Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/9/16-а
Провадження № 2-а/280/11/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 березня 2016 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Щербаченко І. В.,
при секретарі Бондаренко Н. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коростишеві Житомирської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про перерахунок та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В:
До Коростишівського районного суду Житомирської області звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області, в якому просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо не нарахування та несплати йому пенсії та надбавки до пенсії у розмірах, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області нарахувати та виплачувати йому пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що він має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії 2 групи інвалідності, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, що підтверджується копією довідки МСЕК та посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати без участі представника. У письмових запереченнях на адміністративний позов ОСОБА_1 представник відповідача вважає позов безпідставним та просить відмовити з наступних підстав. Згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою КМУ від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чітко врегульовані розміри виплат вказаній категорії осіб. Розміри вказаних виплат були визначені з урахуванням змін внесених до вищезазначеної постанови КМУ постановою КМУ від 25 березня 2014 року №112 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ з питань пенсійного забезпечення». Також представник позивача в письмових запереченнях посилається на те, що Законом України «Про державний бюджет на 2016 рік» до видатків бюджету не віднесено проведення спірних виплат у розмірах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», при цьому, передбачено з метою стабілізації економічної ситуації в державі та економного і раціонального використання бюджетних коштів, скорочення видатків бюджету, в тому числі і захищених на оплату праці працівникам бюджетної сфери. Також в письмових запереченнях представник відповідача посилаєтсья, що Законами України Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" та Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік" доповнено пунктом 6-7, яким установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, 2016 рік.
Суд, дослідивши обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою віднесеною до 1 категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до копії посвідчення серії А №103803. Відповідно копії експертного висновку №13069 від 07 липня 2009 року ОСОБА_1 вказані у висновку захворювання повязані з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. З копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААВ №818812 від 15 серпня 2014 року вбачається, що 04 липня 2014 року ОСОБА_1 встановлено другу групу інвалідності у звязку з захворюванням, повязаним з виконанням обовязків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Листом управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області від 22 січня 2016 року №471/03 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, повідомлено, що виплати продовжують проводитись в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України у постанові №1210 від 23.11.2011 року.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що особам, віднесених до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю у розмірах: інвалідам ІІ групи - 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (частина 2 статті 46 Конституції України).
За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям делеговано Кабінету Міністрів України. На виконання згаданих вимог закону Кабінетом Міністрів України 23 листопада 2011 року прийнято постанову №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. №3-рп/2012 дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані в межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» немає прямого обмеження застосування відповідних положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На час виникнення спірних правовідносин не встановлено обмежень.
Тому доводи відповідача не знайшли підтвердження. Відповідач, застосовуючи при перерахунку пенсії лише підзаконні акти, в яких розміри встановлені менші, ніж визначено законом, порушив права позивача.
Враховуючи вищевказане, ОСОБА_1 має право на визнання за ним права отримання пенсії у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст.ст. 122, 138, 160-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо не нарахування та несплати ОСОБА_1 пенсії та надбавки до пенсії у розмірах, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 8 (вісім) мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 75 (сімдесят пять) процентів мінімальної пенсії за віком на підставі ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання її копії до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області.
Суддя І. В. Щербаченко