Постанова № 56712139, 23.03.2016, Ярмолинецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
23.03.2016
Номер справи
689/470/16-а
Номер документу
56712139
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 689/470/16-а

2-а/689/15/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.03.2016 року смт.Ярмолинці

Ярмолинецький районний суд Хмельницької області в складі головуючого суддіШевчик О.М. за участю секретаря Фурман Н.Л., позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ярмолинці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області про визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця та зобовязання управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області вчинити певні дії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася із позовом до управління ПФУ в Ярмолинецькому районі Хмельницької області про визнання протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця та зобовязання управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області вчинити певні дії.

В обґрунтування позову позивач вказала, що постановою Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від01.12.2015 року визнано протиправними дії Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі щодо відмови включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір її пенсії, як державному службовцю, інші виплати за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року, а саме: індексацію грошових доходів населення, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з 22.04.2015 року.

Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15.02.2016 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області залишено без задоволення.

На її звернення щодо перерахунку пенсії згідно вищевказаного рішення суду управлінням ПФУ в Ярмолинецькому районі Хмельницької області листом від 03.03.2016 року відмовлено в перерахунку їй пенсії в зв'язку з посиланням на Закон України Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України, яким внесено зміни до ст.37 Закону України Про державну службу, відповідно до яких пенсія державних службовців обчислюється в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати.

Також вказує, що їй 30.01.2009 року призначено пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року №3723-12( в редакції від 01.01.2008 року) у розмірі 82 відсотка від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На момент призначення їй пенсії, пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалась на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Вважає, що відмова відповідача щодо перерахунку пенсії у розмірі 82 відсотка є порушення вимог норм чинного законодавства, так як пенсія їй призначалась у розмірі 82 відсотка, тому перерахунок пенсії повинен здійснюватись з урахуванням 82 відсотків.

Таким чином, позивач просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі провести перерахунок пенсії у розмірі 82 відсотка від її заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та інших виплат, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інші виплати за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2008 року, а саме: індексацію грошових доходів населення, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з22.04.2015 року, так як при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені з позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнав, вказавши, що при перерахунку пенсії застосовуються норми законодавства, які чинні на момент проведення перерахунку. З 01.01.2015 року Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», відповідно до яких пенсія державних службовців обчислюються в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати. Оскільки сума пенсії після виконання рішення суду є меншою, проводити даний перерахунок недоцільно.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 17.04.2007 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі і з 30.01.2009 р. отримує пенсію державного службовця по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 82% суми заробітної плати.

Постановою Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 01.12.2015 року, яка набирала законної сили 15.02.2016 року, визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно із довідкою від 13.10.2015 р. №6674/03 на підставі її звернення від 13.10.2015 р. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі включити до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії державному службовцю ОСОБА_1 інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно із довідкою від 13.10.2015 р. №6674/03 та провести відповідний перерахунок з 22.04.2015 р.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, щодо яких встановлено ці обставини.

02.03.2016 року ОСОБА_1 звернулася до УПФ із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця, в якій просила провести перерахунок пенсії відповідно до постанови суду у розмірі 82% від суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці за період з січня 2007 року по грудень 2008 року, однак УПФ відмовило позивачу у перерахунку, посилаючись на те, що при перерахунку пенсії застосовуються норми законодавства, які чинні на момент проведення перерахунку, і розрахунок пенсії до виконання рішення суду буде більшим, ніж на виконання рішення суду.

Дані обставини підтверджуються заявою ОСОБА_1 до УПФ від 02.03.2016 року про перерахунок пенсії, листом управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі від 03.03.2016 року №3/П-7.

Відповідно до ч.ч.1,5 ст. 37 Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N3668-VI, яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII, внесено зміни до ст.37 Закону № 3723-ХІІ і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, положення статті 37 Закону №3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків посадового окладу, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ, а з моменту вступу в законну силу Закону № 1166-VII втратили чинність положення статті 37 Закону №3723-XII, щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески.

З 1 січня 2015 року вступив у силу Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», яким внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону №3723-XII, положення якої у зв'язку із прийняттям даних Законів фактично не зазнали змін.

Згідно ст.37-1 Закону № 3723-12 (в редакції до набрання чинності Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України») у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

З набранням чинності Закону № 76-VIII стаття 37-1 Закону №3723-XII викладена у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Відповідно до ст.22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На підставі викладеного, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону №3723-XII, з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії на виконання постанови Ярмолинецького районного суду від 01.12.2015 року та проведенні перерахунку пенсії з врахуванням всіх отриманих видів оплати праці у розмірі 82 відсотки суми заробітної плати, тому позов обґрунтований і підлягає задоволенню.

На підставі ст.ст.37,37-1 Закону України Про державну службу, керуючись ст.ст. 5,17,19, 61-163 КАС України, суд,

постановив :

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі щодо відмови провести перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1 на підставі її звернення від 02 березня 2016 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі здійснити перерахунок пенсії державного службовця з розміру пенсії у відсотках, встановлених ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу - станом на 30.01.2009 р.), з урахуванням інших виплат, на які нараховувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування згідно із довідкою від 13.10.2015 р. №6674/03, починаючи з 22.04.2015 р., з урахуванням виплачених сум.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Суддя підпис

Копія вірна

Суддя О.М. Шевчик