Рішення № 5674163, 11.09.2009, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
11.09.2009
Номер справи
11/103
Номер документу
5674163
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 11/10311.09.09 За позовомКооперативу по будівництву індивідуальних гаражних боксів "СХІД" До

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаКиївської міської ради

Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)

про скасування рішень та зобовязання вчинити дії

Представники:Суддя Смирнова Ю.М.

від позивачаСмородін В.І. голова, Гриньковський С.П. -представник

від відповідача

від третьої особиДорошенко О.С., Ткаченко А.Т. - представники

не зявились Рішення прийняте 11.09.2009, оскільки 08.09.2009 в судовому засіданні оголошувалась перерва відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражних боксів "СХІД" (позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради (відповідач), в якому просить суд:

визнати незаконною бездіяльність Київської міської ради щодо переоформлення позивачу правових документів для подальшого користування двома земельними ділянками з кадастровими номерами № 781325005 та № 78132006 для того:

а) скасувати всі рішення постійних комісій Київ міськради з питань земельних відносин та з питань містобудування та архітектури у 2007 2008 роках стосовно цих земельних ділянок (кадастрові справи А-6707, К-9829) тобто: рішення спільного засідання постійних комісій з питань земельних відносин та з питань містобудування та архітектури від 14.08.2007 № 29/281 про відмову в згоді на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,6363 га (кадастровий № 7813006, кадастрова справа К-9829) по вул. Північній, 5 в Оболонському районі міста Києва строком на 10 років; рішення № 54 постійної комісії з питань земельних відносин від 30.10.2007 № 29/281-109/к та рішення від 05.11.2007 № 29/282-824 про відхилення проекту рішення "Про переоформлення кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "СХІД" права власності на земельну ділянку площею 1,6336 га (кадастровий № 78132005, кадастрова справа № А-6707) для експлуатації та обслуговування багато поверхневого гаража по вул. Північній, 5 в Оболонському районі міста Києва"; рішення № 13 постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури № 29/281-172к від 28.10.2008 про залишення без розгляду кадастрову справу А-6707 по земельній ділянці площею 1,6336 га (кадастровий № 78132005);

б) зобовязати Київську міську раду протягом двох місяців з дня набрання чинності рішення суду поновити дії договору № 78-5-0051 від 03.11.1999 на право користування земельною ділянкою площею 0,6363 га (кадастровий № 78132006, кадастрова справа №9829) по вул. Північній, 5 в Оболонському районі міста Києва строком на 10 років;

в) зобовязати Київську міську раду безоплатно переоформити у власність позивачу дві земельні ділянки з кадастровими номерами № 78132005 та № 78132006 по вул. Північній, 5 в Оболонському районі міста Києва.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до ст. 41 Земельного кодексу України позивач має право на безоплатне отримання земельної ділянки для гаражного будівництва у власність, а також на поновлення договору оренди земельної ділянки, як то визначено ст. 33 Закону України "Про оренду землі". Позивач стверджує, що наявна в нього на праві постійного користування земельна ділянка площею 1,6336 га та земельна ділянка, отримана від відповідача в оренду за договором від 03.11.1999, площею 0,6363 га, необхідні для обслуговування та експлуатації всього гаражного комплексу, до якого включається не тільки власне багатоповерховий гараж, а і споруди для технічного обслуговування автомобілів членів кооперативу. Позивач також зазначає, що на розгляд відповідачу у 1997 році був поданий проект: «Відкрита кооперативна стоянка (розширення багатоповерхового гаража шляхом прибудови одноповерхових боксів та будівництво тимчасового збірно-розбірного навісу для влаштування пункту діагностики та мийки автомобілів)», в той час як відповідач, вирішуючи питання у 1999 році про надання позивачу землі в оренду, обмежився визначенням: «відкрита кооперативна стоянка».

