Постанова № 56657691, 23.03.2016, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.03.2016
Номер справи
754/729/16-а
Номер документу
56657691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/107/16

Справа №754/729/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 березня 2016 року Деснянський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Ярошенка С.В.,

при секретарі - Моторенко К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

У січні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що йому було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при цьому розмір його пенсії за віком розрахований із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91 грн.)

Як стверджував позивач, при застосуванні показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91 грн.) УПФУ в Деснянському районі м. Києва керувалось ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"пенсії військовослужбовцям обчислюються в процентному відношенні відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, при обчисленні пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, не враховується.

Позивач вважає, що до спірних правовідносин не підлягає застосуванню ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а застосуванню підлягає ч.2 ст. 40 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_1 вказав, що він звернувся за призначенням пенсії за віком 19.02.15 року, а тому показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення йому пенсії повинен застосовуватись з врахуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення.

З огляду на вищезазначене, позивач просив суд визнати протиправними дії УПФУ в Оболонському районі м. Києва щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік при призначенні йому пенсії за віком; зобов'язати УПФУ в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 19.02.15 року.

Позивач у судовому засіданні позов підтримав, просив суд його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечувала, просила суд відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За приписами ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Згідно ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"військовослужбовцям, які мають право на пенсію за цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , призначається одна пенсія за їх вибором.

У процесі розгляду справи, судом встановлено, що з 28.02.1998 року до 19.02.2015 року позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 19.02.15 року вперше звернувся за призначенням пенсії за віком.

Аналізуючи вищевикладені законодавчі норми, суд приходить до висновку, що ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він звернувся 19.02.2015 року вперше.

Таким чином, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначають різні підходи (формули) обчислення пенсії за вислугу років та пенсії за віком, зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачено при обчисленні пенсії за вислугу років застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні.

Отже, при призначенні пенсії за віком, застосуванню підлягає ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якої для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки що передують року звернення за призначенням пенсії.

Отож, враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача щодо визнання протиправними дій УПФУ в Деснянському районі м. Києва щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком та зобов'язання УПФУ в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є обґрунтованими та, відповідно, такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач знав про порушення свого права з часу отримання пенсії у меншому розмірі, ніж передбачено Законом, позовну заяву подано до суду 18.01.16 року, позовні вимоги стосуються перерахунку пенсії з 19.02.15 року, тобто адміністративний позов в частині позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 19.02.15 року по 18.07.15 року подано поза межами шестимісячного строку для звернення до суду, визначеного ст.99 КАС України.

Таким чином суд вважає за необхідне позов в частині зобов'язання УПФУ в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", задовольнити частково та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 18.07.15 року.

Зважаючи на вищенаведене, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та керуючись, ст.ст. 2, 17, 69, 71, 90,99, 158, 159, 160, 162, 163, 167, 256 КАС України, суд,

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією відповідно ( за 2012,2013,2014 роки), починаючи з 18.07.2015 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя