ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2011 р.Справа № 2-а-3011/10/1570
Категорія: 10.3.4Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_1судді ОСОБА_2судді ОСОБА_3при секретарі ОСОБА_4розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємства виробничої фірми «Чорноморкомплектбуд» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року по адміністративній справі за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства виробничої фірми «Чорноморкомплектбуд»про стягнення 7694,32 гривень,
встановила:
Позивач ОСОБА_5 обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів 18.03.2010 року звернулось до суду з адміністративним позовом до ППВФ «Чорноморкомплектбуд»про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році у розмірі 7222,00 гривень та пені за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 472,32 гривень, разом 7694,32 гривень. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів відповідач повинен був створити 3 робочих місця для інвалідів, але фактично створив лише 2, у зв'язку з чим, згідно Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.03.91 року № 875-ХІІ, підприємству було нараховано штрафні санкції за незабезпечення робочого місця для працевлаштування інвалідів за 2008 рік у розмірі 7222,00 гривень. У зв'язку з порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нарахована пеня у сумі 472,32 гривень. Заборгованість відповідача, з урахуванням пені, у загальній сумі 7694,32 гривень у добровільному порядку ним не сплачена.
У судовому засіданні представник Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримала позовні вимоги і просила задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час та місце слухання справи.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18.11.2010 року адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства виробничої фірми «Чорноморкомплектбуд»про стягнення 7694,32 гривень було задоволено.
Стягнуто з приватного підприємства виробничої фірми «Чорноморкомплектбуд»(65070, м.Одеса, вул. Варненська 27б), код ЄДРПОУ-23862968, адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 7694,32 гривень (сім тисяч шістсот дев'яносто чотири гривні тридцять дві копійки) та перерахувати їх на р/р 31215230700007, банк ГУДКУ в Одеській області, одержувач-ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, код 23213460, код 50070000.
В апеляційній скарзі приватне підприємство виробнича фірма «Чорноморкомплектбуд», з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування постанови суду та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що актом №339 від 23 вересня 2009 року, складеного спеціалістом (інспектором) Одеського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів ОСОБА_6, щодо дотримання вимог Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" на ПП ВФ «Чорноморкомплектбуд», середньооблікова чисельність штатних працівників за 2008 рік на господарстві склала 72 особи.
Відповідно до ст.ст. 19, 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 року, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. а якщо працює від 8 до 25 осіб. - у кількості одного робочого місця. При цьому, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Виконанням нормативу робочих місць, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією. у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Згідно з актом перевірки Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо дотримання вимог ст.ст. 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№339 від 23.09.2009 року встановлено неподання ППВФ «Чорноморкомплектбуд»звіту до відділення Фонду та невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2008 рік. При перевірці ОСОБА_5 обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів встановлено не створення 1 робочого місця для інваліда (а.с.9-10)
Відповідно розрахунку адміністративно-господарських санкцій за 2008 звітний рік. сума адміністративно-господарських санкцій за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 7222 гривні (а.с.6).
Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня нараховується виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
В порушення вимог ст.20 вищевказаного Закону України, відповідач самостійно в строк до 15.04.2009 року адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не сплатив, у зв'язку з чим ОСОБА_5 обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів була нарахована пеня в розмірі 472,32 гривень.
Суд 1-ї інстанції вірно дійшов висновку про не прийняття до уваги твердження відповідача, щодо працевлаштування в 2008 році 3-х інвалідів, оскільки, як вбачається зі списку інвалідів-штатних працівників, які були зайняті на підприємстві у 2008 році, наданого ОСОБА_5 обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів у 2008 році працювали інваліди ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, але останні 2 працівники ОСОБА_8 та ОСОБА_9М працювали на підприємстві відповідно 9 місяців та 1 місяць. Тобто в сукупності відпрацьовані місяці 3 (трьох) працівників-інвалідів складають 1 рік та 10 місяців, замість 3 років для 3 інвалідів.
Колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем не виконані вимоги законодавства по забезпеченню працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Статтею 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань, здійснює Державна служба зайнятості.
Згідно Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року №420. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за № 1534/11814 для інформування населення про наявність вакансій, сприяння працевлаштуванню громадян, зареєстрованих у центрах зайнятості як такі, що шукають роботу, для підбору персоналу на замовлення роботодавців використовується форма звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вакансій».
У графі 15 цієї форми наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, відповідно до статті 5 Закон) України «Про зайнятість населення», із змінами та доповненнями, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.
Відповідачем не надано доказів подання такого звіту, за таких обставин суд дійшов до правильного висновку, що відповідачем не виконані вимоги законодавства по забезпеченню працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Крім того діючим законодавством, на відповідача покладено обов'язок створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування про це позивача та органів зайнятості, у порядку, встановленому вищезазначеними нормативними актами, виконання якого відповідачем не доведено.
З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів
ухвалила:
Апеляційну скаргу приватного підприємства виробничої фірми «Чорноморкомплектбуд»залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року по адміністративній справі за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства виробничої фірми «Чорноморкомплектбуд»про стягнення 7694,32 гривень залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: ОСОБА_1Суддя: ОСОБА_2Суддя: ОСОБА_3