ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2016 р. Справа № 804/1191/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Ляшко О.Б., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційно-інжинірингова група Логос-Інвест" до Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» 29.02.2016 звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, у якому просило:
- скасувати рішення відповідача, видане у формі листа вих. №03-07/110216/144 від 18.02.2016 щодо відмови позивачу у видачі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, станом на 01.01.2016, використовуючи при її розрахунку коефіцієнт функціонального використання у розмірі 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво);
- зобов'язати відповідача зробити перерахунок нормативної грошової оцінки, на підставі чого надати позивачу Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, станом на 01.01.2016, використавши коефіцієнт функціонального використання - 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво).
В обґрунтування заявлених позовних вимог ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» посилається на те, що 23.11.2011 рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради №1532 (з урахуванням змін внесеними рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 14.12.2011 №1696) надано дозвіл позивачу на проектування, проведення реконструкції приміщень першого та другого багатофункціонального центру «Вавілон-1» (без зміни зовнішніх параметрів будівлі), по вул. Маршала Малиновського, 2, у межах території, яка входить до складу наданої в оренду земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:01:022:0057). Проте, 19.02.2016 позивачу надано відповідь Управління Держгеокадастру у місті Дніпропетровськ Дніпропетровської області вих. №03-07/110216/144 від 18.02.2016 про відсутність підстав щодо підготовки та видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 3,7753 га по вул. Маршала Малиновського, 2 з урахуванням коефіцієнту функціонального використання Кф=0,5 «землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво». Дане рішення суб'єкта владних повноважень позивач вважає протиправним, у зв'язку з чим просить його скасувати.
Представник позивача наддав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача 16.03.2016 надав до суду заперечення проти позовної заяви. В обґрунтування власної правової позиції представник Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області посилається на те, що рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 29.11.2011 № 1532 (зі змінами згідно рішення від 14.12.2011 №1696), яким надано дозвіл на проектування, проведення реконструкції приміщень першого та другого багатофункціонального центру «Вавілон-1» (без зміни зовнішніх параметрів будівлі), по вул. Маршала Маліновського, 2, не є підставою щоб відповідач самостійно застосував коефіцієнт функціонального використання (Кф) 0,5.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
З матеріалів справи судом встановлено, що 18.06.2010 між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» (орендар) було укладено строком до 29.09.2059 Договір оренди землі (далі по тексту - Договір оренди землі), предметом якого є земельна ділянка, що розташована за адресою: вул. Маршала Малиновського, 2 (Амур-Нижньодніпровський район), площею 3,7753 га, кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, по фактичному розміщенню багатофункціонального центру.
Згідно п. 1.3 Договору оренди землі, підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпропетровської міської ради від 08.07.2008 № 123/34, від 06.08.2008 № 39/35, рішення господарського суду Дніпропетровської області від 27.11.2008 по справі № 7/100-08, постанова про відкриття виконавчого провадження від 14.01.2010 ВП № 16680795, лист прокурора м. Дніпропетровська від 22.03.2010 № 670 вих10 (вх. ДМР 12/1990 від 24.03.2010 (вх. ЗУ № 14/571 від 26.03.2010) та лист Головного управління юстиції у Дніпропетровської області від 27.04.2010 № Р-260-09 (вх. ЗУ № 14/815 від 28.04.2010).
Відповідно до п. 1.2 Договору оренди землі, цільове використання земельної ділянки за цим договором (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність).
У п. 5.2 Договору оренди землі визначено, що цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
Даний Договір оренди землі нотаріально посвідчений та зареєстрований у ДМВ ДРФ ДП «Центр ДЗК» 29.09.2010 за № 041010400676.
Рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради № 1532 від 23.11.2011 було надано дозвіл ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» на проектування, проведення перепланування приміщень першого та другого поверхів багатофункціонального центру «Вавілон-1» (без зміни зовнішніх параметрів будівлі) по вул. Маршала Малиновського, 2, у межах території), яка входить до складу наданої земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:01:022:0057).
