Постанова № 56750659, 23.03.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2016
Номер справи
813/6559/15
Номер документу
56750659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2016 року № 813/6559/15

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.,

секретар судового засідання Фуртак А.В.,

за участі:

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

відповідача Небесного А.І.,

представника третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державних реєстраторів Брик Олени Богданівни та Небесного Андрія Івановича за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, ОСОБА_6, Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат» про визнання протиправними і скасування дій державного реєстратора,

встановив :

Львівським окружним адміністративним судом отримано позовну заяву, в якій позивач просить:

- визнати протиправною і скасувати реєстраційну дію державного реєстратора Брик О.Б. Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису №14151050009012716 від 22.07.2015 року про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Агат» та зміни складу (інформації) про її засновників;

- скасувати державну реєстрацію реєстраційних дій щодо ТОВ «Агат» (код за ЄДРПОУ 23270989), проведених після реєстраційної дії №14151050009012716 від 22.07.2015 року.

Посилається на те, що рішенням зборів засновників ТОВ «Агат» від 04.04.2014 року позивача виключено зі складу засновників цього Товариства, звільнено з посади директора та призначено нового директора - ОСОБА_6 04.04.2014 року на підставі вказаного протоколу зборів державним реєстратором Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Брик О.Б. внесено до ЄДР запис №14151070006012716 про зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме: про зміну керівника юридичної особи, зміну складу підписантів, за яким керівником і підписантом стала ОСОБА_6 При цьому, зазначає, що змін щодо нового складу учасників (засновників) у цьому товаристві реєстратором не проводилось. Натомість, як вбачається з витягу з ЄДР, 22.07.2015 року на підставі вищезгаданого протоколу зборів від 04.04.2014 року державний реєстратор Брик О.Б., використавши його повторно, внесла запис №14151050009012716 до ЄДР про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Агат», зміни складу (інформації) про його засновників. У результаті чого, єдиним засновником ТОВ «Агат» зазначено ОСОБА_6 Крім того, вважає, що на дату проведення оскаржуваної державної реєстрації відомості у протоколі зборів за 2015 рік щодо наявності в ОСОБА_6 кількості голосів у розмірі 100% не відповідали фактичним відомостям, які містились в ЄДР, а тому відповідач Брик О.Б. зобов'язана була відмовити у її проведенні. В подальшому, державним реєстратором Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Небесним А.І. внесено запис №14151100010012716 від 21.10.2015 року щодо припинення юридичної особи ТОВ «Агат» в результаті ліквідації. Відтак, на думку позивача, реєстраційні дії державних реєстраторів Брик О.Б. та Небесного А.І. по внесенню до ЄДР записів №14151050009012716 від 22.07.2015 року та №14151100010012716 від 21.10.2015 року є протиправними і такими, що підлягають скасуванню.

У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю з обґрунтувань, викладених у позовній заяві, а тому просять позов задовольнити.

Від відповідача, державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Брик Олени Богданівни, надійшли письмові заперечення на позовну заяву, в яких посилається на те, що 22.07.2015 року нею, як державним реєстратором, було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Агат» (код ЄДРПОУ 23270989). Наголосила, що усі документи, які були подані уповноваженою особою ТОВ «Агат» гр. ОСОБА_6 для проведення державної реєстрації змін, відповідали вимогам Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року. Крім того, вказала, що підстав для відмови (залишення документів без розгляду) у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Агат» у державного реєстратора не було. Відтак, з огляду на те, що відповідач діяла на підставі, в межах і у спосіб, визначений Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року, вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.

Від відповідача, державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Небесного Андрія Івановича, надійшли письмові заперечення на позов, суть яких зводиться до наступного. У відповідності до вимог частин 1, 2 ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року уповноваженим представником ТОВ «Агат» було подано документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, а саме: протокол №1-ЛВ від 19 жовтня 2015 року загальних зборів засновників ТОВ «АГАТ» та довіреність від 10 жовтня 2015 року. На підставі цих документів державним реєстратором внесено запис в ЄДР №14151100010012716 від 21.10.2015 року про рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо припинення юридичної особи ТОВ «Агат» шляхом її ліквідації. З огляду на наведене, вважає, що адміністративний позов у частині скасування реєстраційної дії, пов'язаної з внесенням рішення засновників щодо припинення юридичної особи шляхом її ліквідації, є безпідставним та необґрунтованим.

