Ярмолинецький районний суд Хмельницької області
Справа № 689/2532/15-а
2-а/689/3/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
15.02.2016 року Ярмолинецький районний суд Хмельницької області -
головуючий-суддя Баськов М.М.
за участю:
секретаря Кушнір О.М.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ярмолинці справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області про перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області (далі УПФ), в якому просив зобов'язати УПФ здійснити перерахунок його пенсії у розмірі 89 відсотків заробітної плати, з врахуванням всіх видів оплати праці за період з 01.04.2006 по 31.05.2008, а саме: індексацію грошових доходів населення, матеріальну допомогу, матеріальну допомогу в розмірі 10 посадових окладів при виході на пенсію, компенсацію за невикористану відпустку, премії та провести перерахунок пенсії з 9 травня 2015 року.
На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що з 1 грудня 2009 року він перебуває на обліку в УПФ та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про державну службу". Однак при призначенні пенсії УПФ до заробітної плати, з якої було визначено розмір пенсії, не було включено інші виплати, а саме: індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу в розмірі 10 посадових окладів при виході на пенсію, компенсацію за невикористану відпустку та премії. 09.11.2015 він звернувся з заявою до УПФ про перерахунок пенсії згідно довідок №83 від 08.10.2015, виданої Городоцькою об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області, №204/10/22-01-05 та №205/10/22-01-05 від 17.09.2015, виданих Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області, і №566/13/05-21 від 30.09.2015, виданої Дунаєвецькою об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області про складові заробітної плати, де були включені інші виплати. Однак відповідач листом від 11.11.2015 у перерахунку пенсії відмовив. Тому ОСОБА_2 просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 09.05.2015 у розмірі 89 відсотків від заробітної плати, до якої включити всі види оплати праці.
В судове засідання позивач не з"явився, просив справу розглянути у його відсутності.
Представник відповідача позов не визнав, подав до суду зеперечення проти позову, пояснив, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення не передбачені ст. 33 Закону України Про державну службу як складові заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". Крім того зазначив, що оскільки ОСОБА_2 звернувся до УПФ з заявою про перерахунок пенсії та надав довідки про інші виплати 09.11.2015, перерахунок має проводитися з 09.11.2015 та під час здійснення перерахунку пенсії мають застосовуватися норми закону, які діяли станом на 09.11.2015.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі та з 01.12.2009 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 89% суми заробітної плати.
09.11.2015 ОСОБА_2 звернувся до УПФ із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії згідно довідок №204/10/22-01-05 та №205/10/22-01-05 від 17.09.2015, виданих Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області, №83 від 08.10.2015, виданої Городоцькою об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області, і №566/13/05-21 від 30.09.2015, виданої Дунаєвецькою об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Однак управлінням Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії.
Дані обставини підтверджуються листом управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі від 11.11.2015 №26/В-7 (а.с. 6-7); довідками Головного управлінням ДФС у Хмельницькій області №204/10/22-01-05 та №205/10/22-01-05 від 17.09.2015 (а.с. 8-9); довідкою Городоцької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області №83 від 08.10.2015 (а.с. 10-11); довідкою Дунаєвецької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області №566/13/05-21 від 30.09.2015 (а.с. 12-14).
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 37 Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N3668-VI, яким внесено зміни до Закону №3723-XII зокрема до статті 37, відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року, внесено зміни до ст.37 Закону "Про державну службу" і відповідно до цих змін пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.37 Закону "Про державну службу", зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року- страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, положення статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі до 90 відсотків заробітної плати втратили чинність з 01 жовтня 2011 року.
Однак, підстави та порядок перерахунку пенсії державним слубовцям регулює ст. 37-1 Закону "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" або іншими законами не змінювались.
Згідно ст. 37-1 Закону "Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону "Про державну службу", з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України Про державну службу встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Види надбавок, які враховуються при призначенні пенсій відповідно до Закону, встановлені постановою Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 р. "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів". До них відносяться надбавки: за високі досягнення у праці, за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", доплата за науковий ступень.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Статтею 2 цього Закону та Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати, у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Крім того, врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсі, і статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини першої цієї статті, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога при виході на пенсію, компенсація за невикористану відпустку та індексація заробітної плати у відповідності до наведених вище нормативно-правових актів є складовою заробітної плати. На їх суми нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у довідках Головного управлінням ДФС у Хмельницькій області №204/10/22-01-05 та №205/10/22-01-05 від 17.09.2015, Городоцької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області №83 від 08.10.2015, Дунаєвецької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області №566/13/05-21 від 30.09.2015, наявних в матеріалах справи.
З огляду на викладене відповідач неправомірно відмовив позивачу у перерахунку пенсії, а тому позов в цій частині обгрунтований і підлягає задоволенню.
В той же час відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.
Згідно п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.
Крім того, відповідно до чинного законодавства, перерахунок пенсії здійснюється на підставі документів, поданих пенсіонером до управління Пенсійного фонду.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 09.11.2015.
З огляду на викладене відповідач не мав можливості перерахувати пенсію позивачу з моменту виникнення у нього права на такий перерахунок, оскільки у нього не було відомостей про складові заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески.
Таким чином, право позивача підлягає захисту з моменту його звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, а саме з 09.11.2015.
На підставі ст. 33, 37, 37-1 Закону України Про державну службу, ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 41, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", керуючись ст. 5, 17, 19, 161-163 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ярмолинецькому районі Хмельницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії державного службовця з розміру 89% від сум заробітної плати, встановлених ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням всіх видів оплати праці, на які відповідно до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за №№204/10/22-01-05, 205/10/22-01-05 від 17.09.2015 виданих Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області, №83 від 08.10.2015, виданої Городоцькою об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області, №566/13/05-21 від 30.09.2015, виданої Дунаєвецькою об"єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області, починаючи з 09.11.2015, з урахуванням виплачених сум.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Ярмолинецький районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя підпис
Копія вірна:
Суддя М.М.Баськов