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2012 по справі № 2а/0470/14670/12, яка залишена в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09.07.2013 по справі № К/800/22944/13, було:
- визнано неправомірними дії Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області з приводу відмови ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ», щодо перегляду коефіцієнту функціонального використання в даних державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розрахунку плати за землю із застосуванням до земельної ділянки площею 3,7753 га (кадастровий номер 1210100000:01:022:0057) коефіцієнту функціонального використання у розмірі 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво);
- зобов'язано Управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області зробити перерахунок нормативної грошової оцінки, на підставі чого надати ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з 01.01.2012, використавши коефіцієнт функціонального використання - 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво), що знаходиться за адресою м.Дніпропетровськ, вул. Маршала Малиновського, 2, загальною площею 3,7753 га (кадастровий номер 1210100000:01:022:0057).
Вищевказані судові рішення обґрунтовані тим, що Дніпропетровський міськвиконком своїм рішенням від 23.11.2011 № 1532 (з урахуванням змін, внесеними рішенням виконкому від 14.12.2011 № 1696) надав ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» дозвіл на проектування та проведення реконструкції приміщень першого та другого багатофункціонального центру «Вавілон-1» (без зміни зовнішніх параметрів будівлі) на земельній ділянці, яка вже перебувала в оренді цього підприємства, отже, з моменту початку будівництва змінився й вид функціонального використання такої земельної ділянки, що потребує застосування до нормативної грошової оцінки й відповідного коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки.
На виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.12.2012 по справі № 2а/0470/14670/12 та ухвали Вищого адміністративного суду України від 09.07.2013 по справі № К/800/22944/13, Управлінням Держземагенства у Дніпропетровському районі 24.07.2013 за вих. № 26866 видано ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, у якому визначено Кф - 0,5.
Управлінням Держземагенства у Дніпропетровському районі 11.02.2014 за вих. № 962 видано ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, у якому визначено Кф - 0,5.
Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області 09.04.2015 зареєстровано за № ДП 083150990404 Декларацію про початок виконання будівель них робіт на об'єкті «Реконструкція інженерних мереж та споруд, утеплення приміщень та благоустрій території багатофункціонального центру «Вавілон-1» за адресою: вул. Маршала Малиновського, 2 в м. Дніпропетровську», яка була подана ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ». Дана декларація прийнята у Центрі дозвільних процедур «Єдине вікно» Дніпропетровської міської ради 14.04.2015 за вх. № 201015-004392-041-2015.
З матеріалів справи судом встановлено, що Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області надало ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» на звернення від 08.02.2016 за вх. № 301020-003534-215-03-2016, відмову у формі листа за вих. № 03-07/110216/144 від 18.02.2016, а також на звернення від 18.02.2016 за вх. № 28-552/0/1-16, відмову у формі листа за вих. № 28-411-0.2-527/2-16 від 19.02.2016, щодо видачі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:022:0057 станом на 01.01.2016, використовуючи при її розрахунку коефіцієнт функціонального використання у розмірі 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво), у зв'язку з тим, що відповідно до пункту 1.2 Договору оренди землі, цільове використання земельної ділянки (УКЦВЗ) 1.11.6 (інша комерційна діяльність), а відповідно до пункту 5.1 Договору оренди землі, умови використання земельної ділянки - фактичне розміщення багатофункціонального центру.
Аналізуючи зміст спірних правовідносин суд приходить до наступних висновків.
Частинами 1-2 статті 21 «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Частина 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV встановлює, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру в тому числі орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 № 858-IV, оцінка земель проводиться для порівняльного аналізу і прогнозу ефективності використання землі як природного ресурсу та основного засобу виробництва, а також при здійсненні цивільно-правових угод, для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, справляння державного мита та в інших випадках, визначених законом.
Згідно ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 14 від 03.02.2015, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2015 за № 180/26625, затверджено Положення про Управління (Відділ) Держгеокадастру в місті (далі по тексту - Положення про Управління (Відділ) Держгеокадастру в місті).
Відповідно до вимог пп. 16 п. 4 Положення про Управління (Відділ) Держгеокадастру в місті, Управління (Відділ) відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.
