Постанова № 56780388, 17.03.2016, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
806/34/16
Номер документу
56780388
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2016 року м.Житомир справа № 806/34/16

категорія 5.1.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черняхович І.Е.,

секретар судового засідання Костарчук О.Ф.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Директора Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж"-ОСОБА_3 до Олевського районного управління юстиції у Житомирській області, державного реєстратора Реєстраційної служби Олевського районного управління юстиції Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Директор Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж" ОСОБА_3 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Олевського районного управління юстиції у Житомирській області, державного реєстратора Реєстраційної служби Олевського районного управління юстиції Житомирської області, в якому просив визнати протиправним дії державного реєстратора реєстраційної служби Олевського районного управління юстиції Житомирської області Лукяненко Валентини Борисівни щодо державної реєстрації змін та коригування дій в установчих документах Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж"; скасувати державну реєстрацію змін та коригування дій в установчих документах Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж"; зобов'язати державного реєстратора реєстраційної служби Олевського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2 внести запис про скасування змін та коригування дій в установчих документах Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж" здійснених з 02.07.2007 по 08.12.2015 у реєстраційній справі 12961050003000206.

06 січня 2016 року на адресу суду надійшла уточнена позовна заява, в якій було змінено, позивача у справі з Директора ОСОБА_3 Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж" на ОСОБА_3. Крім того, внесені зміни до прохальної частини первинної позовної заяви, зокрема, позивач просить: визнати протиправним дії державного реєстратора реєстраційної служби Олевського районного управління юстиції Житомирської області Лукяненко Валентини Борисівни щодо державної реєстрації змін та коригування дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж"; скасувати державну реєстрацію змін та коригування дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж"; зобов'язати державного реєстратора реєстраційної служби Олевського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2 внести запис про скасування змін та коригування дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж", здійснених з 02.07.2007 по 08.12.2015 у реєстраційній справі 12961050003000206.

В обґрунтування позову зазначає, що державний реєстратор, не маючи законних підстав, вніс зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвело до грубого порушення законодавства та ускладнило роботу самого підприємства.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з урахуванням уточненого адміністративного позову, та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснила, що державним реєстратором Лукяненко В.Б. були внесені до Єдиного державного реєстру зміни за відсутності законних підстав. Зазначила, що з цього приводу проводилось службове розслідування, за результатами якого державного реєстратора Лукяненко В.Б. було звільнено.

Розглянувши надані сторонами документи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Встановлено, що Орендне підприємство "Олевське орендне підприємство теплових мереж" 21.10.1994 зареєстроване як юридична особа Олевською районною державною адміністрацією Житомирської області за № 12961200000000206, що підтверджується свідоцтвом серії АОО № 805680 (а.с. 12).

З довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 20 - 5549, вбачається, що керівником Орендного підприємства "Олевське орендне підприємство теплових мереж" - є ОСОБА_5, дата включення до ЄДРПОУ 25.10.1996 (а.с. 13).

22.04.1998, відповідно до довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 20 - 977, відповідачем до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, внесені зміни, зокрема види діяльності КВЕД (а.с. 14).

Відповідно до протоколу № 4 від 17.04.2006 зборів колективу орендного підприємства теплових мереж, припинено трудовий договір з ОСОБА_5 та призначено на посаду директора Олевського орендного підприємства теплових мереж ОСОБА_3 (а.с. 20). 09.06.2006р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено зміни щодо керівника підприємства з ОСОБА_5 на ОСОБА_3, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.18 - 19).

09.06.2006 державним реєстратором внесено зміни стосовно керівника юридичної особи.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 2155089 від 18.12.2015, державним реєстратором 02.07.2007 внесено зміни щодо видів діяльності підприємства без належних правових підстав (а.с. 18-19).

Зокрема, з копії реєстраційної справи вбачається, що позивачем подавались зміни до основних видів діяльності юридичної особи від 27.06.2007 (а.с. 78), в якій зазначено код виду економічної діяльності (КВЕД) та назва виду діяльності. В реєстраційній справі міститься інформація про те, що 02.07.2007 державним реєстратором Лукяненко В.Б. вносились зміни (а.с. 79). Проте, фактично зміна КВЕДу не відбулась, що підтверджується витягом з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 19946838 від 22.01.2015р (а.с. 26-28).

В подальшому в період з 29.05.2008 по 06.06.2009 державним реєстратором вносились зміни до Єдиного державного реєстру щодо зміни ідентифікаційного коду ОСОБА_3, організаційно-правової форми, внесено зміни щодо засновників.

У судовому засіданні представник позивача пояснив, що відбулись зміни стосовно організаційно - правової форми підприємства, а саме: станом на 08.06.2006 у витязі з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зазначено: "приватне підприємство Олевське орендне підприємство теплових мереж" (а.с.15-17). Однак в подальшому змінено на "Олевське орендне підприємство теплових мереж".

У ході розгляду судової справи судом безспірно встановлено, що у зазначений період державним реєстратором самостійно внесено зміни КВЕДу, засновників - Олевська районна рада (засновник), в статутний фонд - з 653100,00 грн. на 0 грн. та змінено керівника підприємства ОСОБА_3 та підписанта ОСОБА_5

Наведенні обставини визнаються представниками сторін, тому суд керується частиною 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій зазначено, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумнівів щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних - осіб підприємців" від 15.03.2003 № 755 - IV (далі Закон) в редакції, яка діяла на момент внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, передбачено, що порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

Приписами статті 6 Закону визначено, що державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону). Якщо кількість державних реєстраторів у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації становить три і більше осіб, зберігання реєстраційних справ забезпечує відповідна посадова особа структурного підрозділу (відділу, управління), який створюється для організаційного та матеріально-технічного забезпечення роботи державних реєстраторів; здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Частиною 1 статті 19 Закону передбачено, що у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Приписами частин 1та 2 статті 29 Закону, визначено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Частина 2 статті 29 Закону передбачає, що у разі внесення змін до статуту, які пов'язані із зменшенням статутного фонду (статутного або складеного капіталу) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації відповідного повідомлення.

Приписами частини 13 статті 29 Закону, передбачено, що проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Всупереч наведеним нормам Закону України державним реєстратором самостійно внесено зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Вищевказані обставини в повному обсязі підтверджуються представником відповідача - державним реєстратором Реєстраційної служби Олевіського районного управління юстиції Житомирської області ОСОБА_2

Зважаючи на те, що представники сторін не заперечують щодо протиправності дій державного реєстратора під час внесенні змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та те, що даний факт зумовив порушення прав позивача та створив умови, що перешкоджають роботі підприємства, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Олевського районного управління юстиції у Житомирській області Лук"яненко Валентини Борисівни щодо державної реєстрації змін та коригування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо Орендного підприємства "Олевського орендного підприємства теплових мереж", ідентифікаційний номер 13566750 проведену з 02.07.2007 по 06.06.2009 у реєстраційній справі 12961050003000206.

Скасувати державну реєстрацію змін та коригувань в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Орендного підприємства "Олевського орендного підприємства теплових мереж", ідентифікаційний номер 13566750, здійснених з 02.07.2007 по 08.12.2015 у реєстраційній справі 12961050003000206.

Зобов'язати державного реєстратора Реєстраційної служби Олевського районного управління юстиції у Житомирській області внести запис про скасування змін та коригування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Орендного підприємства "Олевського орендного підприємства теплових мереж", ідентифікаційний номер 13566750, здійснених з 02.07.2007 по 08.12.2015 у реєстраційній справі 12961050003000206.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя І.Е.Черняхович

Повний текст постанови виготовлено: 24 березня 2016 р.