Ухвала суду № 56753105, 01.03.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
2-а-6184/10/1570
Номер документу
56753105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2012 р.Справа № 2-а-6184/10/1570

Категорія:5.4Головуючий в 1 інстанції: Цховребова М.Г.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача судді Стас Л.В.

суддів- Турецької І.О., ОСОБА_1

розглянувши в письмовому провадженні справу за апеляційною скаргою Державної інспекції з контрю за цінами в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року по справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунайзерноєкспорт» про зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач -Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунайзерноєкспорт» про зобовязання відповідача допустити до здійснення планової перевірки посадових осіб позивача та надати перевіряючим всі необхідні для здійснення повноцінної перевірки первинні бухгалтерські документи.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі, Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду від 12.01.2011року скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 23.12.2002 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Дунайзерноєкспорт»(ТОВ «Дунайзерноєкспорт») зареєстроване виконавчим комітетом Ізмаїльської міської ради Одеської області, як юридична особа, ідентифікаційний код: 32290654, місцезнаходження: 68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Портова, 4, основний вид діяльності: 51.21.0 оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин. (а.с.18, 19-20, 33-36)

Наказом начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області 24 вересня 2009 року № 24 затверджено план роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області на ІV квартал 2009 року. (а.с.28-32)

Пунктом 2.1.1 затвердженого плану передбачено проведення перевірок дотримання порядку застосування тарифів на комплекс робіт, повязаних з обробленням вантажів у морських та річкових портах України, які здійснюють стивідорні компанії та інші комерційні структури для вантажовласників, в тому числі у жовтні 2009 року відповідача ТОВ «Дунайзерноєкспорт». (а.с.31)

15.10.2009 року за вих. № 11-3936 позивачем на адресу керівника ТОВ «Дунайзерноєкспорт» надіслано лист, яким відповідача повідомлено, що на підставі плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області на ІV квартал 2009 року і у відповідності з повноваженнями, наданими Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, 26.10.2009 року буде розпочата та 13.11.2009 року закінчена перевірка ТОВ «Дунайзерноєкспорт». (а.с.5)

Зазначений лист-повідомлення отримано відповідачем 22.10.2009 року, про що свідчить повідомлення Укрпошти про вручення поштового відправлення. (а.с.5)

13.11.2009 року у відповідь на вищезазначений лист-повідомлення ТОВ «Дунайзерноєкспорт»на імя в.о. начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області факсимільним звязком надіслано лист за вих. № 165 (а.с.6), відповідно до якого, відповідач повідомляє, що ТОВ «Дунайзерноєкспорт» не знаходиться на території торгового порту. Також у відповіді зазначено, що у той же час здійснення перевірки діяльності відповідача щодо застосування норм Збірника тарифів на комплекс робіт, повязаних з обробкою вантажів в портах України, затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 31.10.1995 року, не уявляється можливим у звязку із відсутністю у відповідача у власності або за договорами причалу, пристані, а також у звязку із тим, що відповідач не являється портом, суднобудівним та судноремонтним підприємством, тому на відповідача не поширюється Збірник тарифів на комплекс робіт, повязаних з обробкою вантажів в портах України, затверджений наказом Міністерства транспорту України від 31.10.1995 року № 392, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.12.1995 року. У цьому ж листі відповідач просить прийняти до уваги надані ним пояснення.

У звязку із отриманням листа-пояснень відповідача від 13.11.2009 року № 165 позивач дійшов до висновку, що ТОВ «Дунайзерноєкспорт» відмовив позивачу у допуску посадових осіб Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до здійснення заходу державного нагляду, у звязку із чим позивач звернувся до суду з позовними вимогами про зобовязання відповідача допустити до здійснення планової перевірки посадових осіб позивача та надати перевіряючим всі необхідні для здійснення повноцінної перевірки первинні бухгалтерські документи.