Отже, нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, яка повинна бути оформлена у вигляді Витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, є обов'язковим документом для визначення розміру орендної плати.
З аналізу змісту спірних правовідносин судом встановлено, що відповідач відмовив позивачу в видачі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:022:0057 станом на 01.01.2016, використовуючи при її розрахунку коефіцієнт функціонального використання у розмірі 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво), у зв'язку з тим, що у Договорі оренди землі визначено цільове використання земельної ділянки за УКЦВЗ як 1.11.6 - інша комерційна діяльність.
Що стосується Українського класифікатору цільового використання землі (УКЦВЗ), то він був затверджений Листом Держкомзему України від 24.04.1998 за № 14-1-7/1205.
Президентом України 03.10.1992 було прийнято указ «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» № 493/92, у п. 1 якого установлено, що з 01.01.1993 нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Згідно змісту п. 2 указу «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», державну реєстрацію здійснюють нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю - Міністерство юстиції України.
Відповідно до п. 2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 № 731, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.
У п. 4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади визначено, що державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:
а) зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколами до неї, міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації;
б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Згідно абз. 1-2 п. 15 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
З огляду на те, що Український класифікатор цільового використання землі (УКЦВЗ), затверджений листом Держкомзему України від 24 квітня 1998 року № 14-1-7/1205, не був належним чином зареєстрований у Міністерстві юстиції України, то даний акт не носить нормативного характеру і призначений лише для відомчого використання.
У п. 1 листа Міністерства юстиції України № 758-0-2-08-19 від 26.12.2008 «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії» визначено, що у разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності. Така неузгодженість може виникнути внаслідок того, що прийняття нової норми не завжди супроводжується скасуванням «застарілих» норм з одного й того ж питання.
Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджений Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 № 18/15/21/11, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за № 388/12262 (далі - Порядок нормативної грошової оцінки земель).
Отже, оскільки Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджений Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 № 18/15/21/11, а Український класифікатор цільового використання землі, затверджений листом Держкомзему України від 24.04.1998 № 14-1-7/1205, то в даному випадку Український класифікатор цільового використання землі не підлягає застосуванню, оскільки не є нормативно-правовим актом.
Відповідно до п. 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель, нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою
В х Нп
Цн = -------------- х Кф х Км,
Нк
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях);
Нп - норма прибутку (6%);
Нк - норма капіталізації (3%);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Згідно п. 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель, визначено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
У своїх обґрунтуваннях до позовних вимог позивач посилається на відмову позивача застосувати до земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, коефіцієнт функціонального використання у розмірі 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво).
Так у таблиці 1.1 «Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)», що є додатком 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель та визначає коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки. При цьому, критерієм поділу визначено склад категорії земель (код розділу - за КВЕД), встановлено наступне:
категорія земель за функцією використання - інші землі;
код розділу КВЕД - не визначений;
склад категорії земель - землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво;
значення коефіцієнта КФ - 0,5.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 548 від 23.07.2010, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306 було затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (далі по тексту - Класифікація видів цільового призначення земель).
Зі змісту розділу ІІ Класифікації видів цільового призначення земель судом встановлено, що землі громадської забудови (землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об'єктів загального користування) за кодом КВЦПЗ належать до розділу секції В 03.
У матеріалах справи наявні документи, які потверджують, що станом на 01.01.2016 на земельній ділянці з кадастровим номером 1210100000:01:022:0057 проводяться будівельні роботи з реконструкції інженерних мереж та споруд, утеплення приміщень та благоустрій території багатофункціонального центру «Вавілон-1» за адресою: вул. Маршала Малиновського, 2 в м. Дніпропетровську.
Пунктами 3.10, 3.11 розділу 3 ДБН А.2.2-3-2012 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» визначено, що реконструкція - це перебудова введених в експлуатацію в установленому порядку об'єктів будівництва, яка передбачає удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та проживання, якості послуг, зміну основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність, функціональне призначення, геометричні розміри тощо).
Реконструкція передбачає збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності).