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, оскільки питання щодо поновлення дії договору на право тимчасового користування земельною ділянкою вирішується виключно Київською міською радою шляхом прийняття відповідного рішення, а вимоги позивача про зобовязання відповідача укласти такий договір є порушенням виключної компетенції відповідача. Крім того, відповідач зазначає, що рішенням Київської міської ради від 17.06.1999 спірна земельна ділянка була надана позивачу для будівництва та експлуатації відкритої кооперативної автостоянки, а не для гаражного будівництва як передбачено ст. 41 Земельного кодексу України.

Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) проти позову заперечує та просить розглядати справу без участі його представника.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрації від 18.07.1997 Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Схід" зареєстровано Мінською державною адміністрацією міста Києва та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій 22.07.1997.

Відповідно до ст. 94 Господарського кодексу України кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо).

Законом України "Про кооперацію" визначено, що за напрямами діяльності кооперативи поділяються на виробничі, обслуговуючі та споживчі.

За своїм типом кооперативи мають різне значення, так:

виробничий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних осіб для спільної виробничої або іншої господарської діяльності на засадах їх обов'язкової трудової участі з метою одержання прибутку;

обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності;

споживчий кооператив (споживче товариство) - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для організації торговельного обслуговування, заготівель сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання інших послуг з метою задоволення споживчих потреб його членів.

27.03.1999 Загальними зборами уповноважених членів кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Схід" № 9 затверджено статут Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Схід" у новій редакції, який зареєстрований Мінською державною адміністрацією міста Києва.

Відповідно до статуту Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Схід" створений на підставі Закону України "Про обєднання громадян", є організацією громадян, які добровільно обєднались для задоволення своїх потреб в гаражах для автотранспортних засобів шляхом їх будівництва і подальшої експлуатації за власні кошти.

Кооператив є споживчим кооперативом (ст. 2 статуту). Ціль Кооперативу задоволення потреб членів кооперативу в гаражах для автомобілів шляхом будівництва багатоповерхового приміщення гаражу, забезпечення зберігання та охорони автомобілів (ст. 3 статуту).

Кооператив є юридичною особою (ст. 4 статуту).

Київською міською радою (далі - відповідач) 24.09.1998 прийнято рішення № 8/109 "Про надання та вилучення земельних ділянок і погодження місця розташування обєктів", пунктом 9 якого вирішено оформити Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Схід" (далі - позивач), за умов виконання пункту 9.1 цього рішення, право постійного користування земельною ділянкою площею 1,63 га для експлуатації та обслуговування багатоповерхового гаражу для зберігання індивідуального автотранспорту по вул. Північній, 5 у Мінському районі міста Києва.

Позивачем одержано Державний акт на право користування землею за адресою: м. Київ, вул. Північній, 5 загальною площею 1,6336 га для експлуатації та обслуговування багатоповерхового гаражу для зберігання індивідуального автотранспорту по вул. Північній, 5 у Мінському районі міста Києва, який зареєстрований в Книзі записів державних актів за № 78-4-00007.

Київською міською радою 17.06.1999 прийнято рішення № 281/382 "Про надання та вилучення земельних ділянок", пунктом 3 якого вирішено затвердити проект відведення земельної ділянки Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Схід" для будівництва та експлуатації відкритої кооперативної автостоянки на вул. Північній, 5 у Мінському районі міста Києва; надати позивачу за умови виконання п. 1 Додатку 3 до цього рішення в тимчасове довгострокове користування строком на 5 років земельну ділянку площею 0,69 га для будівництва та експлуатації відкритої кооперативної автостоянки на вул. Північній, 5 у Мінському районі міста Києва за рахунок земель міської забудови.

На виконання вказаного рішення між позивачем та відповідачем 03.11.1999 укладено договір на право тимчасового довгострокового користування землею, відповідно до умов якого відповідач передає, а позивач приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 0,6363 га строком на 5 років для будівництва та експлуатації відкритої кооперативної автостоянки на вул. Північній, 5 у Мінському районі.