На підтвердження правомірності заявлених вимог позивачем суду надані наступні письмові докази:

- план роботи органів державної контролю за цінами в Одеській області на ІІ квартал 2009 року, затверджений наказом начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області від 20 березня 2009 року № 07. Відповідно до п. 2.1.4 зазначеного плану позивачем у квітні 2009 року передбачено проведення перевірок дотримання порядку застосування тарифів на комплекс робіт, повязаних з обробленням вантажів, а також зборів і плати за послуги у морських та річкових портах України, а саме ВАТ «Одеський портовий холодильник»та ТОВ «Ізмаїльський елеватор». (а.с.51-53);

- лист від 01.06.2009 року за вих. № 11-1884 на імя керівника Ізмаїльського портового елеватора, яким позивач повідомляє, що на підставі плану роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області на ІІ квартал 2009 року і у відповідності з повноваженнями, наданими Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, 22.06.2009 року буде розпочата та 10.07.2009 року закінчена перевірка Ізмаїльського портового елеватора (а.с.21);

- відповідь відповідача від 22.06.2009 року за вих. № 79 на лист-повідомлення позивача від 01.06.2009 року № 11-1884, у якій портовий елеватор ТОВ «Дунайзерноєкспорт», посилаючись на постанову КМУ від 21.05.2009 року № 502 про обмеження перевірок на підприємствах, просить не проводити перевірку в 2009 році у звязку з початком заготовки зерна та відсутністю необхідної кількості працівників (скорочення штату). Також, зазначеним листом повідомлено, що ціноутворення та калькуляція послуг відповідача розрахована з урахуванням росту мінімальної заробітної плати, цін на електроенергію та інших витрат, рентабельність складає 20% від вартості послуг підприємства (а.с.22);

- наказ начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області від 22 червня 2009 року № 16 «Про затвердження плану роботи державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області на ІІІ квартал 2009 року»(а.с.14) та окремі сторінки затвердженого плану (а.с.15-17). Відповідно до п. 2.1.7 зазначеного плану позивачем у липні 2009 року передбачено проведення перевірок дотримання порядку застосування тарифів на комплекс робіт, повязаних з обробленням вантажів, а також зборів і плат за послуги у морських і річкових портах України, а саме ВАТ «Одеський портовий холодильник»та ТОВ «Ізмаїльський елеватор». (а.с.16);

- наказ в.о. начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області від 6 липня 2009 року № 320 «Про проведення планової перевірки»про проведення планової ТОВ «Дунайзерноєкспорт»з питання дотримання діючого порядку застосування тарифів на комплекс робіт, повязаних з обробленням вантажів, а також зборів і плат за послуги у морських і річкових портах України. Згідно змісту наказу, він виданий відповідно до статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та на підставі пункту 3.1.7 Плану роботи на ІІІ квартал 2009 року (а.с.50);

- посвідчення № 320 від 6 липня 2009 року, яким на виконання наказу від 06.07.2009 року № 320 та відповідно до пункту 3.1.7 Плану роботи на ІІІ квартал 2009 року позивач доручає головним держінспекторам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 провести планову перевірку ТОВ «Дунайзерноєкспорт» з питань дотримання діючого порядку застосування тарифів на комплекс робіт, повязаних з обробленням вантажів, а також зборів і плат за послуги у морських і річкових портах України. Термін дії посвідчення: з 7 липня 2009 року по 24 липня 2009 року (а.с.49);

- наказ Державної інспекції з контролю за цінами від 8 липня 2009 року № 65 «Про внесення змін до Плану роботи органів державного контролю за цінами на ІІІ квартал 2009 року», відповідно до якого, зокрема п. 2.1 доповнено пп. 2.1.4 в наступній редакції: проведення перевірок дотримання порядку застосування тарифів на комплекс робіт, повязаних з обробленням вантажів, а також зборів і плату за послуги у морських портах України; п. 3.1 доповнено пп. 3.1.5 в наступній редакції: проведення перевірок з питань дотримання дисципліни цін при формуванні та застосуванні тарифів на послуги портових елеваторів, тощо (а.с.43-45);

- окреме доручення Премєр-міністра України від 27.06.2009 року № 36110/0/1-09, отримане позивачем від Державної інспекції з контролю за цінами із супровідним листом від 13.07.2009 року для керівництва в роботі. (а.с.46-48)

Судом першої інстанції також встановлено, що у звязку з отриманням листа відповідача від 13.11.2009 року № 165 фактичний вихід посадовими особами Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області за адресою відповідача для проведення планової перевірки, передбаченою планом роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області на ІV квартал 2009 року, не здійснювався, акт про відмову відповідача у допуску посадових осіб Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до здійснення планової перевірки позивачем не складався.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Законами України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі ЗУ № 877-V), «Про ціни і ціноутворення»від 3 грудня 1990 року № 507-XII (далі ЗУ № 507-XII), Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819 (далі Положення).

