СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2016 р. Справа №818/144/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелета С.М.
за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,
представника позивача - Гоч В.М., представника відповідача - Швайки С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Департаменту екології, паливно-енергетичного комплексу та природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (далі - ПАТ "СМНВО"), звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту екології, паливно-енергетичного комплексу та природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації (далі - відповідач, Департамент екології СОДА), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а.с.48-49), просить скасувати рішення відповідача від 08.09.2015 року № 01-20/2219 щодо відмови ПАТ "СМНВО" у переоформленні дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 07.06.2011 року № 5924788701-1 та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ПАТ "СМНВО" від 03.09.2015 року про переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 07.06.2011 року № 5924788701-1 у зв'язку із зміною найменування публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" з "публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" на "публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання". Позовні вимоги мотивовані тим, що 24.07.2015 року загальними зборами учасників прийнято рішення про зміну найменування позивача на "публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання", викладення в зв'язку з цим статуту в новій редакції та проведення його державної реєстрації. 01.09.2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено зміни, пов'язані з перейменуванням позивача. 04.09.2015 року ПАТ "СМНВО" подано до центру надання адміністративних послуг заяву про переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 07.06.2011 року № 5924788701-1. Листом від 08.09.2015 року Департамент екології СОДА фактично відмовив ПАТ "СМНВО" у переоформленні дозволу посилаючись на відсутність повноважень. Позивач вважає таке рішення відповідача неправомірним та просить його скасувати. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та зазначив, що 18.11.2012 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні", яким передано повноваження від територіальних органів центрального органу влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища обласним, Київській, Севастополській міським державним адміністраціям, органам виконавчої влади Автономної республіки Крим. Департамент екології СОДА створено розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 13.05.2013 року, та він не є правонаступником прав та обов'язків ліквідованого територіального органу Міністерства охорони навколишнього природного середовища, а саме Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області. При цьому Порядком проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, порядок переоформлення дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не визначено.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє уточнені позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що 07.06.2011 року публічному акціонерному товариству "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" видано дозвіл № 5924788701-1 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (а.с.13).
24.07.2015 року на позачергових Загальних зборах акціонерів публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" прийнято рішення про зміну найменування публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" на публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (а.с.51-53).
Зміни щодо назви позивача зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.22, 23-28).
В зв'язку зі зміною назви, ПАТ "СМНВО", через центр надання адміністративних послуг м. Суми, 03.09.2015 року звернулось із заявою до Департаменту екології СОДА про переоформлення дозволу від 07.06.2011 року № 5924788701-1 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (а.с.21).
Листом від 08.09.2015 року № 01-20/2219 Департамент екології СОДА відмовив позивачу в переоформленні дозволу, в зв'язку з відсутністю у нього повноважень щодо переоформлення документів дозвільного характеру, виданих Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області (а.с.11-12). В судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що заява позивача не може бути розглянута по суті, враховуючи те, що він є неналежним суб'єктом звернення, первинний дозвіл відповідачем не видавався.
Суд не погоджується із позицією відповідача, виходячи із наступного.
Порядок видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302 "Про Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи". Цей Порядок встановлює єдиний механізм проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (далі - Закон) визначає правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів.
Згідно ст. 1 Закону дозвільні органи - суб'єкти надання адміністративних послуг, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру.
Частиною 1 ст. 4-1 Закону передбачено, що порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 8 ст. 4-1 Закону встановлено, що підставами для переоформлення документа дозвільного характеру є: зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця; зміна місцезнаходження суб'єкта господарювання. Законом можуть бути встановлені інші підстави для переоформлення документів дозвільного характеру. У разі виникнення підстав для переоформлення документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня настання таких підстав подати дозвільному органу або державному адміністратору заяву про переоформлення документа дозвільного характеру разом з документом дозвільного характеру, що підлягає переоформленню. Дозвільний орган протягом двох робочих днів з дня одержання заяви про переоформлення документа дозвільного характеру та документа, що додається до неї, зобов'язаний видати переоформлений на новому бланку документ дозвільного характеру з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.
Одночасно з переоформленим на новому бланку документом дозвільного характеру дозвільний орган на вимогу суб'єкта господарювання видає безоплатно засвідчену ним копію такого документа дозвільного характеру.
У разі переоформлення документа дозвільного характеру дозвільний орган не пізніше наступного робочого дня з дня переоформлення документа дозвільного характеру приймає рішення про визнання недійсним документа дозвільного характеру, що був переоформлений, з внесенням відповідних змін до реєстру документів дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом. Строк дії переоформленого документа дозвільного характеру не може перевищувати строк дії, зазначений у документі дозвільного характеру, що переоформлявся. За переоформлення документа дозвільного характеру у випадках, передбачених законом, справляється плата, розмір якої затверджується Кабінетом Міністрів України. Не переоформлений в установлений строк документ дозвільного характеру є недійсним.
Відповідно до ч. 11 ст. 4-1 Закону основні вимоги до порядку видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання документів дозвільного характеру поширюються на всі документи дозвільного характеру, у тому числі на дозвільні (погоджувальні) процедури, якщо інше не встановлено законом.
Стосовно посилання представника відповідача на те, що діючим законодавством не передбачено порядок видачі переоформлених дозвільних документів, суд звертає увагу на те частиною 14 ст. 4-1 Закону встановлено порядок подання заяви про одержання (переоформлення, одержання дубліката, анулювання) документа дозвільного характеру.
Так, згідно ч. 14 ст. 4-1 Закону прийняття від суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи заяви про одержання (переоформлення, одержання дубліката, анулювання) документа дозвільного характеру здійснюється адміністратором у центрі надання адміністративних послуг. Кабінет Міністрів України має право визначити адміністративні послуги, які за вибором суб'єкта господарювання можуть отримуватися у центрі надання адміністративних послуг, дозвільному органі.
Заява про одержання (переоформлення, одержання дубліката, анулювання) документа дозвільного характеру, що оформляється дозвільними органами, або декларація подається суб'єктом господарювання в паперовій формі - особисто, через уповноважену ним особу, надсилається поштою або у випадках, передбачених законом, - в електронній формі за допомогою засобів телекомунікацій (електронною поштою або через Єдиний державний портал адміністративних послуг). Вимоги до змісту заяви визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" визначено порядок подачі заяви про переоформлення дозвільних документів при зміні назви суб'єкта господарювання, а тому посилання відповідача на відсутність актів Кабінету Міністрів України та відсутність законодавчо встановленого порядку здійснення переоформлення дозвільних документів, судом визнається безпідставним та необґрунтованим, оскільки Законом ці питання законодавчо визначені.
В ході судового розгляду даної справи судом не встановлено, а представником відповідача не доведено, що Департаментом екології СОДА встановлено підстави для не розгляду заяви позивача та відмову в переоформленні дозволу, встановлені вищевказаною нормою.
Посилання представника відповідача на те, що переоформлений дозвіл повинен бути виданий тільки тим органом, що його видав, суд вважає необґрунтованим, оскільки Законом не передбачено такої умови, а встановлено обов'язок дозвільного органу видати переоформлений дозвільний документ, яким на час звернення ПАТ "СМНВО" є Департамент екології СОДА в зв'язку із зміною виключно назви підприємства.
При цьому відповідач наділений такими повноваженнями, оскільки відповідно до абз. "а" п.п. 2 п. 5 Положення про Департамент він забезпечує реалізацію Сумською обласною державною адміністрацією повноважень щодо видачі документів дозвільного характеру на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Слід також зазначити, що посилання представника відповідача на те, що Департамент не може нести відповідальність за дані, що містяться у виданих Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Сумській області дозволах, є взагалі безпідставним, та таким, що суперечать вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Представником відповідача не надано доказів того, що попередні дозволи є анульованими, чи у відповідача є належні докази того, що дозволи були видані на підставі підроблених чи фальсифікованих документів, а тому своїми діями відповідач встановив безпідставні та необґрунтовані обмеження в реалізації права ПАТ "СМНВО" на здійснення господарської діяльності за наявності належним чином переоформлених дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та на спеціальне водокористування.
Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги ПАТ "СМНВО" про скасування рішення відповідача від 08.09.2015 року № 01-20/2219 щодо відмови ПАТ "СМНВО" у переоформленні дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 07.06.2011 року № 5924788701-1 та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ПАТ "СМНВО" від 03.09.2015 року про переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 07.06.2011 року № 5924788701-1 у зв'язку із зміною найменування публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" з "публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В. Фрунзе" на "публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання".
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Департаменту екології, паливно-енергетичного комплексу та природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати рішення Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації від 08.09.2015 р. №01-20/2219 щодо відмови публічному акціонерному товариству "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" у переоформленні дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 5924788701-1 від 07.06.2011р.
Зобов'язати Департамент екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" від 04.09.2015р. реєстраційний номер №1066/14.02-07 про переоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 5924788701-1 від 07.06.2011р., у зв'язку із зміною найменування публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання ім. М.В.Фрунзе" на публічне акціонерне товариство "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання".
Відшкодувати публічному акціонерному товариству "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" (м. Суми, вул.Горького,58,і.к. 05747991) витрати зі сплати судового збору в сумі 2756,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Сумської обласної державної адміністрації (м. Суми, пл.Незалежності,2, і.к. 38136517).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 25.03.2016 року.
Суддя С.М. Гелета