ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
28 березня 2016 року ЖитомирСправа № Н/806/2003/14
Категорія 9.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Нагірняк М.Ф.
при секретарі: Маленька Ю.О.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Житомирі адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Житомирській області до ОСОБА_1 господарства "Пантера" Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Житомирського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств, Третя особа: Державний агроекологічний університет, про скасування постанови, -
в с т а н о в и в :
Контрольно-ревізійне управління в Житомирській області звернулося з позовом до ОСОБА_1 господарства "Пантера" і Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Житомирського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств про визнання дій неправомірними і стягнення бюджетних коштів в сумі 327206,40грн.
Ухвалою суду від 20.08.2012року замінено Позивача у справі на Державну фінансову інспекцію в Житомирській області.
Постановою Господарського суду Житомирської області від 07 червня 2007 року вказаний позов було задоволено, визнано неправомірними дії Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Житомирського відділення українського державного фонду підтримки фермерських господарств та Селянського (фермерського) господарства "Пантера" щодо надання Селянському (фермерському) господарству "Пантера" отримання останнім безповоротної фінансової підтримки на компенсацію витрат повязаних з розширення наукових досліджень з проблем організації виробництва сільськогосподарської продукції і виданням рекомендацій з питань використання діяльності досліджень науково-технічного прогресу в загальній сумі 327206,40 грн. Стягнуто з Селянського (фермерського) господарства "Пантера" (с. Биків Брусилівського району, код 32549109) до Державного бюджету (рахунок № 31117115700002, код платежу 24060300, УДК у м.Житомирі, код 22062319, МФО 811039) незаконно отримані бюджетні кошти в сумі 327206,40 грн.
Вказане судове рішення залишено в силі Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2009року та Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.02.2012року.
19.02.2016 року Фермерське господарство "Пантера" звернулося із заявою про скасування постанови Господарського суду Житомирської області від 07 червня 2007 року за нововиявленими обставинами.
В судове засідання представники сторін не прибули, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Представники ОСОБА_1 господарства "Пантера" і Державної фінансової інспекції в Житомирській області направили суду клопотання про розгляд справи без їх участі, в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог ч.2 ст.252 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду заяви і перегляду судового рішення.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заява про перегляд судового рішення не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що постановою Господарського суду Житомирської області від 07 червня 2007 року вказаний позов було задоволено, визнано неправомірними дії Українського державного фонду підтримки фермерських господарств в особі Житомирського відділення українського державного фонду підтримки фермерських господарств та Селянського (фермерського) господарства "Пантера" щодо надання Селянському (фермерському) господарству "Пантера" і отримання останнім безповоротної фінансової підтримки на компенсацію витрат повязаних з розширення наукових досліджень з проблем організації виробництва сільськогосподарської продукції і виданням рекомендацій з питань використання в діяльності досліджень науково-технічного прогресу в загальній сумі 327206,40 грн. Стягнуто з Селянського (фермерського) господарства "Пантера" (с. Биків Брусилівського району, код 32549109) до Державного бюджету (рахунок № 31117115700002, код платежу 24060300, УДК у м.Житомирі, код 22062319, МФО 811039) незаконно отримані бюджетні кошти в сумі 327206,40 грн.
Вказане судове рішення мотивоване тим, що Житомирським відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств за період з 01.12.2004року по 01.04.2006року Селянському (фермерському) господарству "Пантера" на безповоротній основі була надана фінансова підтримка за рахунок бюджетних коштів в сумі 330506,40грн. для компенсації витрат, повязаних з розширення наукових досліджень з проблем організації виробництва сільськогосподарської продукції і виданням рекомендацій з питань використання в діяльності досліджень науково-технічного прогресу. Фактично СФГ "Пантера" надала підтвердження на такі витрати лише у вигляді наукового забезпечення науково-дослідної установи про проведення досліджень, підготовку рекомендацій щодо організації виробництва у фермерському господарстві в розмірі 3300,00грн.
Тобто, СФГ "Пантера" без належних правових підстав отримало 327206,40 грн. (330506,40грн.-3300,00грн.), які підлягають стягненню.
Безспірно, згідно з ст. 247 КАС України заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами може бути подано протягом одного місяця після того, як особа, яка звертається до суду, дізналася або могла дізнатися про ці обставини.
Як зазначено в заяві про перегляд судового рішення, лише 11.02.2016року керівнику та засновнику ОСОБА_1 господарства "Пантера" із відповіді Управління Державної казначейської служби України в м.Житомирі стало відомо про неможливість виправлень та дописок в платіжних дорученнях щодо перерахування бюджетних коштів, а тому вважає, що Фермерське господарство "Пантера" зазначені бюджетні кошти в сумі 327206,40 грн. не отримувало і така юридична особа за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не існує.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Частиною другою цієї статті встановлено, що підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, в тому числі, є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
За своїм змістом нововиявленими обставинами є фактичні дані, що в установленому порядку спростовують факти, які були покладені в основу судового рішення. До нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають істотне значення для правильного вирішення спору.