Відповідно до абз. 2 ст. 1 ЗУ № 877-V державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, органів місцевого самоврядування, інших органів (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно із абз. 3 ст. 1 ЗУ № 877-V заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Статтею 2 ЗУ № 877-V передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. (ч. 1 ст. 4 ЗУ № 877-V)

Відповідно до вимог ст. 7 ЗУ № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Статтями 10, 11 ЗУ № 877-V передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право, зокрема перевіряти наявність у посадових осіб органу державного нагляду (контролю) службового посвідчення і одержувати копії посвідчення (направлення) на проведення планового або позапланового заходу; не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо:

- він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом;

- посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.

Суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний, в тому числі допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Відповідно до ст. 5 ЗУ № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності. З урахуванням значення прийнятного ризику для життєдіяльності всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю),відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю). Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначаються переліки питань для здійснення планових заходів, які затверджуються його наказом. У межах переліку питань кожен орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу має визначити ті питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль). Уніфіковані форми актів, в яких передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику, затверджуються органом державного нагляду (контролю) і публікуються в мережі Інтернет у порядку, визначеному законодавством. Орган державного нагляду (контролю) оприлюднює критерії та періодичність проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення інформації в мережі Інтернет у порядку, визначеному законодавством.

Згідно із п. 1 Положення Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.

Пунктом 2 Положення передбачено, що Держцінінспекція у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінекономіки та цим Положенням. У межах своєї компетенції Держцінінспекція організує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення та вносить їх на розгляд Міністру економіки.

Згідно із ч. 1 ст. 8 ЗУ № 877-V орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право:

- вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю);

- відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;

- надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків;

- накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Згідно із п. 5 Положення Держцінінспекція має право:

1) проводити відповідно до законодавства перевірку бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників, що відображаються у розрахункових документах незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням цін (тарифів); знайомитися з установчими документами та свідоцтвом про державну реєстрацію; перевіряти у посадових осіб, відповідальних за формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи, що посвідчують особу; проводити перевірку достовірності даних, наведених у документах з питань порядку формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін;

2) одержувати відповідно до законодавства письмові пояснення, довідки, документи, матеріали з питань, що виникають під час перевірки порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), документи (їх копії) про рівень і економічну обґрунтованість цін (тарифів) на товари, роботи та послуги, їх техніко-економічні характеристики, ефективність, споживчі властивості тощо;

3) обстежувати в установленому порядку виробничі, складські, торговельні та інші приміщення суб'єктів господарювання, що використовуються для виготовлення, зберігання й реалізації товарів і сировини, організації та надання послуг;

4) вимагати відповідно до законодавства усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), а також здійснення перерахунку вартості товарів, робіт і послуг, ціни (тарифи) на які сформовані, встановлені та/або застосовані з порушенням законодавства (якщо фактичну оплату товарів, робіт та послуг не проведено) для розрахунків із споживачами;

5) приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів);

6) відповідно до вимог законодавства розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також невиконанням вимог органів державного контролю за цінами;

7) залучати спеціалістів органів виконавчої влади, а також суб'єктів господарювання (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до її компетенції;

8) скасовувати розпорядчі документи своїх територіальних органів (припис, розпорядження, рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій), а також винесені ними постанови про накладення адміністративних стягнень;

9) проводити перевірку правильності розрахунків щодо застосування цін (тарифів), на які запроваджене державне регулювання;

10) здійснювати моніторинг цін (тарифів) та проводити цінові дослідження на споживчому та товарних ринках;

11) одержувати відповідно до законодавства копії платіжних документів, що підтверджують факт перерахування до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій;

12) звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення;

13) надсилати до правоохоронних органів матеріали перевірок щодо дій, які містять ознаки злочину;

14) вчиняти інші дії в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.

Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції стосовно того, що висновки позивача, що відповідач відмовив Державній інспекції з контролю за цінами в Одеській області у допущенні посадових осіб до здійснення ними заходу державного нагляду, здійснені позивачем на підставі листа-відповіді відповідача від 13.11.2009 року № 165 за вищенаведеним змістом, є помилковими.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив всі обставини справи, прийняв постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контрю за цінами в Одеській області залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 січня 2011 року по справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дунайзерноєкспорт» про зобовязання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту її оголошення.

Головуючий:

Судді: