Справа № 353/62/16-а
Провадження № 2-а/353/9/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2016 року м.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої - судді Луковкіна У.Ю.
з участю секретарів: Мороз М.І., Бойко В.Я.
позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2
представника Управління ПФУ у Тлумацькому районі ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тлумачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тлумацькому районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
22.01.2016 р. ОСОБА_1 звернувся до Тлумацького районного суду з адміністративним позовом, позовні вимоги за яким уточнив під час судового розгляду справи, про визнання неправомірними дій УПФУ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області при призначенні йому основної пенсії за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, з 28.01.2015 р.; зобовязанняУПФУ в Тлумацькому районі Івано-Франківської областіпровести перерахунок та виплату йому пенсії за віком відповідно до чч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пропорційно необхідному стажу 20 років, з врахуванням виплачених сум , з 28.01.2015 р.; зобовязанняУПФУ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області провести йому перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до ст. 51Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з врахуванням виплачених сум, з 28.01.2015 р.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він являється учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 2-ї категорії. Відповідно до Постанови Тлумацького районного суду від 16.06.2015 р., УПФУ в Тлумацькому районі зобовязано призначити та виплачувати йому пільгову пенсію по віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, з 28.01.2015 р. З 22.07.2015 року йому була призначена пенсія за віком за Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році, відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія була нарахована за загальною формулою, визначеною Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», і склала 949,0 грн., в т.ч. основна державна пенсія 537,0 грн. та додаткова пенсія 170,82 грн. Зазначає про те, що УПФУ в Тлумацькому районі неправомірно не призначило йому пенсію на підставі положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з визначенням середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії виходячи з норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Можливість подібного обчислення пенсії передбачена п.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тобто, при здійсненні розрахунку основної (державної) пенсії за формулою, визначеною Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», необхідно брати до уваги необхідний стаж роботи 20 років (за Законом України «Про статус у соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), а не 35 років (за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). Крім того, вважає, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, має виплачуватись у розмірі 30% від мінімальної пенсії, як це визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважає дії УПФУ в Тлумацькому районі щодо неправильного визначення та виплати йому основної та додаткової пенсії неправомірними та просить здійснити необхідний перерахунок відповідно до норм чинного законодавствата виплатити недоотриману пенсію.
Ухвалою Тлумацького районного суду від 24.03.2016 р. позивачу було поновлено строк звернення до суду з адміністративним позовом, як такий, що пропущений з поважних причин.
В судовихзасіданнях позивач та його представник уточнені позовні вимоги підтрималив повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, клопотаннях та поясненнях. Додатково пояснили, що оскільки при первинному зверненні ОСОБА_1 до УПФУ в Тлумацькому районі з заявою про призначення пенсії йому було відмовлено, то він звернувся до Тлумацького районного суду, який 16.06.2015 р. виніс Постанову та зобовязав призначити та виплачувати ОСОБА_1 пільгову пенсію по віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, з 28.01.2015 р. та допустив негайне виконання Постанови в межах платежу за один місяць. УПФУ в Тлумацькому районі, виплативши пенсію за один місяць, подало апеляційну скаргу. 17.07.2015 р. ОСОБА_1 повторно звернувся до УПФУ в Тлумацькому районі з заявою про призначення пенсії за віком з врахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому УПФУ в Тлумацькому районі з 17.07.2015 р. йому було призначену зазначену пенсію. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.08.2015 р. Постанова Тлумацького районного суду від 16.06.2015 р. була залишена без змін. Зазначили, що першу пенсійну виплату ОСОБА_1 отримав тільки в серпні 2015 р., отримавши яку, він і довідався, що її нараховано неправильно.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що державна (основна) та додаткова пенсія позивачу за шкоду заподіяну здоровю обчислена та виплачується у відповідності до вимог Законів України та підзаконних нормативно - правових актів. Наведений позивачем розрахунок, на підставі якого останній просить зобовязати відповідача нарахувати і виплачувати йому державну та додаткову пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,є таким, що не відповідає нормам діючого законодавства. Що стосується визначення розміру державної (основної) пенсії, то пенсія позивачу була нарахована за формулою, визначеною Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», і становить 949,0 грн., в т.ч. основна державна пенсія 537,0 грн.+ щомісячна адресна допомога 241,18 грн.(оскільки позивач не має необхідних 20 років стажу роботи) та додаткова пенсія 170,82 грн. Тому пенсія була розрахована за формулою: 1074 грн. (розмірі мінімальної пенсії за віком) помножити на 210 місяців (стаж роботи позивача) розділити на 420 місяців (стаж роботи, необхідний для призначення мінімальної пенсії за віком). Щодо додаткової пенсії прояснив, що як на момент призначення пенсії позивачу (28.01.2015 р.), так і на даний момент редакція ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не містить норми щодо призначення додаткової пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Така редакція цієї статті була змінена, а тому посилання позивача та його представника на те, що за рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. зміни, внесені до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підпунктом 13 пункту 28 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 р. № 107-VІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України, є необґрунтованими, оскільки закон було змінено уже після прийняття рішення Конституційним судом України. Просив в задоволені позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.
Позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕСв 1986 р. (2 категорія), що підтверджується посвідченням серії А № 370160 (а.с. 9) .
Відповідно до Постанови Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 16.06.2015 р., УПФУ в Тлумацькому районі зобовязано призначити та виплачувати ОСОБА_1 пільгову пенсію по віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, на підставі запису у військовому квитку, посвідчення ліквідатора другої категорії та первинної довідки про оплату праці в зоні відчуження з 28.01.2015 р. Постанова в межах платежу за один місяць допущена до негайного виконання (а.с. 44-46).
На виконання вищевказаної Постанови Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 16.06.2015 р., УПФУ в Тлумацькому районі провело призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 відповідної пенсії за один місяць.
З 17.07.2015 року ОСОБА_1 на підставі його заяви (а.с.33) УПФУ в Тлумацькому районі призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із зменшенням пенсійного віку як особі, яка приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З Протоколу УПФУ в Тлумацькому районі № 634 від 22.07.2015 р.вбачається, що загальний стаж позивача, визначений УПФУ в Тлумацькому районі, становить 17 років 6 місяців 12 днів, в т.ч. за списком № 1 (ліквідація аварії на ЧАЕС) 4 місяці 18 днів. Також відповідно до Розрахунку пенсії (а.с. 34) та Розпорядження на перерахунок пенсії з 01.09.2015 р. (а.с. 35), розмір основної державної пенсії ОСОБА_1 становить 537,0 грн. та додаткова пенсія 170,82 грн. При цьому судом встановлено, що розмір основної (державної) пенсії ОСОБА_1 проведено за формулою: 1074 грн. (розмір мінімальної пенсії за віком) помножити на 210 місяців (стаж роботи позивача), поділити на 420 місяців (стаж роботи, необхідний для призначення мінімальної пенсії за віком), а додаткова пенсія в сумі 170,82 грн. встановлена відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції на день призначення пенсії) та п. 13 Постанови КМУ від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зі змінами) та також включена до складу загального розміру пенсії.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 06.08.2015 р. Постанова Тлумацького районного суду Івано-Франківської області від 16.06.2015 р. була залишена без змін (а.с.).
Вищевказані обставини визнані безспірними учасниками процесу та на підставі ст. 72 КАС України не підлягають доказуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції на день призначення пенсії), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції на день призначення пенсії) передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Згідно із ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
У пунктах 7, 8, 10 Постанови Пленуму ВАСУ № 4 від 1603.2012 р. «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вказано, що постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до статті 49 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюються пенсії у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Особам, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону по статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію, особам, віднесеним до категорії 1, призначається у розмірах, встановлених статтею 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а особам, віднесеним до категорії 2, 3, 4, - статтею 51 цього Закону.
За змістом статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вихідною величиною для обчислення пенсії визначено мінімальну пенсію за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком, визначений статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якою мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Також зазначено, що судам необхідно враховувати, що застереження з приводу поширення дії частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком для обчислення інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком.
З врахуванням вищенаведеного, суд вважає, що при призначенні та обчисленні державної (основної) пенсії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсія має нараховуватись та обчислюватись згідно з Законом України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням пільг, передбачених ЗакономУкраїни «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зазначене стосується також і умов визначення стажу роботи та середньомісячного фактичного заробітку особи, якій призначається пенсія.
Отже, визначення розміру державної (основної) пенсії позивачу ОСОБА_1, УПФУ в Тлумацькому районі слід було проводити за формулою: 1074 грн. (розмір мінімальної пенсії за віком) помножити на 210 місяців (фактичний стаж роботи позивача) поділити на 240 місяців (20 років) (стаж роботи, необхідний для призначення мінімальної пенсії за віком з врахуванням ЗУ № 796-ХІІ), а не на 420 місяців (35 років)(стаж роботи, необхідний для призначення мінімальної пенсії за віком згідно ЗУ № 1058-IV).
