зарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Включення до складової заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, премій, індексації заробітної плати передбачені Законами України "Про державну службу", ";Про оплату праці", постановами Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268, від 20 грудня 1993 року № 1049, від 31 травня 2000 року № 865. Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області при прийнятті оспорюваного рішення не враховано вимоги статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", якою врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

На підставі вимог ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати ( доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів , що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Факт нарахування та сплати страхових внесків або збору підтверджується виданою позивачу для перерахунку пенсії довідкою від 12 лютого 2016 року № 02-39/212, виданою Малинівською селищною радою Чугуївського району Харківської області.

Враховуючи викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. ст. 2, 7-9, 11, 17, 18, 71, 99, 104, 105, 121, 128, 153, 158-163, 167, 170 КАС України, Законами України "Про державну службу", ";Про оплату праці", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Чугуївському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення № 1509-02/23 від 25.02.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії щодо включення до розрахунку при перерахунку пенсії за віком державного службовця суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну безперервну працю та індексації заробітної плати у загальній сумі 8730 (вісім тисяч сімсот тридцять) грн. 70 коп.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чугуївському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком як державному службовцю з 01 березня 2016 року, згідно довідки від 12 лютого 2016 року № 02-39/212, про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", виданою Малинівською селищною радою Чугуївського району Харківської області, включивши до складу заробітної плати суми виплачені з 01.11.2006 року по 31.10.2008 року суми, які були виплачені, але не враховані при призначенні ОСОБА_1 пенсії - матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 6035 (шість тисяч тридцять п'ять) грн. 00 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у сумі 2495 (дві тисячі чотириста дев'яносто п'ять) грн. 50 коп., індексації заробітної плати у сумі 200 (двісті) грн. 20 коп. - на загальну суму 8730 (вісім тисяч сімсот тридцять) грн. 70 коп., відповідно до законодавства, діючого на час призначення пенсії, із збереженням 90 % нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію у 2008 році.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Чугуївський міський суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Суддя: Т.С. Ганенко