ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2015 р. Справа № 804/13902/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №8" про накладання арешту на кошти , -
ВСТАНОВИВ:
Криворізька південна об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі-Криворізька південна ОДПІ, податковий орган, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністратвиного суду із позовом до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №8» щодо накладення у межах суми податкового боргу у розмірі 979 323, 15 грн. арешту на кошти Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №8», що знаходяться на розрахункових рахунках у банківських установах, а саме:
-р/р №35436001051073, №37122911603135 в ГУ ДСКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012;
-р/р №26150060137759, №26054057001693, №26008057000372 у Криворізькій філії ПАТ КБ "ПриватБанк", МФО 305750;
-р/р №26007000211572, №26000000111572 у Криворізькій філії АТ "Укрексімбанк", МФО 305589;
-р/р №26002000057124, №26046000057124 у ПУАТ "Фідобанк", МФО 300175;
-р/р №26004500106754, №26049007924870 у ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614;
-р/р №26007010003587, №26042010001102 у АКБ "ІндустріалБанк", МФО 313849;
-р/р №37517000006607 у Казначействі України (ел.адм. подат.), МФО 899998.
В обгрунтуванні позовних вимог позивач зазначає, що станом на 28.08.2015р. у Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №8» наявний податковий борг у загальному розмірі 979 323, 15 грн., який у добровільному порядку не погашено. Податковий орган просить накласти у межах суми податкового боргу арешт на кошти, що знаходяться на розрахункових банківських рахунках відповідача, оскільки у платника податків, який має податковий борг, балансова майна вартість менша суми податкового боргу.
Відповідачем до суду заперечень не надано.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна організація №8» (далі- КП «ЖЕО №8», підприємство, відповідач) (код ЄДРПОУ 13440031) зареєстровано як юридичну особу від 01.07.1992р.
Підприємство має такі відкриті розрахункові рахунки у банківських установах р/р №35436001051073, №37122911603135 в ГУ ДСКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; №26150060137759, №26054057001693, №26008057000372 у Криворізькій філії ПАТ КБ "ПриватБанк", МФО 305750; №26007000211572, №26000000111572 у Криворізькій філії АТ "Укрексімбанк", МФО 305589; №26002000057124, №26046000057124 у ПУАТ "Фідобанк", МФО 300175; №26004500106754, №26049007924870 у ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614; №26007010003587, №26042010001102 у АКБ "ІндустріалБанк", МФО 313849; №37517000006607 у Казначействі України (ел.адм. подат.), МФО 899998.
Згідно Довідки №1504841400456 від 12.02.2015р. відповідач перебуває на обліку у Криворізькій південній ОДПІ як платник податків від 23.03.1995р. за №1128.
Відповідно до облікових даних Криворізької південної ОДПІ по платнику податків - КП ЖЕО №8, станом на 10.11.2015р. утворилась податкова заборгованість по податку на додану вартість у загальному розмірі 979 323, 15 грн.
Внаслідок порушення граничних термінів сплати податкових зобов'язань по податку на прибуток КП «ЖЕО №8» утворилась недоїмка у розмірі 906 625, 30 грн., в тому числі:
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9047115196 від 15.08.2014р. (термін сплати - 30.08.2014р.) в сумі -15316, 30 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9053183531 від 17.09.2014р. (термін сплати - 30.09.2014р.) в сумі -128149, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9059631801 від 17.10.2014р. (термін сплати - 30.10.2014р.) в сумі -133763, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9066461108 від 17.11.2014р. (термін сплати - 30.11.2014р.) в сумі -127781, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9072920561 від 17.12.2014р. (термін сплати - 30.12.2014р.) в сумі -141967, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9077960947 від 16.01.2015р. (термін сплати - 30.01.2015р.) в сумі -148140, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9015838400 від 16.02.2015р. (термін сплати - 02.03.2015р.) в сумі -87849, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9041014529 від 17.03.2015р. (термін сплати - 30.03.2015р.) в сумі -51780, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9070232178 від 16.04.2015р. (термін сплати - 30.04.2015р.) в сумі -24397, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9098419775 від 18.05.2015р. (термін сплати - 30.05.2015р.) в сумі -17232, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9125213123 від 16.06.2015р. (термін сплати - 30.06.2015р.) в сумі -12867, 00 грн.;
-по податковій декларації з податку на додану вартість №9149126175 від 16.07.2015р. (термін сплати - 30.07.2015р.) в сумі 17384, 00 грн.