Договір від 03.11.1999 зареєстровано в книзі реєстрації договорів на право тимчасового користування землею 03.11.1999 за № 78-5-00051.

Київським міським управлінням земельних ресурсів видана позивачу довідка про грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 6363 кв.м. по вул. Північна, 5, кадастровий номер 7813206.

Управлінням державного архітектурно будівельного контролю міста Києва позивачу надано дозвіл на виконання будівельних робіт № 590-Мн/Ш від 22.09.2000 року: будівництво відкритої кооперативної автостоянки (розширення багатоповерхового гаражу шляхом прибудови одноповерхових боксів та будівництва тимчасового збірно розбірного навісу для влаштування пункту діагностики та мийки автомобілів) по вул. Північній, 5.

Відкрита кооперативна автостоянка (розширення багатоповерхового гаражу шляхом прибудови одноповерхових боксів та будівництва тимчасового збірно розбірного навісу для влаштування пункту діагностики та мийки автомобілів) по вул. Північній, 5, була введена в експлуатацію, що підтверджується актом про приймання в експлуатацію закінченого будівництва від 16.10.2001 № 214.

Позивач листом від 21.05.2003 № 27 звернувся до Київської міської ради з клопотанням про розгляд питання про безоплатну передачу земельних ділянок у власність позивачу, а саме земельну ділянку розміром 1,6336 га, яка надана позивачу у постійне користування та розміром 0,6363 га, яка надана позивачу у тимчасове довгострокове користування по вул. Північна, 5.

Головним управлінням земельних ресурсів листом від 19.09.2003 № 03-20/20080 повідомлено позивача про те, що питання стосовно передачі земельної ділянки, право користування якою засвідчено державним актом на право постійного користування за № 78-4-00007, буде розглянуто після отримання відповіді на запит. Також у вказаному листі Головне управлінням земельних ресурсів зазначає, що передача у власність земельної ділянки, право користування якої засвідчено договором на право тимчасового довгострокового користування строком на 5 років, то така передача буде суперечить ст. 41, п. 7 Перехідних Положень Земельного кодексу України.

Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища листом від 26.01.2004 № 18-699 запропоновано позивачу надати на розгляд погоджений генеральний план будівництва обєкту М1:500 з нанесеними червоними лініями, інженерними спорудами, лініями забудови та межами ділянки для розгляду питання щодо передачі земельної ділянки для обслуговування багатоповерхового гаражу на вул. Північній, 5.

Листом від 07.10.2004 № 15 позивач надав до Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища генеральний план обєкту М1:500 з нанесеними червоними лініями, інженерними спорудами, лініями забудови та межами ділянки.

Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища надало висновок № 19-13460 щодо використання земельної ділянки, наявних містобудівних обмежень та умов, які мають враховуватись при затвердженні проекту відведення земельної ділянки стосовно обєкту, в якому управління, враховуючи те, що розміщення обєкту, його функціональне призначення відповідає рішенню затвердженого Генерального плану розвитку міста, не заперечує проти відведення земельної ділянки у власність в установленому законодавством порядку для експлуатації та обслуговування багатоповерховий гараж для зберігання індивідуального автотранспорту, та надання земельної ділянки в короткострокову оренду для розміщення відкритої кооперативної автостоянки (одноповерхові бокси та будівництво тимчасового збірно розбірного навісу для влаштування пункту діагностики та мийки автомобілів) до початку будівництва північного мостового переходу.

Позивач звернувся до Київської міської ради з листом від 15.11.2004, в якому просив прискорити вирішення питання щодо передачі безкоштовно у власність позивачу двох земельних ділянок.

Також позивач листом від 23.11.2004 № 25 звернувся до Постійної комісії з питань містобудування та землекористування Київської міської ради з проханням розглянути питання про безоплатну передачу позивачу у власність вищевказаних земельних ділянок.