Аналогічна позиція викладена у Постанові ВСУ від 07.07.2015 р.
Щодо вимог позивача про перерахунок додаткової пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії, як це було визначено ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , суд зазначає наступне.
Редакція ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», після прийняття вказаного Закону, неодноразово. змінювалась.
Так у статтю 51 у редакції Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI були прийняті зміни, внесені підпунктом 13 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, які згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Пізніше стаття 51 була змінена та викладена у редакції Закону України від 28.12.2014 р. N 76-VIII та установлено, що у 2012 році норми і положення статті 51 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік, згідно із Законом України від 22.12.2011 р. N 4282-VI. Наступний раз було установлено, що у 2013 році норми і положення статті 51 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік, згідно із Законом України від 06.12.2012 р. N 5515-VI. Пізніше було установлено, що норми і положення статті 51 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік, згідно із Законом України від 16.01.2014 р. N 719-VII, враховуючи зміни, внесені Законом України від 31.07.2014 р. N 1622-VII. Ще пізніше було установлено, що норми і положення статті 51 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно із Законом України від 08.07.2010 р. N 2456-VI, враховуючи зміни, внесені Законом України від 28.12.2014 р. N 79-VIII, згідно із Законом України від 28.12.2014 р. N 80-VIII)
Тобто, як на момент першого звернення ОСОБА_1 до УПФУ в Тлумацькому районі з заявою про призначення пенсії (28.01.2015 р.), так і на даний час ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" існує в наступній редакції: «Особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На виконання вимог пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік», Кабінет Міністрів прийняв постанову «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23 листопада 2011 року, що набрала чинності з 01 січня 2012 року, якою затверджено порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, до якої згідно з Постановою КМУ N 112 від 25.03.2014 були внесені зміни.
Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, запобігання виникненню та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха.
Згідно із абзацом 8 пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2012 від 25.01.2012 року нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
25.03.2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 112 „Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення", якою внесено зміни до пункту 13 Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210, відповідно до яких щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах:
1) особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам I групи - 474,5 гривні; інвалідам II групи - 379,6 гривні; інвалідам III групи - 284,7 гривні; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: інвалідам I групи - 341,64 гривні; інвалідам II групи - 227,76 гривні; інвалідам III групи - 170,82 гривні; 2) особам, що належать до категорій 2-4: особам, що належать до категорії 2, - 170,82 гривні; особам, що належать до категорії 3, - 113,88 гривні; особам, що належать до категорії 4, - 56,94 гривні;
Постанова Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210, із змінами та доповненнями від 25.03.2014 року № 112, прийнята без обмеження терміну її дії, встановлені нею розміри соціальних виплат такими, що не відповідають наявним фінансовим ресурсам Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2015 рік, - не визнано.
Враховуючи вищенаведене та зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої держава не може посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії, суд вважає, що позовна вимога щодо зобовязання УПФУ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату йому пенсії за віком відповідно до чч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пропорційно необхідному стажу 20 років, з врахуванням виплачених сум , з 28.01.2015 р. є правомірною та підлягає задоволенню. Крім того, в даному випадку мінімальний розмір пенсій за віком використовується як розрахункова величина для визначення розміру пенсії, передбаченої Законом № 796-ХІІ, оскільки цей Закон передбачає в якості критерію визначення розміру саме із розрахунку мінімальної пенсії за віком, що на думку суду не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З огляду на вищевикладене позовні вимоги в частині визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання відповідача зобовязання УПФУ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області провести йому перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з врахуванням виплачених сум, з 28.01.2015 р. є необгрунтованими та задоволенню не підлягають .
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати суд відносить на рахунок держави, оскільки згідно ст. 5 Закону України « Про судовий збір » позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 18, 71, 94, 99, 100, 158-163 КАС України, Конституцією України,Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тлумацькому районі Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, - задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області при призначенні йому державної (основної) пенсії за віком з 28.01.2015 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії за віком відповідно до чч. 1, 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пропорційно необхідному стажу 20 років, з врахуванням виплачених сум , з 28.01.2015 р.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тлумацький районний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України ,а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Головуюча Луковкіна У.Ю.