Ухвала суду № 56687111, 14.03.2016, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.03.2016
Номер справи
757/11123/16-к
Номер документу
56687111
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/11123/16-к

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2016 року Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Тарасюк К.Е., при секретарі Сулимі А.А., за участю сторони кримінального провадження слідчого Білоуса Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві кримінальне провадження за клопотанням слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури м. Києва Білоуса Ю.В. про призначення позапланової документальної перевірки,-

В С Т А Н О В И В :

Слідчий в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури м. Києва Білоус Ю.В. звернувся до слідчого судді Печерського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим із прокурором, про призначення позапланової документальної перевірки, в обґрунтування якого зазначив наступне.

Першим слідчим відділом прокуратури міста Києва проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42015100000001160, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.10.2015 щодо зловживання службовим становищем службовими особами Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, службовими особами ТОВ «Максимум» та окремими працівниками реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, які діючи за попередньою змовою між собою з метою отримання неправомірної вигоди вчинили дії, пов'язані з незаконною реєстрацію нерухомого майна, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням установлено, що рішенням Київської міської ради від 28.09.2006 № 100/157 ТОВ «Максимум» передано в оренду земельну ділянку площею 9,69 га для будівництва, експлуатації та обслуговування комплексу будівель житлового та соціально-культурного призначення з вбудовано-прибудованими торговельно-офісними приміщеннями та підземним паркінгом на вул. Воскресенській, 7 у Дніпровському районі м. Києва.

Пунктом 3.6. вказаного рішення визначено необхідність виконання розрахунків у складі проекту будівництва щодо забезпеченості населення об'єктами соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи, об'єкти охорони здоров'я тощо) і передбачити їх розміщення та будівництво одночасно із спорудженням житлових будинків.

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.01.2014 № 118 «Про безоплатне прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва закінченого будівництвом об'єкта» прийнято рішення про безоплатне прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва закінчений будівництвом об'єкт - «Дошкільний навчальний заклад» на 140 місць, що розташований на вулиці Воскресенській, 14-В в м. Києві, загальною площею 1712,52 кв.м., вартістю 18152,35 тис. грн.

Пунктом 3 вказаного розпорядження передбачено, що Дніпровській районній в м. Києві державній адміністрації та ТОВ «Максимум» необхідно здійснити в установленому порядку приймання-передачу зазначеного об'єкта та надати акт приймання-передачі до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Однак, у подальшому, всупереч розпорядження Київської міської державної адміністрації від 31.01.2014 № 118, вказана будівля дошкільного навчального закладу до комунальної власності територіальної громади міста Києва не передана, натомість 09.10.2014 проведено державну реєстрацію права власності на вказану будівлю за ТОВ «Максимум».

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038).

Відповідно до ст. 40 Закону замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури. Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.

Починаючи з 01.01.2015, об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу (п.п. 134.1.1 п.134.1 ст.134 Кодексу в редакції, чинній з 01.01.2015).

При цьому Кодексом не передбачено різниці щодо операцій з виплат у вигляді пайових внесків на розвиток інженерно-транспортної інфраструктури міста, на які коригується фінансовий результат до оподаткування, тобто такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до Закону № 3038.

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду, серед іншого, у зв'язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи).

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Разом з цим відповідно до п.п. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 Кодексу звільняються від оподаткування ПДВ операції з безоплатної передачі в державну власність чи комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність об'єктів усіх форм власності, які перебувають на балансі одного платника податку і передаються на баланс іншого платника податку, якщо такі операції проводяться за рішенням Кабінету Міністрів України, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.

Норми цього підпункту поширюються також на операції з безоплатної передачі об'єктів з балансу юридичної особи будь-якої форми власності на баланс іншої юридичної особи, яка перебуває в державній або комунальній власності, що проводяться за рішенням органу державної влади України або органу місцевого самоврядування, прийнятим у межах їх повноважень.

Згідно з п. 198.5 ст. 198 Кодексу платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197, підрозділу 2 розділу XX Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених п.п. 197.1.28 п. 197.1 ст. 197 Кодексу).

Отже, забудовник - платник ПДВ, який згідно із Законом № 3038 бере участь у розвитку інфраструктури населеного пункту шляхом спорудження за власний рахунок інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури, включає суми ПДВ, сплачені/нараховані при придбанні товарів/послуг, призначених для будівництва таких об'єктів інфраструктури, до складу податкового кредиту. В той же час забудовник - платник ПДВ не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому були придбані товари/послуги, призначені для будівництва зазначених вище об'єктів інфраструктури, повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 Кодексу, скласти зведену податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

Виявлені факти свідчать про можливі порушення платником податків - ТОВ «Максимум» податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. У зв'язку з чим під час досудового розслідування з метою встановлення всіх обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, необхідно провести документальну позапланову перевірку ТОВ «Максимум» (ЄДРПОУ 32860384) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства у зв'язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) будівлі дошкільного навчального закладу, що розташований на вулиці Воскресенській, 14-В в м. Києві.

Заслухавши думку слідчого в обґрунтування заявленого клопотання, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 41 ПК України від 02.12.2010 N2755-VI контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

У п. 41.3 ст. 41 ПК України зазначено, що повноваження і функції контролюючих органів визначаються ПК України, Митним кодексом України та законами України.

Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, у тому числі на запит правоохоронних органів (п. 41.4 ст. 41 ПК України).

Відповідно до п. 78.1.11. ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні прокурора, правове обґрунтування клопотання, яке ґрунтується на вищевказаних положеннях закону, приходжу до висновку про наявність правових підстав для призначення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства ТОВ «Максимум» (ЄДРПОУ 32860384) у зв'язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) будівлі дошкільного навчального закладу, розташованої на вулиці Воскресенській, 14-В в м. Києві.

Керуючись ст.ст. 309, 376, 392 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання слідчого в особливо важливих справах першого слідчого відділу слідчого управління прокуратури м. Києва Білоуса Ю.В. про призначення позапланової документальної перевірки, - задовольнити.

Призначити позапланову документальну перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства ТОВ «Максимум» (ЄДРПОУ 32860384) у зв'язку з придбанням (будівництвом, спорудженням) будівлі дошкільного навчального закладу, розташованої на вулиці Воскресенській, 14-В в м. Києві, проведення якої доручити співробітникам Кременчуцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області в строки встановлені Податковим кодексом України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя К.Е. Тарасюк