Отже, з огляду на те, що реконструкція передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності), а коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, то під час реконструкції об'єкта, який розташований на землях громадської забудови, Порядком нормативної грошової оцінки земель, передбачено зменшення Кф до 0,5, не залежно від коду розділу КВЕД, який відкритий у орендаря земельної ділянки, оскільки зменшується або унеможливлюється отримання прибутку від економічної діяльності на об'єкті. Дана позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 09.07.2013 по справі № К/800/22944/13.
Як визначено у п. 4.8 Договору оренди землі, розмір орендної плати підлягає перегляду щорічно або у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, змін у цільовому використанні земельної ділянки тощо.
З огляду на те, що у сторін виникли суперечки з приводу розмежування змісту понять «цільове призначення», «цільове використання» та «категорія земель», суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Категорія земель - це частина земельного фонду України, яка характеризується основним цільовим призначенням та особливостями правового режиму.
Поділ земельного фонду країни на категорії передбачено Земельним кодексом України, їх вичерпний перелік містить ст. 19 Земельного кодексу України.
Суд вважає за необхідне наголосити, що ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Частиною 2 статті 20 Земельного кодексу України визначено, що зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Кожна з категорій земель становить узагальнене, або основне, цільове призначення земельних ділянок. З цього випливає, що зміна цільового призначення та відповідно зміна категорії земельної ділянки потрібна, тільки коли має місце зміна способу використання земельної ділянки тобто - використання за іншим призначенням.
Отже, види цільового використання земельних ділянок, які передаються у власність або користування повинні узгоджуватись з цільовим призначенням (тобто категоріями за цільовим призначенням) даних земельних ділянок, що затверджується відповідними рішеннями уповноваженого суб'єкта владних повноважень, а використання земельних ділянок не за цільовим призначенням не допускається.
Цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку (ст. 1 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 № 858-IV).
Поділ земельного фонду країни на категорії передбачено Земельним кодексом України, їх вичерпний перелік містить ст. 19 Земельного кодексу України. Кожна з категорій земель становить узагальнене, або основне, цільове призначення земельних ділянок. З цього випливає, що зміна цільового призначення та відповідно зміна категорії земельної ділянки потрібна, тільки коли має місце зміна способу використання земельної ділянки тобто - використання за іншим призначенням.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку щодо скасування рішення суб'єкта владних повноважень з приводу відмови позивачу у видачі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, станом на 01.01.2016, використовуючи при її розрахунку коефіцієнт функціонального використання у розмірі 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво).
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки, позивачем доведено обґрунтованість позовних вимог належними та достатніми доказами, суд вважає за необхідне адміністративний позов ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Так, позивач заявляв позовні вимоги з приводу скасування рішення відповідача, яке оформлене у формі листа вих. №03-07/110216/144 від 18.02.2016, проте, під час розгляду справи судом було встановлено, що відповідач надав позивачу аналогічну відмову, яка оформлена у вигляді листа за вих. № 28-411-0.2-527/2-16 від 19.02.2016, на підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, шляхом скасування рішення у формі двох вказаних вище листів відповідача.
Відповідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 94, 128, 155, 158-163, 167, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» до Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати рішення Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40067867), видане Товариству з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» у формі листа за вих. №03-07/110216/144 від 18.02.2016 та листа за вих. № 28-411-0.2-527/2-16 від 19.02.2016, щодо відмови Товариству з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» у видачі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, станом на 01.01.2016, використовуючи при її розрахунку коефіцієнт функціонального використання у розмірі 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво).
Зобов'язати Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40067867) здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що розташована за адресою: вул. Маршала Малиновського, 2 (Амур-Нижньодніпровський район), площею 3,7753 га, кадастровий номер 1210100000:01:022:0057, станом на 01.01.2016, використавши коефіцієнт функціонального використання (Кф) - 0,5 (землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво), на підставі чого надати Товариству з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:01:022:0057.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТИЦІЙНО-ІНЖИНІРИНГОВА ГРУПА ЛОГОС-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 32058512) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держгеокадастру у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40067867) сплачений судовий збір у розмірі 1 378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок).
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.Б. Ляшко