У судовому засіданні державний реєстратор Небесний А.І. проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні на позов, та просить відмовити в його задоволенні.

Від представника третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_6 та ТОВ «Агат», надійшли письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначає, що усі документи, які були подані уповноваженою особою ТОВ «Агат» (гр. ОСОБА_6) для державної реєстрації змін до установчих документів, відповідали вимогам ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року. Крім того, звертає увагу, що підставою для проведення відповідної реєстраційної дії слугував, зокрема, протокол загальних зборів засновників ТОВ «Агат» від 04.04.2014 року, правомірність-законність проведення якого підтверджено судовим рішенням, яке набрало законної сили (рішення господарського суду Львівської області від 28.11.2014 року у справі №914/3339/14, залишене в силі постановою Вищого господарського суду України від 30.06.2015 року). Законність дій гр. ОСОБА_6 та державного реєстратора Брик О.Б. з приводу проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Агат» від 22.07.2015 року перевірялось також працівниками СВ Галицького ВП ГУ НП у Львівській області (за особистою заявою гр. ОСОБА_1). Так, слідчим СВ Галицького ВП ГУ НП у Львівській області Огоновським Б.М. в ході проведення досудового слідства по кримінальному провадженні №12015140050002496 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 205-1, ч. 1 ст. 206-2 КК України, прийнято рішення про відсутність у діях посадових осіб ТОВ «Агат» та відділу державної реєстрації складу кримінальних правопорушень.

У судовому засіданні представник третіх осіб - ОСОБА_6 та ТОВ «Агат» проти позову заперечив з підстав, викладених у письмовому запереченні на адміністративний позов, просить відмовити в його задоволенні.

Заслухавши пояснення сторін та представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що ТОВ «Агат» зареєстроване як юридична особа 10.07.1995 року (код ЄДРПОУ 23270989). Згідно Статуту ТОВ «Агат» (у редакції від 20.05.2008 року) його учасниками були ОСОБА_6 (розмір внеску - 52% статутного капіталу) та ОСОБА_1 (розмір внеску - 48% статутного капіталу).

04.04.2014 року відбулись загальні збори засновників ТОВ «Агат», на яких були присутні ОСОБА_6, ОСОБА_1 та ОСОБА_8 За результатами зборів прийнято рішення, оформлене протоколом від 04.04.2014 року, про: 1) виключення зі складу засновників ТОВ «Агат» гр. ОСОБА_1 та відступлення належної їй частки в Статутному капіталі на користь гр. ОСОБА_6; 2) звільнення із посади директора ТОВ «Агат» гр. ОСОБА_1 та призначення нового директора - гр. ОСОБА_6 Усі зазначені зміни були внесені до Статуту ТОВ «Агат». Державна реєстрація змін проведена державним реєстратором РС Львівського міського управління юстиції Брик О.Б. 04.04.2014 року, запис №14151070006012716, назва реєстраційної дії: зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів.

08.08.2014 року державним реєстратором РС Львівського міського управління юстиції Возним Л.Є. проведено реєстраційну дію: внесення відмітки про втрату оригіналів установчих документів юридичної особи (запис №14151680007012716).

Згідно долученої до матеріалів справи публікації у бюлетені державної реєстрації за №292 (22) частина 1 від 18.08.2014 року судом встановлено, що оригінал Статуту ТОВ «Агат» від 20.05.2008 року є втраченим.

У подальшому, 21.07.2015 року відбулись загальні збори засновників ТОВ «Агат», за результатами яких прийнято рішення, оформлене протоколом від 21.07.2015 року, про затвердження нової редакції Статуту ТОВ «Агат» (в редакції від 2015 року). З цією метою, 22.07.2015 року ОСОБА_6 звернулась до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців РС Львівського міського управління юстиції, де державним реєстратором Брик О.Б. проведено реєстраційну дію: зміна складу або інформації про засновників (запис №14151050009012716). Так, відповідно до Статуту ТОВ «Агат» від 22.07.2015 року його учасником являється ОСОБА_6 із часткою у статутному фонді - 100% (375,00 грн.).

