ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову
28 березня 2016 року справа №826/1473/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Арсірія Р.О., Огурцова О.П., розглянувши клопотання Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про забезпечення адміністративного позову у справі
за позовомПублічного акціонерного товариства "Укрнафта"доДержавної служби геології та надр Українипровизнання протиправним та скасування наказуВ С Т А Н О В И В :
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Укрнафта") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України (далі по тексту - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 26 січня 2016 року №16.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/1473/16, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
До суду найшло клопотання ПАТ "Укрнафта" про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу та заборони відповідачу до набрання законної сили судовим рішенням у цій справі приймати рішення про зупинення дії спеціальних дозволів, власником яких є ПАТ "Укрнафта", з підстав, зазначених у наказі від 26 січня 2016 року №16, зокрема щодо невиконання позивачем особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, в частині своєчасного та в повному обсязі сплати обов'язкових платежів до бюджету.
В обґрунтування поданого клопотання позивач посилається на існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам та інтересам, а подальших захист цих прав та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, а саме: дія оскаржуваного наказу приводить до скорочення обсягів видобутку нафти і газу, що у свою чергу, матиме наслідком зупинення постачання газу для задоволення потреб населення та інших споживачів, припинення надходжень податків та обов'язкових платежів до бюджетів, виникнення ризиків екологічного характеру, та блокування виплати заробітної плати працівникам, зайнятих на роботах з видобутку корисних копалин.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, клопотання ПАТ "Укрнафта" про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Судом встановлено, що основними видами діяльності ПАТ "Укрнафта" є добування сирої нафти та природного газу, у зв'язку із чим позивач володіє спеціальними дозволами на користування надрами.
Матеріали справи підтверджують, що відповідно до пункту 1 наказу Державної служби геології та надр України від 26 січня 2016 року №16 "Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами" у зв'язку із надходженням листа Державної фіскальної служби України від 22 грудня 2015 року №29197/5/99-99-23-03-16 щодо невиконання позивачем особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, в частині своєчасного та в повному обсязі сплати обов'язкових платежів до Державного бюджету, зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу, а саме дію спеціальних дозволів на користування надрами від 23 лютого 2000 року №2141 на видобування газу природного та нафти Голубівського родовища Дніпропетровської області; від 06 червня 2002 року №2727 на видобування газу природного, конденсату та нафти Юріївського родовища Дніпропетровської області та від 16 жовтня 2002 року №2794 на видобування нафти, газу природного розчиненого у нафті Лопушнянського родовища Дніпропетровської області, які видані ПАТ "Укрнафта".
Відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615 (далі по тексту - Порядок) дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у конкретно визначених випадках, та встановлено, що після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.
Разом з тим, позивач наполягає на тому, що оскаржуваний наказ є протиправним, зокрема прийнятий за відсутності підстав, встановлених Законом України "Про нафту і газ", з порушенням встановленого порядку та звертає увагу на те, що зупинення робіт, передбачених спеціальними дозволами, може призвести до передчасного та невідворотного псування родовищ вуглеводнів, зменшення обсягів видобутку нафти та природного газу, виникнення загрози техногенних та екологічних наслідків, зокрема, створення аварійних ситуацій на свердловинах.
В матеріалах справи містяться копії звернень до ПАТ "Укрнафта" та до Державної служби геології та надр України щодо зупинення робіт по видобутку корисних копалин та необхідності відновлення постачання природного газу, зокрема звернення Магдалинівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області та Дніпропетровьскої обласної державної адміністрації від 11 лютого 2016 року, звернення народного депутата України Белькової О.В. від 11 лютого 2016 року про припинення газопостачання споживачам населених пунктів Магдалинівського району: с. Дмухайлівка, с. Гупаловка, с. Чернетчина, с. Мусієнкове, промисловим підприємствам та бюджетним організаціям; звернення НАК "Нафтогаз України" від 12 лютого 2016 року про вжиття заходів щодо відновлення видобувного природного газу з Юріївського родовища.
Зі змісту наведених звернень слідує, що зупинення дії спеціальних дозволів на видобування корисних копалин, виданих ПАТ "Укрнафта", призводить до негативних наслідків у вигляді припинення газопостачання населення, промислових підприємств та бюджетних організацій.
Крім того, суд погоджується з доводами позивача про те, що зупинення робіт по видобутку корисних копалин в Голубівському, Лопушнянському та Юріївському родовищах може призвести до виникнення ризиків екологічного характеру та порушення умов розробки родовищ вуглеводнів, зниження видобутку природного газу унеможливлює постачання природного газу споживачам, та створює загрозу невиконання позивачем зобов'язань з виплати заробітної плати працівникам та зі сплати обов'язкових платежів до бюджету.
Наведене свідчить про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам ПАТ "Укрнафта" до ухвалення рішення у справі, а їх захист стане неможливим без вжиття заходів забезпечення позову.
Згідно з частиною третьою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Частиною четвертою статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
З урахуванням зазначеного, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає за доцільне зупинити дію наказу Державної служби геології та надр України від 26 січня 2016 року №16 "Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами", а з метою уникнення подібних негативних наслідків внаслідок можливого зупинення інших спеціальних дозволів на користування надрами, виданих ПАТ "Укрнафта", заборонити відповідачу приймати рішення про зупинення дії спеціальних дозволів, з підстав, зазначених в наказі від 26 січня 2016 року №16 "Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами", а саме щодо невиконання позивачем особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, в частині своєчасного та в повному обсязі сплати обов'язкових платежів до бюджету.
Відповідно до частини першої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Частиною п'ятою статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 117, 118, 160 та 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390; 04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5) про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити повністю.
2. Зупинити дію наказу Державної служби геології та надр України (ідентифікаційний код 37536031; 03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, буд. 16) від 26 січня 2016 року №16 "Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами" до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
4. Заборонити Державній службі геології та надр України приймати рішення про зупинення дії спеціальних дозволів, виданих Публічному акціонерному товариству "Укрнафта", з підстав, зазначених в наказі від 26 січня 2016 року №16 "Щодо зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами", а саме щодо невиконання позивачем особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, в частині своєчасного та в повному обсязі сплати обов'язкових платежів до бюджету.
5. Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала набирає законної сили в порядку встановленому пунктом 5 статті 118 та статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 6 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала з питань забезпечення адміністративного позову може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуючий суддя В.А. Кузьменко
Судді Р.О. Арсірій
О.П. Огурцов