УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2016 р. Справа № 876/4698/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.
суддів Шавеля Р.М., Гулида Р.М.
за участю секретаря Керод Х.І.
представника позивача ОСОБА_1
представника третьої особи ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.02.2015р. у справі № 807/3070/14 за позовом ОСОБА_3 до Іршавського районного управління юстиції ГУЮ у Закарпатській області, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_4 про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до Іршавського районного управління юстиції Головного управління юстиції у Закарпатській області, третя особа на стороні відповідача - ОСОБА_4, в якому просила, з врахуванням урахуванням остаточних вимог, - визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № НОМЕР_2 від 23.12.2013 р.; зобов'язати Реєстраційну службу Іршавського районного управління юстиції вилучити з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію господарських споруд згідно свідоцтва про право власності на нерухому майно № НОМЕР_1 від 02.06. 2008 р. на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1, видане на ім'я ОСОБА_4.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.02.2015р. у задоволенні позову відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі скаржник просить постанову суду скасувати та задовольнити позов. Апеляційна скарга мотивована тим, що рішенням Апеляційного суду Закарпатської області від 21.05.2013 р. по справі № 705/3247/201 визнано незаконним та скасовано свідоцтво про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_1 від 02.06.2008 р. на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1, видане на ім'я ОСОБА_4, в частині господарських споруд і літньої кухні за літерою "Б" та сараю за літерою "В". Дане рішення набрало законної сили 21.05.2013 р. Державним реєстратором Калинич І.В. прийнято рішення № НОМЕР_2 від 23.12.2013 р. про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та виключено із складових частин літню кухню та сарай. Такі дії скаржник вважає незаконними, а рішення суду про відмову у позові - таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник скаржника апеляційну скаргу підтримав із зазначених у ній мотивів.
Представник третьої особи вимоги апеляційної скарги заперечив за їх безпідставністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів встановила наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що рішенням Апеляційного суду Закарпатської області від 21.05.2013 р. по справі № 705/3247/201 визнано незаконним та скасовано свідоцтво про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_1 від 02 червня 2008 р. на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 (393) Іршавського району, видане на ім'я ОСОБА_4, в частині господарських споруд і літньої кухні за літерою «Б» та сараю за літерою «В». Дане рішення набрало законної сили 21.05.2013 р.
23.12.2013 р. державним реєстратором відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції прийнято та зареєстровано заяву про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. До заяви було додано документ, що є підставою для зміни відомостей - рішення Апеляційного суду Закарпатської області від 21.05.2013 р., а в самій заяві в графі опис змін представник третьої особи зазначив «вилучити із складових частин літню кухню і сарай».
Державним реєстратором прийнято рішення про внесення змін до запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 9361932 від 23.12.2013 р. на підставі вказаного рішення. 23.12.2013 р. внесено відповідні зміни до запису: із розділу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 162108621219, відкритого на житловий будинок з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, виключено із складових частин літню кухню під літ. «Б» та сарай під літ. «В».
Скаржник покликається на невідповідність таких дій змісту судового рішення.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав. Державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані права і обтяження, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав; порядок ведення Державного реєстру прав визначає Кабінет Міністрів України, згідно зі ст.ст.10,11 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Ведення Державного реєстру прав передбачає, зокрема, внесення записів про внесення змін до записів Державного реєстру прав, скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, скасування записів Державного реєстру прав, згідно з п.п.5 п.4 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1141. Відповідно до положень п. 38 «Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженого 26.10.2011 року Постановою Кабінету Міністрів України №1141, державний реєстратор вносить зміни до записів Державного реєстру прав у разі допущення технічної помилки; зміни відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, інші речові права та суб'єкта цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав. Внесення змін до записів Державного реєстру прав проводиться державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Відповідно до п. 44 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування рішення державного реєстратора та скасування записів Державного реєстру прав установлює Мін'юст.
Так, процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, перелік документів, необхідних для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури, визначає Порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який затверджено Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 №3502/5. Відповідно до пункту 2.1 Порядку № 3502/5 для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав заявник подає органу державної реєстрації прав, державним реєстратором якого було проведено державну реєстрацію прав, або нотаріусу, яким проведено державну реєстрацію прав, заяву та документи, визначені цим Порядком. Відповідно до п. 2.5 Порядку № 3502/5 для внесення змін до записів Державного реєстру прав у зв'язку зі зміною відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта (суб'єктів) цього права, інші речові права та суб'єкта (суб'єктів) цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта (суб'єктів) цих прав, що містяться у Державному реєстрі прав, які не пов'язані з проведенням державної реєстрації прав, заявник подає документ, що є підставою для зміни відомостей, копії документів, визначених у пункті 2.3 цього розділу (тобто документи, що посвідчують його особу, визначені Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року N 703), та документ про внесення плати за внесення змін до запису Державного реєстру прав (пункт 2.5 Порядку № 3502/5).
П. 2.9 Порядку № 3502/5 передбачено, що під час розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор перевіряє наявність підстав для внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав. Відповідно до п. 2.10 Порядку № 3502/5 за результатами розгляду заяви та документів, що додаються до неї, державний реєстратор приймає рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав або рішення щодо відмови у внесенні змін до записів, відмови у внесенні записів про скасування державної реєстрації прав, відмови у скасуванні записів Державного реєстру прав. Державний реєстратор на підставі прийнятого рішення щодо внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації прав або скасування записів Державного реєстру прав вносить зміни до записів, вносить записи про скасування державної реєстрації прав або скасовує записи Державного реєстру прав.
З рішення Апеляційного суду Закарпатської області від 21.05.2013 р. у справі № 705/3247/201 вбачається, що в даній судовій справі спірними були господарські будівлі, а саме: літня кухня та сарай (а.с. 8). Саме в їх частині, виходячи з рішення від 21.05.2013 р. і було скасовано Свідоцтво про право власності на нерухоме майно № НОМЕР_1 від 02.06.2008 р. на житловий будинок з надвірними спорудами. У відповідності до вказаного рішення суду державний реєстратор Реєстраційної служби Іршавського районного управління юстиції Закарпатської області прийняв рішення про внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно НОМЕР_3 від 23.12.2013 р. Покликання скаржника виходять за зміст вказаного судового рішення та не свідчать про його невиконання відповідачем.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції за своєю суттю відповідає закону, підстави для її скасування не були доведені у встановленому порядку.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 02.02.2015р. у справі № 807/3070/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а уразі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Шавель Р.М.
Гулид Р.М.
Повний текст ухвали складено 25.03.2016 року.