Головне управління земельних ресурсів листом від 06.12.2004 № 03-20/38340 повідомило позивача про відсутність заперечень щодо передачі у власність земельної ділянки, право користування якою посвідчено державним актом за № 78-4-00007. Стосовно земельної ділянки, право користування якою посвідчено договором на право тимчасового користування, Головне управління земельних ресурсів повідомило, що не має можливості погодити передачу цієї земельної ділянки у власність позивачу, оскільки земельна ділянка надана позивачу для будівництва відкритої кооперативної стоянки, а не для гаражного будівництва, як це передбачено ст. 41 Земельного кодексу України.

Аналогічного змісту і лист Головного управління земельних ресурсів від 23.12.2004 № 03-20/40242, в якому, крім вищевикладеного, зазначено про закінчення строку дії договору оренди від 03.11.1999 № 78-5-00051 та про наявність у позивача переважного права на поновлення договору.

В матеріалах справи наявний також висновок Головного управління земельних ресурсів щодо переоформлення права користування земельною ділянкою (до справи № А-6707) без дати та без номеру, відповідно до якого Головне управління вважає можливим оформити право власності на земельну ділянку загальною площею 1,6336 га та проект рішення Київської міської ради з цього питання.

Згідно з п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Стаття 9 Земельного кодексу України встановлює, що до повноважень Київської міської рад у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено, що виключно на пленарних засіданнях сесії міські ради вирішують питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Як встановлено судом вище, між позивачем та відповідачем 03.11.1999 укладено договір на право тимчасового довгострокового користування земельною ділянкою загальною площею 0,6363 га строком на 5 років для будівництва та експлуатації відкритої кооперативної автостоянки на вул. Північній, 5 у Мінському районі.

На момент розгляду спору строк дії вказаного договору закінчився.

Позивач звертався до Головного управління земельних ресурсів із заявою про поновлення дії договору оренди на право користування земельною ділянкою по вул. Північній, 5.

У відповідь на вказану заяву Головне управління земельних ресурсів повідомило позивача про необхідність звернутись з такою заявою до орендодавця (Київська міська рада) (лист від 11.04.2005 є в матеріалах справи).

Позивач 31.03.2008 звернувся до Київської міської ради з клопотанням про поновлення договору оренди від 03.11.1999.

Станом на день вирішення справи Київською міською радою рішення про поновлення договору оренди від 09.11.1999 (реєстраційний номер 78-5-00051) не прийнято.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України “Про оренду землі” набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.

Відносини найму (оренди) врегульовані главою 58 Цивільного кодексу України, зокрема, ст. 764 Цивільного кодексу України визначено, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Відповідно до ч. 2 ст. 759 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом (ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України “Про оренду землі” строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

В силу положень ч. 1 ст. 31 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Щодо поновлення договору оренди земельної ділянки Закон України “Про оренду землі” містить положення, які не є тотожними відповідним нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України

Стаття 33 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.

У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Тобто цією нормою не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки, як вказує позивач, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню. Поновлення відбувається у встановленому законодавством порядку на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування.

Враховуючи, що на момент вирішення спору рішення про поновлення дії договору оренди земельної ділянки відповідачем не приймалося, у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог в часті зобовязання відповідача поновлювати дію договору № 78-5-00051 від 03.11.1999 року на право користування земельною ділянкою 0,6363 га по вул. Північній, 5 в Оболонському районі міста Києва.

Крім того, позивачем не визначено чітко спосіб, у який суд повинен зобовязати відповідача поновити дію договору та не вказано, які саме дії суд повинен зобовязати вчинити відповідача для поновлення дії договору. Позивачем не наведено жодної правової норми, яка б регламентувала порядок захисту права позивача на оренду земельної ділянки у запропонований позивачем спосіб.