Заборгованість підприємства по податку на додану вартість станом на 10.11.2015р. складає 979 323, 15 грн. (в т.ч. по основному платежу - 906 625, 30 грн. та за залишком несплаченої пені - 72 697, 85 грн.) та виникла у зв'язку з несплатою самостійно задекларованими сумами податкового зобов'язання.
Зі змісту копії фінансового звіту, що міститься в матеріалах вбачається, що КП «ЖЕО №8» за 3 квартали 2014 року має балансову вартість, яка становить 783 000, 00 грн., в той час як податкова заборгованість підприємства становить 979 323, 15 грн.
Відповідно до пп. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 Податкового Кодексу України: органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
На підставі викладеного, враховуючи, що заборгованість КП «ЖЕО №8» у добровільному порядку відповідачем не погашена, а також те, що баланс підприємства значно менший за суму податкового боргу, контролюючий орган з посиланням на положення п.п.20.1.33 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України звернувся до суду із зазначеним позовом.
Згідно ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 36 Податкового кодексу України встановлено обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 94.1 статті 94 Податкового кодексу України, адміністративний арешт майна платника податків (далі арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Арешт коштів на рахунку платника податків є різновидом адміністративного арешту, який застосовуються виключно на підставі рішення суду (на відміну від адміністративного арешту іншого майна, який здійснюється за рішенням керівника податкового органу).
Так, згідно із пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин:
- платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі
- фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон;
- платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу;
- відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством;
- відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов'язковою відповідно до цього Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам;
- платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі;
- платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу.
При цьому накладення арешту на кошти платника податків у банку обмежене сумою податкового боргу платника.
Так, станом на 10.11.2015р. залишок несплаченої суми податкового боргу КП ЖЕО №8 складає 979 323, 15 грн. та відповідачем не погашений.
Так, підстави для застосування як адміністративного арешту майна, так і арешту коштів на рахунках платника податків, визначені пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України. Обидва види арешту, за загальним правилом, застосовуються з однакових підстав, але розрізняються процедурою застосування - або за рішенням керівника контролюючого органу (щодо майна, відмінного від коштів), або за рішенням суду (арешт коштів).
Зазначене випливає із системного тлумачення правових норм, які містяться у статті 94 Податкового кодексу України. Ці норми регулюють як правовідносини, що виникають при накладенні адміністративного арешту майна, так і арешту коштів платника податків, причому, зміст правового регулювання викладається в єдиному контексті.
Додаткові випадки накладення арешту на кошти платника податків, крім тих, що визначені статтею 94 цього Кодексу, визначені п.п.20.1.33 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України.
Відповідно до пп.20.1.33 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України - контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Наведена законодавча норма встановлює одночасно як право податкового органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти платника податків, так і підстави для реалізації цього повноваження. Такими підставами, є:
1) відсутність майна, за рахунок якого може бути погашений податковий борг;
2) недостатність такого майна для погашення суми податкового боргу через те, що балансова вартість цього майна менша за відповідну суму податкового боргу;
3) майно не може бути джерелом погашення податкового боргу у відповідній сумі.
Підстави для застосування як адміністративного арешту майна, так і арешту коштів на рахунках платника податків, визначені статтею 94 Податкового кодексу України. Обидва види арешту, за загальним правилом, застосовуються з однакових підстав, але розрізняються процедурою застосування - або за рішенням керівника податкового органу (щодо майна, відмінного від коштів), або за рішенням суду (арешт коштів).
Згідно із п.п. 94.6.1 та п.п. 94.6.2 п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України, керівник контролюючого органу (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається:
-платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна;
- іншим особам, у володінні, розпорядженні або користуванні яких перебуває майно такого платника податків, з вимогою тимчасово зупинити його відчуження.
