Справа № 234/4355/16-к
Провадження № 1-кс/234/1660/16
У Х В А Л А
про призначення ревізії
21 березня 2016 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Фоміна Ю.В., за участю секретаря Науменко А.Е., слідчого Унанова М.К.,
розглянувши клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області Унанова М.К. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії, -
ВСТАНОВИВ:
16.03.2016 року до Краматорського міського суду Донецької області звернувся слідчий СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області Унанов М.К., за погодженням з прокурором Краматорської місцевої прокуратури Остапенко Ю.О. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово - господарської діяльності Комунального підприємства «Міст» (ЄДРПОУ 30073882).
З клопотання вбачається, що 11.02.2016 року до чергової частини Краматорського відділу поліції ГУНП в Донецькій області надійшло повідомлення від керівника ОШ ЦУ СБУ в районі проведення АТО, про те, що в ході проведення оперативно-службової діяльності в установленому порядку отримано інформацію щодо фактів внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей службовими особами комунального підприємства м. Краматорськ.
Відомості про вказане кримінальне правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016050390000430 від 12.02.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України та СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області розпочате досудового розслідування.
Згідно наданих відомостей, встановлено, що посадові особи комунального підприємства «Міст», зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч п. 1 Примітки до додатку №3 Галузевої угоди між Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Всеукраїнським об'єднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі «Федерація роботодавців ЖКГ України» та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2013-2015 роки, шляхом внесення недостовірних відомостей до службових документів встановили посадові оклади головного інженера, заступників директора та головного бухгалтера у розмірі, що перевищує гранично встановлений.
Зокрема, згідно п. 1 Примітки до Додатку №3 Галузевої угоди… зазначеним вище категоріям осіб посадові оклади встановлюються в розмірі, що на 10-З0% нижче від посадового окладу керівника. Керівнику згідно умов контракту встановлено посадовий оклад в розмірі 5335 грн. При цьому, штатним розписом оклади головного інженера, заступника директора та головного бухгалтера встановлені в розмірі 7369 грн. замість 3735-4802 грн.
Таким чином, місячний фонд оплати праці керівного складу підприємства було завищено на суму близько 21,8 тис. грн. та за 2015 рік неправомірно виплачено близько 261,6 тис. грн.
Крім того, необґрунтовано завищено місячний фонд оплати праці окремих працівників КП «Міст» на суму понад 22,5 тис. грн. та за 2015 рік неправомірно виплачено близько 270 тис. грн.
Під проведення досудового розслідування для встановлення фактів та документального підтвердження фактів вчинення кримінальних правопорушень посадовими особами КП «Міст» виникла необхідність у проведенні позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності КП «Міст» ЄДРПОУ - 30073882, що розташовано за адресою м. Краматорськ, вул. Бєляєва, буд. 113, яку необхідно доручити Державній фінансовій інспекції в Донецькій області, оскільки основними завданнями Держфінінспекції України є реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю, а також внесення пропозицій щодо її формування.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань:
1) здійснює державний фінансовий контроль за:
використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів;
дотриманням законодавства про державні закупівлі;
діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи;
Територіальні органи Держфінінспекції України виконують покладені на Держфінінспекцію України завдання та функції в межах своїх повноважень на відповідній території.
Згідно п. 29 постанови КМУ від 20.04.2006 року № 550 «Про затвердження Порядку проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами» позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням правоохоронного органу проводиться у разі надання ним клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування.
Згідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» : Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
В ході досудового розслідування встановлено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи.
Слідчим СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області винесено постанову про призначення позапланової виїзної ревізії КП «Міст»
Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення ревізії у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; дана інформація може бути використана у якості доказів, а іншими способами встановити достовірні дані не можливо.
В судовому засіданні слідчий підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Слідчий суддя вислухавши пояснення слідчого, розглянувши матеріали додані до клопотання, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно до ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:
2) підконтрольною установою подано у встановленому порядку скаргу про порушення законодавства посадовими особами органу державного фінансового контролю під час проведення планової чи позапланової виїзної ревізії, в якій міститься вимога про повне або часткове скасування результатів відповідної ревізії;
3) у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державного фінансового контролю протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
4) проводиться реорганізація (ліквідація) підконтрольної установи;
5) у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, органів доходів і зборів, Національної поліції, Служби безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю;
6) у разі, коли вищестоящий орган державного фінансового контролю в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державного фінансового контролю здійснив перевірку актів ревізії, складених нижчестоящим органом державного фінансового контролю, та виявив їх невідповідність вимогам законів. Позапланова виїзна ревізія в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державного фінансового контролю лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державного фінансового контролю, які проводили планову або позапланову виїзну ревізію зазначеної підконтрольної установи, розпочато службове розслідування або у випадку повідомлення їм про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Орган або особа, що ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Обмеження у підставах проведення ревізій, визначені цим Законом, не поширюються на ревізії, що проводяться на звернення підконтрольної установи, або ревізії, що проводяться після повідомлення посадовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, про підозру у вчиненні ними кримінального правопорушення відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Згідно до ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.
В провадженні слідчого Унанова М.К. знаходяться матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016050390000430 від 12.02.2016 року, за повідомленням керівника ОШ ЦУ СБУ в районі проведення АТО про те, що в ході проведення оперативно-службової діяльності в установленому порядку отримано інформацію щодо фактів внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей службовими особами комунального підприємства м. Краматорська. Попередня правова кваліфікація даного кримінального правопорушення визначена за ч.1 ст.366 КК України.
Відповідно до постанови слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області Унанова М.К. від 16.03.2016 року, в рамках вказаного кримінального провадження №12016050390000430 призначена документальна позапланова виїзна перевірка КП «Міст» (ЄДРПОУ 30073882, що розташована за адресою: м. Краматорськ, вул. Бєляєва, буд.113.
Тобто підставою для проведення перевірки у даному випадку є доручення щодо проведення ревізій у підконтрольній установі від Національної поліції (постанова слідчого про призначення документальної позапланової виїзної ревізії), а також розпочате кримінальне провадження.
Дослідивши матеріали клопотання вважаю, що клопотання є обґрунтованим, оскільки отримана в процесі здійснення перевірки інформація має суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та потребує спеціальних знань.
При розгляді клопотання, учасники процесуальної дії клопотання про застосування технічних засобів фіксування не робили. Відповідно до ст.107 КПК України фіксація судового розгляду клопотання, технічними засобами, не проводилась.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.11 Закону України « Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст. 93 КПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого СВ Краматорського ВП ГУНП в Донецькій області Унанова М.К. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово - господарської діяльності КП «Міст», - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності КП «Міст» ЄДРПОУ - 30073882, що розташовано за адресою м. Краматорськ, вул. Бєляєва, буд. 113.
На вирішення позапланової виїзної ревізії винести такі питання:
-Перевірка дотримання вимог законодавства України при нарахуванні та виплати заробітної плати?
-повнота надходження, достовірність і правильність визначення доходів?
-Законність здійснення та достовірність відображення витрат?
-Якими саме посадовими особами допущенні виявлені порушення, та які акти Законодавства України були порушенні при цьому?
Проведення перевірки доручити Державної фінансової інспекції в Донецькій області.
Вказану ревізію провести у період у 15 робочих діб починаючи з 23.03.2016.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяЮ. В. Фоміна