Виходячи з аналізу глави 4 розділу IV КАС України істотними обставинами є, в тому числі, фактичні дані (явища, події, факти або сукупність умов), що в установленому порядку спростовують факти, які були покладено в основу судового рішення. Тобто, це обставини, які впливають на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у судовому рішенні, що переглядається, обізнаність суду стосовно яких у розгляді справи забезпечила б прийняття цим судом іншого рішення.
При цьому, нововиявленими слід вважати обставини (як фактичного, так і правового характеру), які об'єктивно існували на момент вирішення адміністративної справи та не були відомі і не могли бути відомі на той час суду та особі, яка звертається із заявою про перегляд рішення, на час розгляду справи.
Отже, умовами для перегляду рішення в зв'язку з нововиявленими обставинами є істотність нововиявлених обставин для вирішення спору, існування їх на момент вирішення адміністративної справи та виявлення таких після прийняття рішення зі спору.
Так, дійсно в позовній заяві Позивача та в постанові Господарського суду Житомирської області від 07 червня 2007 року для визначення другого Відповідача по справі вживаються назви "Фермерське господарство "Пантера", "Сільськогосподарське фермерське господарство "Пантера", "Селянське (фермерське) господарство "Пантера", "СФГ "Пантера".
Разом з тим суд зазначає, що в розумінні вимог ст.ст.80 і 89 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
До Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Згідно із статтею 90 Цивільного кодексу України юридична особа має своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно пп.3.1.1 Державного класифікатора України "Класифікація організаційно-правових форм господарювання ДК 002:2004" Фермерське господарство - форма підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства.
Економічні, соціальні і правові основи створення та діяльності селянських (фермерських) господарств в Україні визначалися правовими нормами Закону України "Про селянське (фермерське) господарство", що був введений в дію 14 січня 1992 року та втратив чинність з дня прийняття Закону України "Про фермерське господарство" від 19 червня 2003р. N 973-IV.
Разом з тим, суд вважає безпідставними доводи заявника, що "Селянське (фермерське) господарство "Пантера" і "Фермерське господарство "Пантера" є різними юридичними особами.
Як зазначалося в Ухвалі Житомирського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2014року, відповідно до довідки про включення до ЄДРПОУ (т.1а.с.35) слідує, що Селянському (фермерському) господарству "Пантера" присвоєно ідентифікаційний код 32549109, що відповідає ідентифікаційному коду юридичної особи Відповідача ОСОБА_1 господарству "Пантера", вказаному Позивачем у позовній заяві (т.1,а.с.4).
В Ухвалі Господарського суду Житомирської області від 25.04.2013року зазначено, що "відсутність слова "Селянське" в назві другого Відповідача у вступній частині позовної заяви та постанови суду не впливає на її чинність та законність", а ідентифікація юридичної особи проводиться за ідентифікаційним кодом та її місцезнаходженням, яке підтверджується довідкою про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Аналогічна позиція викладена в Ухвалі Господарського суду Житомирської області від 13.08.2013року, правомірність якої підтверджено Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013року.
Таким чином, суд робить висновок, що "Селянське (фермерське) господарство "Пантера" і "Фермерське господарство "Пантера" є однією і тією ж юридичною особою - "Селянським (фермерським) господарством "Пантера", якому при державній реєстрації присвоєно ідентифікаційний код 32549109, і місцезнаходження якої є с.Биків, Брусилівського району Житомирської області.
В досліджених судами платіжних дорученнях прямо зазначено, що Житомирським відділенням Українського державного фонду підтримки фермерських господарств за період з 01.12.2004року по 01.04.2006року вказані кошти перераховувалися ОСОБА_1 господарству "Пантера", тобто юридичній особі з ідентифікаційним кодом 32549109, як відшкодування витрат пов'язаних з розширенням наукових досліджень з проблем організації виробництва с/г продукції.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 245 КАС України підставою для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є, в тому числі, істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи.
При цьому суд зазначає, що вживання в назві одного із Відповідачів по справі назв "Фермерське господарство "Пантера", "Сільськогосподарське фермерське господарство "Пантера", "Селянське (фермерське) господарство "Пантера", "СФГ "Пантера" не можуть вважатися нововиявленими обставинами і не можуть бути підставою для перегляду судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 165, 253 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 господарства "Пантера" про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Господарського суду Житомирської області від 07 червня 2007 року в адміністративній справі № 806/2003/14 залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяМ.Ф. Нагірняк