Згідно із п. 94.4. ст. 94 Податкового кодексу України -арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.
Застосування адміністративного арешту коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду. Звільнення коштів з-під арешту банк або інша фінансова установа здійснює за рішенням суду. (ч. 2 п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України).
Відсутність підстав для застосування арешту коштів платника податків, передбачених підпунктом 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, серед підстав для застосування адміністративного арешту, що входять до переліку, встановленого пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України (сформульованого як вичерпний), не може розглядатися як перешкода для застосування арешту коштів на рахунках платника податків у відповідних випадках.
Наведене пояснюється тим, що норма підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, є імперативною і обов'язковою до виконання, зміст її є самостійним, чітким і зрозумілим. Норми підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 та пункту 94.2статті 94 Податкового кодексу України не заперечують за змістом одна одну, оскільки, регулюють різні правовідносини.
Так, норми пункту 94.2 Податкового кодексу України визначають загальні підстави для застосування арешту як майна, так і коштів платника податків. Натомість, підпункт 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України регулює інше коло суспільних відносин, а саме, питання накладення арешту виключно на кошти платника податків та інші цінності, що знаходяться у банках, причому, в специфічній ситуації за відсутності достатнього для погашення податкового боргу майна.
Постановою Національного Банку України №22 від 21.01.2004р. затверджено Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (далі - Інструкція).
Вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також, на стягувачів та є обов'язкові для виконання ними (пункти 1.1. та 1.3 Інструкції).
Главою 10 Інструкції, визначено порядок виконання банками заходів щодо арешту коштів на рахунках клієнтів.
Пункт 10.2 Інструкції передбачає, що арешт за постановою державного виконавця або за рішенням суду (далі - документ про арешт коштів) накладається на кошти, що обліковуються за рахунками, відкритими клієнтами в банку, відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють порядок відкриття та використання рахунків.
Арешт на підставі документа про арешт коштів, може бути накладений на всі кошти, що є на всіх рахунках клієнта банку, без зазначення конкретної суми, або на суму, що конкретно визначена в цьому документі. Якщо в документі про арешт коштів не зазначений конкретний номер рахунку клієнта, на кошти якого накладений арешт, але обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках, то для забезпечення суми, визначеної цим документом, арешт залежно від наявної суми накладається на кошти, що обліковуються на всіх рахунках клієнта, які відкриті в банку, або на кошти на одному/кількох рахунку/ах. (пункт 10.3 Інструкції).
Пунктом 10.10 Інструкції передбачено, що у разі надходження до банку платіжної вимоги/інкасового доручення (розпорядження) за тим виконавчим документом, для забезпечення виконання якого, на кошти клієнта накладено арешт, банк виконує її в повній або частковій сумі в межах наявної арештованої суми на рахунку.
Банк виконує часткову оплату платіжної вимоги/інкасового доручення (розпорядження) відповідно до пункту 5.10 глави 5 та пункту 12.9 глави 12 цієї Інструкції.
До арешту суми в розмірі, який визначений документом про арешт коштів, банк продовжує арештовувати кошти, що надходять на рахунок клієнта, та виконує платіжні вимоги/інкасові доручення (розпорядження) щодо списання коштів з урахуванням тієї суми, яку раніше частково списано на підставі платіжних вимог/інкасових доручень (розпоряджень) за тим виконавчим документом, для забезпечення якого, було накладено арешт на кошти на рахунку клієнта.
Банк після списання за платіжною вимогою/інкасовим дорученням (розпорядженням) суми в розмірі, який визначений документом про арешт коштів, списує цей документ з відповідного позабалансового рахунку та, якщо немає на обліку за позабалансовим рахунком інших документів про арешт коштів, проводить операції за рахунком клієнта.
З аналізу зазначених вище норм вбачається, що у разі визначення конкретного розміру заборгованості у документі, яким накладено арешт, банк без порушення прав платника та одночасно клієнта банка в частині обмеження користування належними такому платнику коштами або цінностями, у разі повного виконання рішення про арешт та списання визначеної суми у визначеному розмірі, продовжує безперешкодно виконувати завдання по списанню або перерахуванню коштів платника за його бажанням.
