Справа №263/2814/16-а
Провадження №2а/263/67/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2016 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі :
головуючого судді Васильченко О.Г. при секретарі Дерягіній Д.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій Управління ПФУ неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії. Вказав, що в теперішній час він є пенсіонером за віком, знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя Донецької області. Оскільки він мав стаж військової служби більше 20 років, згідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" раніше він отримував пенсію за вислугою років відповідно до норм вказаного закону. До 12.12.2013 року позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Станом на грудень 2013 року позивачу було 58 років, та він мав стаж роботи робітника локомотивних бригад більше 9 років. Тому відповідно до п.а ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач мав право вийти на пенсію за вислугою років у 58 років. Тому, він звернувся до Головного управління ПФУ в Донецькій області із відповідною заявою про припинення виплати йому пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та зняття його з обліку. Відповідно до заяви позивача, виплату пенсії відповідно до вказаного Закону йому було припинено та знято з обліку. Після цього, 25.12.2013 року позивач звернувся до Управління ПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя із заявою про призначення пенсії за вислугою років відповідно до п. а ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як робітнику локомотивних бригад. Проте, при призначенні пенсії, відповідачем було використано схему нарахування, яка застосовується при перерахунку раніше призначеної пенсії з посиланням на те, що позивач раніше отримував пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". А саме відповідачем, на думку позивача, неправомірно при призначені пенсії за віком було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2007 рік (1197,91 грн.), що зменшує розмір пенсії та погіршує становище позивача. Також додатково, у січні 2016 року, позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача із вимогою про перерахунок пенсії та нарахування йому пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2010-2012 роки, тобто 2368,70 грн. Проте листом відповідача від 03.02.2016 року у перерахунку пенсії йому було відмовлено. Вважає дії відповідача неправомірними, просить зобов'язати відповідача врахувати йому при призначенні пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2010-2012 роки (2368,70 грн.), з 09 вересня 2015 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2010-2012 роки (2368,70 грн.) з 09 вересня 2015 року.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник позивача ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином, надав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає що позов підлягає задоволенню із наступних підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", даний Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. У ст. 9 даного Закону передбачено, що види пенсійних виплат і соціальних послуг відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком.; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугою років військовослужбовцям не входять до правового поля Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", а регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно частини другої статті 40 Закону № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058 з урахуванням змін, внесених Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» (Далі - Закон № 3668-VІ) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону України ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Позивач такого бажання при подачі заяви про призначення пенсії не висловлював.
Також варто зазначити, що при розрахунку пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку позивач отримував до переведення на пенсію за вислугою років як працівник локомотивних бригад, взагалі не застосовується показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Крім того, в частині 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені статтею 9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), тому положення частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню, а показник "середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії" застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини 4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".
В цьому випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином суд приходить до висновку, що позивачу було здійснено не перерахунок, не перехід з одного виду пенсії на інший за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а перше призначення нового виду пенсії. Тому відповідач повинен враховувати положення ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме для визначення розміру пенсії враховувати середню заробітну плату (дохід), з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Тобто дії відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік при обчисленні пенсії позивача є неправомірними.
Відповідно до ч.2 ст.162 у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Пенсію за вислугою років позивачеві було призначено з 25.12.2013 року.
Відповідно до роз'яснень, що містяться в листі Вищого адміністративного суду України від 13.10.2010 № 1425/11/13-10 судам необхідно враховувати, що предметом позову є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, тому судам необхідно перевіряти строк звернення до суду залежно від виду платежу та тривалості періоду, за який виник спір.
Пенсія є регулярним платежем. Питання про поновлення строку звернення до суду із часу виходу на пенсію позивач не ставить, просить зобов'язати відповідача сплатити недоотримані суми пенсій у межах шестимісячного строку, тобто з 09.09.2015 року. Тому строк звернення до суду позивачем не пропущено.
Крім того, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.128, 158, 161, 162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо незастосування ОСОБА_1 при призначенні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2010-2012 роки.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя врахувати ОСОБА_1 при призначенні пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2010-2012 роки (2368,70 грн.), з 09 вересня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2010-2012 роки (2368,70 грн.) з 09 вересня 2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Васильченко О.Г.