Суд також враховує, що позивач просить поновити договір на 10 років, в той час як строк договору, визначений у п. 1.2, становить 5 років, а в клопотанні про надання в користування земельної ділянки, яка направлена позивачем відповідачу 24.04.2007 позивачем порушено питання про передачу в користування земельної ділянки кадастровий номер 7813206 строком на 15 років.

Позовні вимоги про зобовязання відповідача безоплатно переоформити у власність позивачу дві земельних ділянок з кадастровими номерами № 78132005 та № 78132006 по вул. Північній, 5 в Оболонському районі міста Києва також не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Земельна ділянка загальною площею 1,6336 га, яку позивач просить переоформити у власність, належить позивачу на праві постійного користування на підставі рішення відповідача від 24.09.1998 № 8/109 та державного акту від 10.02.1999.

Земельна ділянка загальною площею 0,6363 га, яку позивач просить переоформити у власність, знаходилась у позивача в оренді, на підставі договору оренди від 03.11.1999, строк дії якого закінчився.

Відповідно до ст. 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Позивач, як гаражно будівельний кооператив, має право претендувати на отримання земельних ділянок для здійснення своєї діяльності. Однак, судом не приймаються доводи позивача про обовязковість передачі гаражно будівельним кооперативам землі виключно у власність, оскільки ст. 41 Земельного кодексу України передбачена альтернатива у реалізації набуття права гаражно будівельних кооперативів на землю і можливість передачі кооперативам землі не тільки у власність, а і в оренду.

Також ст. 41 Земельного кодексу України встановлена обовязкова передумова передачі земельної ділянки у власність чи в оренду, а саме наявність відповідного рішення органів місцевого самоврядування. Положення ст. 41 Земельного кодексу України в цій частині кореспондуються з іншими нормами Земельного кодексу України, а саме ст. ст. 9, 116 Земельного кодексу України, а також з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

З огляду на викладене, суд констатує, що позивач відповідно до норм чинного законодавства має право на безоплатну передачу земельної ділянки у власність, проте реалізація такого права можлива за умови прийняття Київською міською радою відповідного рішення на пленарному засіданні.

Станом на день вирішення справи Київська міська рада не приймала рішення про передачу у власність позивачу земельних ділянок по вул. Північній, 5 загальною площею 1,6336 га та 0,6363 га. Також відсутнє рішення відповідача і про відмову у передачі у власність землі, що унеможливлює задоволення заявлених позивачем вимог у вищевказаній частині.

Суд також враховує, що згідно з ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду, згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ, за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Способи захисту цивільних прав та інтересів передбачені ст. 16 Цивільного кодексу України.

Позивачем не визначено чітко спосіб та не вказано, які саме дії, необхідні для переоформлення у власність земельних ділянок, повинен вчинити відповідач, в той час як ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Позивачем не наведено жодної правової норми, яка б регламентувала порядок захисту права позивача на безоплатну передачу у власність земельних ділянок у запропонований позивачем спосіб.

Що ж до вимог позивача, які стосуються визнання недійсними рішень постійних комісій відповідача, то суд відзначає наступне.

Питання щодо надання позивачу землі в оренду та у власність на момент спору відповідачем остаточно не вирішено, оскільки остаточних рішень щодо передачі у власність (оренду) вищевказаних земельних ділянок Київською міською радою не прийнято.

Разом з цим, Постійною комісією Київради з питань земельних відносин, а також Постійною комісією з питань містобудування та архітектури ухвалено рекомендувати відмовити позивачу у вирішенні порушених позивачем клопотань.

Відповідно до Земельного кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про столицю України - місто-герой Київ", з метою впорядкування та оперативного вирішення питань щодо набуття права на землю в м. Києві Київською міською радою рішенням від 14.03.2002 № 313/1747 затверджено Порядок набуття права на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві (далі Порядок № 313/1747)

Відповідно до п. 5 Порядку № 313/1747 безоплатно у власність можуть передаватись земельні ділянки житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам, а також об'єднанням власників багатоповерхових житлових будинків у разі їх приватизації .