Отже, нормами Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22 встановлена процедура стягнення податкового боргу з рахункового рахунку платника податків, яка передбачає списання банком суми боргу лише у межах наявних сум на банківському рахунку без блокування розрахунків по банківському рахунку платника податків у випадку недостатності коштів для погашення податкового боргу або їх відсутності.
Разом з тим, арешту коштів та інших цінностей такого платника податків, що знаходяться в банку, передує ряд заходів, визначених Главою 9 Податкового кодексу України, які слід вжити податковому органу з метою забезпечення виконання платником податків свої зобов'язань, в тому числі встановлення майна та інших цінностей такого платника податків, що можуть стати джерелами погашення податкових зобов'язань платника податків, передача такого майна у податкову заставу та накладення адміністративного арешту на майно.
Згідно з п. 59.1 ст.59 Податкового кодексу України, зазначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку , визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В порядку п.59.3. ст.59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
З матеріалів справи вбачається, у зв'язку з несплатою платником податків суми грошових зобов'язань в установлені законодавством строки, з метою погашення податкового боргу на виконання вимог ст. 59 Податкового кодексу країни - відповідачу було направлено податкову вимогу №125-25 від 25.04.2014 р. на суму 15 078, 90 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податковим органом вжито передбачені податковим законодавством необхідні заходи щодо встановлення майна, яке може слугувати джерелом погашення податкового боргу.
Проте, недостатність у підприємства майна, на яке може бути звернено стягнення для повного погашення заборгованості, унеможливлює виконання покладених на податковий орган функцій щодо забезпечення виконання платником податків своїх зобов'язань щодо погашення податкового боргу.
Відтак, вимога щодо накладення арешту на кошти та цінності, які знаходяться в банку та належать платнику податків, який має несплачений податковий борг по податку на додану вартість в розмірі 979 323, 15 грн., є правомірною та обґрунтованою.
Відповідно до п.п. 19.1.21 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, на контролюючі органи покладений обов'язок щодо організації роботи та здійснення контролю за застосуванням арешту майна платника податків, що має податковий борг, та/або зупинення видаткових операцій на його рахунках у банку.
За приписами підпункту 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено право податкового органу звертатися до суду з вимогою накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, який має податковий борг, за наявності наступних підстав: відсутність майна; балансова вартість майна менша суми податкового боргу; майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.
Підстави, встановлені підпунктом 20.1.33 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України є спеціальними нормами, виключно для накладення адміністративного арешту за рішенням суду (судом) (на відміну від адміністративного арешту іншого майна, який здійснюється за рішенням керівника податкового органу), та не встановлюють інших обмежень щодо накладення арешту коштів на рахунку платника податків, який має податковий борг.
При цьому накладення арешту на кошти платника податків у банку обмежене сумою податкового боргу платника.
Враховуючи викладене, наявність у відповідача податкового боргу у загальному розмірі 979 323, 15 грн. та недостатня балансова вартість майна КП «ЖЕО №8» для погашення податкового боргу, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (стаття 11 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, з урахуванням відсутності заперечень та відсутністю доказів остаточної сплати узгоджених зобов'язань, позов Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №8» про накладення арешту на кошти - підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Накласти арешт на кошти Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна організація №8» (код ЄДРПОУ 13440031) у розмірі 979 323, 15 грн. ( дев'ятсот сімдесят дев'ять тисяч триста двадцять три гривні п'ятнадцять копійок), що знаходяться на розрахункових рахунках у банківських установах №.35436001051073, №37122911603135 в ГУ ДСКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012; №26150060137759, №26054057001693, №26008057000372 у Криворізькій філії ПАТ КБ "ПриватБанк", МФО 305750; №26007000211572, №26000000111572 у Криворізькій філії АТ "Укрексімбанк", МФО 305589; №26002000057124, №26046000057124 у ПУАТ "Фідобанк", МФО 300175; №26004500106754, №26049007924870 у ПАТ "Креді Агріколь Банк", МФО 300614; №26007010003587, №26042010001102 у АКБ "ІндустріалБанк", МФО 313849.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Р.А. Барановський