19.10.2015 року відбулись чергові загальні збори засновників ТОВ «Агат, на яких прийнято рішення, що відображене у протоколі від 19.10.2015 року, про ліквідацію ТОВ «Агат» і призначення ліквідатора - ОСОБА_6 На підставі поданих товариством документів, 21.10.2015 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців РС Львівського міського управління юстиції Небесним А.І. проведено реєстраційну дію: внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації (запис №14151100010012716).

Позивач вважає, що записи, внесені державним реєстратором Брик О.Б. до ЄДР за №14151050009012716 від 22.07.2015 року про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Агат» та зміни складу (інформації) про її засновників, а також державним реєстратором Небесним А.І. за №14151100010012716 від 21.10.2015 року щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, у зв'язку із чим звернулась з даним позовом до суду.

Даючи правову оцінку діям посадових осіб Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року (далі - Закон України №755-IV від 15.05.2003 року, тут і надалі - в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із частинами 1-3 статті 4 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року, державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Згідно з частиною 2 статті 53 цього ж Закону, дії або бездіяльність державного реєстратора можуть бути оскаржені до суду у порядку, встановленому законом.

Частиною 3 статті 8 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року передбачено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Суд звертає увагу, що повноваження державного реєстратора полягають у засвідченні певних фактів, передбачених чинним законодавством, при надходженні до нього певного пакету документів (від заявника чи поштою). Усі реєстраційні дії проводяться державним реєстратором на підставі поданого уповноваженою особою пакету документів, передбаченого відповідною статтею Закону України №755-IV від 15.05.2003 року.

Так, відповідно до частин 1, 3 статті 29 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або інформація про оприлюднення повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;

- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;

- документ, що підтверджує внесення адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

У разі внесення змін до статуту, які пов'язані із зменшенням статутного капіталу (статутного або складеного капіталу), зміною найменування або місцезнаходження юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення плати за оприлюднення відповідного повідомлення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців

Як встановлено судом, для проведення реєстраційної дії «державна реєстрація змін до установчих документів ТОВ «Агат»», що стосується зміни у складі засновників, учасників юридичної особи, державному реєстратору Брик О.Б. було подано:

- реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;

- рішення про внесення змін до установчих документів (примірник оригіналу);

- статут;

- нову редакцію установчих документів (два примірника);

- копію квитанції, виданої банком;

- документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів (рішення господарського суду Львівської області від 28.11.2014 року у справі №914/3339/14 та постанову Вищого господарського суду України від 30.06.2015 року);

- копії опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів.

На підставі зазначених документів, 22.07.2015 року державним реєстратором Брик О.Б. проведено оскаржувану державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи (запис №14151050009012716), зокрема, затверджено нову редакцію Статуту ТОВ «Агат».

Позивач вказує на протиправність таких дій відповідача з огляду на те, що державним реєстратором при проведенні вказаної реєстраційної дії використано два протоколи загальних зборів засновників ТОВ «Агат», а саме: від 04.04.2014 року та від 21.07.2015 року. При цьому, зазначає, що в протоколі від 21.07.2015 року міститься інформація щодо володіння ОСОБА_6 часткою в статутному капіталі товариства у розмірі нібито 100%. В той час як, згідно з п.6.3 Статуту ТОВ «Агат» (в редакції від 20.05.2008 року) частка ОСОБА_6 становить 52% голосів у товаристві, а згідно з п.5.3 збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, що володіють у сукупності більш, як 60% голосів. З огляду на те, що необхідного кворуму учасників для прийняття рішень загальними зборами товариства не було, вважає, що відповідач Брик О.Б. зобов'язана була відмовити у проведенні спірної державної реєстрації.

Однак, такі доводи позивача є помилковими, з огляду на наступне.

Що стосується відсутності необхідного кворуму голосів для прийняття рішення загальними зборами учасників ТОВ «Агат», то суд зазначає, що позивач була проінформована про перерозподіл часток шляхом наділення ОСОБА_6 - 100% голосів. Вказане питання було предметом розгляду на загальних зборах товариства від 04.04.2014 року, в яких, крім інших, ОСОБА_1 брала участь. При цьому, остання у вересні 2014 року зверталась до Господарського суду Львівської області з позовом про визнання неправомірними-незаконними зборів ТОВ «Агат» від 17.01.2014 року та від 04.04.2014 року. Так, рішенням Господарського суду Львівської області від 28.11.2014 року у справі №914/3339/14, залишеним в силі постановою Вищого господарського суду України від 30.06.2015 року, в позові ОСОБА_1 відмовлено повністю.