Вказані особи, які бажають одержати безоплатно у власність земельну ділянку, звертаються із клопотанням до Київської міської ради.

Якщо земельна ділянка була відведена і використовується без зміни цільового призначення, то питання вирішується відповідно до пунктів 3.4 - 3.8 цього Порядку.

Пунктами 3.4-.3.8. Порядку передбачено наступне. Розробку технічних документацій з оформлення права користування земельними ділянками і перенесення їх меж у натуру (на місцевість) здійснюють відповідно до технічних умов управління земельних ресурсів землевпорядні організації, які мають відповідні ліцензії, при цьому висновки Головкиївархітектури, управління охорони пам'яток історії, культури та історичного середовища м. Києва, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві, міської санітарно-епідеміологічної станції щодо оформлення права користування землею не вимагаються.

Строки та умови розробки технічної документації визначаються договором, який укладається замовником з виконавцем цих робіт.

Технічна документація складається з текстових матеріалів та графічних матеріалів (план земельної ділянки, викопіювання з чергового кадастрового плану, матеріали інвентаризації земельної ділянки тощо), а також документів відповідно до п. 3.3 цього Порядку.

У разі якщо для експлуатації та обслуговування будівель та споруд оформляється право користування лише частиною раніше наданої земельної ділянки, складовою частиною технічної документації має бути план меж земельної ділянки, погоджений попереднім землекористувачем. Цей план має враховувати нормативний розмір земельної ділянки, необхідний для обслуговування будівель та споруд.

Після розгляду та погодження технічної документації та одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи управління земельних ресурсів готує проект рішення Київської міської ради про оформлення права користування земельною ділянкою.

Підготовлений проект рішення разом з технічною документацією подається на розгляд постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування та землекористування, яка розглядає його і передає на розгляд пленарного засідання Київради для прийняття рішення.

Згідно з п. 5.5 Порядку № 313/1747 особа передає до управління земельних ресурсів: матеріали земельно-кадастрової інвентаризації (за наявності); нотаріально посвідчену копію статуту (положення), свідоцтва про державну реєстрацію та ксерокопію довідки про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України; посвідчені копії рішення про надання земельної ділянки та документа, що посвідчує право користування; нотаріально посвідчені копії правовстановлюючих документів на будівлі та споруди, зареєстровані в Бюро технічної інвентаризації у випадках, передбачених законодавством (гаражно-будівельні кооперативи надають довідку про майнову належність об'єктів нерухомості).

Гаражно-будівельним кооперативам земельні ділянки передаються безоплатно у приватну власність за умови одержання позитивного висновку Головного управління містобудування та архітектури щодо допустимості такої передачі відповідно до Генерального плану розвитку міста (п. 5.7 Порядку).

Якщо за висновком Головного управління містобудування та архітектури земельна ділянка відповідно до Генерального плану розвитку міста підлягає забудові, але гаражі можуть бути збережені до її початку, то земля може бути передана в оренду на термін до початку забудови, але не більше ніж на 10 років, при цьому орендна плата встановлюється в розмірі земельного податку (0,03 відсотка грошової оцінки) (п. 5.8 Порядку).

До матеріалів справи позивачем надано висновок Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища № 19-13460 щодо використання земельної ділянки, наявних містобудівних обмежень та умов, які мають враховуватись при затвердженні проекту відведення земельної ділянки стосовно обєкту, в якому управління, враховуючи те, що розміщення обєкту, його функціональне призначення відповідає рішенню, затвердженого Генерального плану розвитку міста, не заперечує проти відведення позивачу земельної ділянки у власність в установленому законодавством порядку для експлуатації та обслуговування багатоповерховий гараж для зберігання індивідуального автотранспорту, та надання земельної ділянки в короткострокову оренду для розміщення відкритої кооперативної автостоянки (одноповерхові бокси та будівництво тимчасового збірно розбірного навісу для влаштування пункту діагностики та мийки автомобілів) до початку будівництва північного мостового переходу.

Таким чином, Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища надало згоду на передачу у власність позивачу земельної ділянки загальною площею 1,6336 га, яка перебуває у позивача у постійному користуванні.

Щодо земельної ділянки загальною площею 0,6363 га, яка знаходилась у позивача в оренді, управління надало згоду на передачу такої ділянки в короткострокову оренду до початку будівництва північного мостового переходу.

В подальшому питання про переоформлення позивачу права власності на земельну ділянку загальною площею 1,6336 га та передачу в оренду земельної ділянки площею 0,6363 га розглядалось постійною комісією з питань містобудування та архітектури та постійною комісією з питань земельних відносин, проте проект рішення був відхилений, що підтверджується наявними в матеріалах справи витягами з протокольних рішень комісій, які і оскаржуються позивачем.

Відповідно до витягу з протоколу Постійної комісії з питань земельних відносин від 30.10.2007 № 54 (№ 29/281-1091к), останньою відхилено проект рішення "Про переоформлення Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Схід" права власності на земельну ділянку на вул. Північній, 5 (справа № А-6707) ".

Відповідно до витягу від 12.11.2007 з протоколу Постійної комісії з питань містобудування та архітектури від 05.11.2007 № 54 (№ 29/282-824), останньою відхилено проект рішення "Про переоформлення Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Схід" права власності на земельну ділянку на вул. Північній, 5 (справа № А-6707) ".

Кадастрова справа А-6707 направлена на доопрацювання Головному управлінню земельних ресурсів (супровідний лист Управління з питань землекористування та містобудування від 28.11.2007 №29/29/232-1015).

На спільному засіданні постійних комісій Київради з питань земельних відносин і з питань містобудування та архітектури 14.08.2007 розглянуто клопотання про надання кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів "Схід" земельної ділянки в оренду на пять років для експлуатації та обслуговування відкритої автостоянки на вул. Північній,5 в Оболонському районі м. Києва. Ухвалено рекомендувати міському голові відмовити в наданні згоди позивачу на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,6363 га, кадастровий номер 7813206.

Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Положеннями ст. 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами як безпосередньо, так і через міські ради. Згідно з п. 1 ст. 60 названого Закону територіальним громадам міст належить право комунальної власності на землю. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності. Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань земельних відносин є виключно компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.

Таким чином, повноваження щодо розпорядження земельними ділянками, які є комунальною власністю територіальної громади м. Києва, належать відповідачу у справі. Позитивне вирішення питання щодо надання в оренду або у власність земельних ділянок комунальної власності є виключною компетенцією відповідача, і є його правом, а не обовязком.

Разом з цим, прийняті комісією рішення, на думку суду, є необґрунтованими, оскільки не містять посилань на конкретні обставини та норми законодавства, які б (враховуючи наявність позитивного висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища № 19-13460) перешкоджали вирішенню питання по суті щодо надання позивачу земельних ділянок у власність та в користування, необхідних для потреб вже існуючого гаражного кооперативу.

Рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867 "Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в місті Києві" затверджено Регламент розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в місті Києві.

Згідно зі ст. 21 Регламенту (із змінами та доповненнями) подання проекту рішення Київради на розгляд постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування здійснює заступник голови Київської міської державної адміністрації - начальник Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) з оформленням реєстру передачі (із зазначенням дати і часу подання).

Відповідно до ст. 23 Регламенту Постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування протягом двох тижнів після дня отримання (але не раніше ніж через три робочих дні від дня отримання) проекту рішення Київради готує висновок і подає проект рішення разом із висновком комісії на розгляд пленарного засідання Київради.

Висновок постійної комісії Київради з питань землекористування та містобудування ухвалюється в одному із двох варіантів: а) схвалення поданого проекту рішення Київради; б) відхилення поданого проекту рішення Київради (із зазначенням мотивів, підстав, що ґрунтуються на законодавстві України, та рекомендацій).