Відповідно до вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судом також враховується і те, що за заявою позивача було відкрито кримінальне провадження №12014140050002932 від 30.07.2014 року за частиною 1 статті 358 Кримінального кодексу України. В подальшому, 14.08.2014 року таке закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення.

З наведеного слідує, що протокол загальних зборів від 04.04.2014 року, як на момент проведення спірної реєстраційної дії, так і на даний момент, є чинним та у встановленому законом порядку не скасований.

Поряд з тим, правовий аналіз вищенаведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що на державного реєстратора не покладено обов'язку з перевірки законності прийняття (винесення) документів, які подаються для проведення державної реєстрації, а також надання їм правової оцінки. Відповідальність за достовірність та законність цих документів згідно з частиною 3 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Щодо покликань позивача на те, що державним реєстратором Брик О.Б. при проведенні державної реєстрації змін до установчих документів (22.07.2015 року) використано два протоколи загальних зборів засновників ТОВ «Агат», а саме: від 04.04.2014 року та від 21.07.2015 року, то такі спростовуються долученим до матеріалів справи описом документів з матеріалів реєстраційної справи.

Відтак, з огляду на те, що державному реєстратору Брик О.Б. було подано повний перелік документів, який вимагається частинами 1, 3 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», правових підстав для залишення без розгляду таких документів або відмови у проведенні державної реєстрації - не було, а тому суд вважає, що відповідач при вчиненні державної реєстрації змін до установчих документів шляхом внесення запису №14151050009012716 від 22.07.2015 року діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, оскільки рішення загальних зборів засновників юридичної особи від 04.04.2014 року та від 21.07.2015 року, якими затверджувалися зміни до статуту ТОВ «Агат», а також нова редакція Статуту, - чинні, то з урахуванням усього вищенаведеного, відсутні правові підставі для скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства та скасування відповідних записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Судом встановлено, що після вищезгаданої реєстраційної дії від 22.07.2015 року державним реєстратором Небесним А.І. внесено запис №14151100010012716 від 21.10.2015 року щодо припинення юридичної особи ТОВ «Агат» в результаті ліквідації. Щодо правомірності такий дій державного реєстратора, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями статті 33 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Відповідно до частин 1, 5 статті 34 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи. Якщо документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи подаються іншим представником юридичної особи, державному реєстратору пред'являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця та додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує повноваження такого представника.

Згідно опису документів, державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації» було подано такі документи: протокол №1-ЛВ від 19.10.2015 року загальних зборів засновників ТОВ «Агат» та довіреність від 10.10.2015 року.

Відтак, комплектність документів, наданих ТОВ «Агат», була дотриманою. Суд також враховує, що положеннями частини 4 статті 34 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою та другою цієї статті.

Таким чином, суд дійшов висновку, що під час внесення запису про припинення юридичної особи відповідач Небесний А.І. мав усі необхідні документи та законодавчо визначені підстави для внесення такого рішення засновників, а відтак, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В той же час, намагання позивача змістити акцент у розгляді даної справи на питання правомірності відповідних рішень чи документів, на підставі яких така реєстрація проводилась, та на питання розміру статутного фонду ТОВ «Агат», суд вважає необґрунтованим, оскільки предметом даної справи є саме правомірність дій державних реєстраторів при реєстрації змін до установчих документів та внесенні запису про припинення юридичної особи. Крім того, як зазначалось вище, чинним законодавством не передбачено обов'язок державного реєстратора здійснювати перевірку достовірності відомостей, що подаються на реєстрацію, натомість, відповідальність за відповідність документів законодавству покладається на засновників (учасників) товариства.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (частина 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази, подані відповідачем, переконують у безпідставності позовних вимог.

Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статей 49, 70 Кодексу адміністративного судочинства України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, що позивачем зроблено не було.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до державних реєстраторів Брик Олени Богданівни та Небесного Андрія Івановича за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції, ОСОБА_6, Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат» про визнання протиправними і скасування дій державного реєстратора слід відмовити.

Щодо судового збору, то відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

у задоволенні позову - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.