Постійна комісія, приймаючи рішення про відхилення проекту рішення про переоформлення позивачу права власності та передачу в оренду земельних ділянок для потреб кооперативу, як дорадчий орган відповідача, діяли в межах своєї компетенції. Однак, в цих рішеннях обґрунтування негативних висновків щодо можливості передачі позивачу земельних ділянок відсутні, а тому суд не може погодитися з твердженням відповідача про законність та підставність таких рішень.

Посилання відповідача на рішення неможливість вирішення вищевказаних питань по суті до затвердження Схеми розміщення багатоповерхових паркінгів у м. Києві суд відхиляє, оскільки згідно з витягом з протоколу №13 засідання постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури таке рішення ухвалено комісією пізніше - лише у 2008 році і не могло бути покладено в основу протокольних рішень, прийнятих по відношенню до позивача у 2007 році. Згідно з витягом з протоколу №13 засідання постійної комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури від 28.10.2008 (29/281-172К) ухвалено залишити без розгляду питання щодо відведення земельних ділянок для розміщення (будівництва, експлуатації, обслуговування тощо) гаражів та гаражних комплексів незалежно від форм власності у звязку з розробкою Схеми розміщення багатоповерхових паркінгів у м. Києві та доручено Головному управлінню земельних ресурсів до розробки та затвердження цієї схеми не направляти на розгляд постійної комісії зазначені питання як такі, що не узгоджені відповідно до Схеми.

Враховуючи викладене, протокольні рішення постійної комісії відповідача з питань земельних відносин від 30.10.2007 та від 05.11.2007 щодо відхилення проекту рішення про переоформлення кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Схід»права власності на земельну ділянку для експлуатації та обслуговування багатоповерхового гаража на вул.Північній,5 в Оболонскому районі, а також від 14.08.2007 про відмову в наданні згоди позивачу на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,6363 га в оренду підлягають скасуванню.

Вимога позивача про скасування протокольного рішення Постійної комісії відповідача з питань земельних відносин, містобудування та архітектури 28.10.2008 № 29/281-172к задоволенню не підлягає, оскільки, на думку суду, безпосередньо прав позивача не порушує. Це рішення прийняте значно пізніше, ніж розглядалися клопотання позивача про надання йому у власність земельної ділянки по вул. Північній, 5 у м. Києві, та не містить посилання на розгляд питання про залишення без розгляду кадастрової справи А-6707 по цій земельній ділянці, як стверджує позивач у позовній заяві.

На підставі викладеного, позов підлягає частковому задоволенню.

У звязку з частковим задоволенням позову судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Скасувати рішення Постійної комісії Київської міської ради з питань земельних відносин від 30.10.2007 (29/281-1091к) в частині відхилення проекту рішення «Про переоформлення кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Схід»права власності на земельну ділянку для експлуатації та обслуговування багатоповерхового гаража на вул. Північній, 5 в Оболонському районі».

Скасувати рішення Постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування та архітектури від 05.11.2007 (29/282-824) в частині відхилення проекту рішення про переоформлення права власності кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Схід»для експлуатації та обслуговування багатоповерхового гаража.

Скасувати рішення Постійної комісії Київської міської ради з питань земельних відносин від 14.08.2007 (29/281-820к) щодо відмови в наданні згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Схід»по вул. Північна, 5, в оренду на 5 років.

В інший частині позову відмовити.

Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, ідентифікаційний код 22883141) на користь Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів «Схід»(04214, м. Київ, вул. Північна, 5, рахунок 26005014154181 в КМФ АКБ «Укрсоцбанк», МФО 322012, ідентифікаційний код 22906422) 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп. державного мита та 59 (пятдесят девять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Суддя Ю.М.Смирнова

Дата підписання рішення: 15.09.2008