Постанова № 56645103, 22.03.2016, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
22.03.2016
Номер справи
923/1839/15
Номер документу
56645103
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" березня 2016 р.Справа № 923/1839/15Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бєляновського В.В.,

Суддів: Величко Т.А.

ОСОБА_1

секретарі - Альошиній Г.М.

за участю представників:

Від позивача: ОСОБА_2

Від 1 відповідача: не зявився

Від 2 відповідача: не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області

на рішення господарського суду Херсонської області

від 17.12.2015 року

у справі № 923/1839/15

за позовом: фермерського господарства "Агро-Фон"

до відповідачів:

1.Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області;

2.ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2015 року фермерське господарство "Агро-Фон" звернулося до господарського суду Херсонської області з позовом до Верхньорогачицької районної державної адміністрації Херсонської області та ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області та з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 04.12.2015р. просило суд внести зміни до договору оренди землі від 18.03.2010 року, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та гр. ОСОБА_4, зареєстрованого у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.04.2010р. за № 041071800061, зі змінами до нього, укладеними між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Агро-Фон", зареєстрованими 30.12.2010р. за № 041071800061.1, в частині визначення загальної площі орендованої земельної ділянки та розміру орендної плати, а саме: шляхом викладення пункту 1 договору в наступній редакції: "Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 111,1840 га, з них ріллі - 111,1840 га із земель резервного фонду з дати державної реєстрації даної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі - 13.11.2014 року для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території колишнього КСП "Аврора" за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради Верхньорогачицького району Херсонської області"; пункту 2 договору в наступній редакції: "В оренду передається земельна ділянка загальною площею 111,1840 га, у тому числі сільськогосподарських угідь - 111,1840 га, з них ріллі богарної - 111,1840 га"; пункту 9 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік".

В обґрунтування предявлених вимог позивач посилався на недосягнення сторонами згоди щодо внесення змін до договору оренди землі в частині сплати орендної плати за користування земельною ділянкою з метою приведення договору у відповідність з вимогами чинного законодавства.

У відзиві на позовну заяву Верхньорогачицька райдержадміністрація підтримала позов частково вважаючи необхідним внести зміни до спірного договору оренди землі, виклавши п. 9 договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік".

Відзив на позовну заяву від ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області не надходив.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 17 грудня 2015 року (суддя Сулімовська М.Б.) позов задоволено з мотивів обґрунтованості позовних вимог. Внесено зміни до договору оренди землі від 18.03.2010р., зареєстрованого у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.04.2010р. за №041071800061, зі змінами до договору оренди землі, зареєстрованими 30.12.2010р. за №041071800061.1, укладеними між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією Херсонської області та фермерським господарством "Агро-Фон", смт.Верхній Рогачик Херсонської області, виклавши:

-Пункт 1 договору в наступній редакції: "Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 111,1840 га, з них ріллі - 111,1840 га із земель резервного фонду з дати державної реєстрації даної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі - 13.11.2014 року для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території колишнього КСП "Аврора" за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради Верхньорогачицького району Херсонської області";

-Пункт 2 договору в наступній редакції: "В оренду передається земельна ділянка загальною площею 111,1840 га, у тому числі сільськогосподарських угідь - 111,1840 га, з них ріллі богарної - 111,1840 га";

-Пункт 9 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік".

Рішення мотивовано встановленими по справі обставинами, на підставі яких господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для внесення змін до спірного договору у звязку із зміною розміру річної орендної плати за землю та необхідністю приведення договору у відповідність до вимог чинного законодавства.

Не погоджуючись з зазначеним рішенням ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області звернулося до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати в частині внесення змін до п. 9 договору оренди і прийняти нове рішення, яким внести зміни до договору оренди землі, виклавши п. 9 договору в наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік".

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на засіданні науково технічної ради ОСОБА_3 управління від 21.10.2015р. з метою збільшення надходжень до місцевих бюджетів, запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України вирішено при внесенні змін та пролонгації договорів оренди землі сільськогосподарського призначення державної форми власності зафіксувати ставку орендної плати на рівні 5% нормативної грошової оцінки землі.

У відзиві на апеляційну скаргу ФГ «Агро-Фон» заперечує проти її задоволення посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просить оскаржуване рішення залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим. При цьому позивач зокрема вказує те, що під час розгляду справи судом першої інстанції відповідачем ОСОБА_3 управлінням Держгеокадастру у Херсонській області позов було визнано у повному обсязі, а прийняте науково технічною радою рішення про збільшення ставки орендної плати носить рекомендаційний характер і не може бути підставою для перегляду судового рішення.

Про день, час і місце розгляду апеляційної скарги сторони заздалегідь були повідомлені належним чином, проте відповідачі не скористалися наданим законом правом на участь своїх представників в засіданні суду. Незявлення представників відповідачів в судове засідання не перешкоджає розгляду апеляційної скарги за наявними в справі матеріалами згідно з приписами ст. 101 ГПК України.

Обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 18.03.2010 року між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та гр. ОСОБА_4 (орендар) було укладено договір оренди землі, зареєстрований у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 28.04.2010р. за № 041071800061, за умовами якого орендодавець, на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 18.03.2010р. № 118 за актом приймання передачі передав, а орендар прийняв в оренду строком на 20 років земельну ділянку загальною площею 140,94 га, у тому числі сільськогосподарських угідь 140,94 га, з них ріллі богарної 140,94 га із земель резервного фонду, для ведення фермерського господарства, яка знаходиться на території колишнього КСП "Аврора" за межами населених пунктів Верхньорогачицької селищної ради Верхньорогачицького району Херсонської області.

Згідно з п.п. 2, 4, 5, 15 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 140,94 га, у тому числі сільськогосподарських угідь 140,94 га, з них ріллі богарної 140,94 га; земельна ділянка передається в оренду для сільськогосподарського виробництва без зміни цільового призначення; нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації 3,2 становить 1 982 134 грн.; земельна ділянка передається в оренду для ведення фермерського господарства.

Умовами пункту 8 даного договору встановлено, що при надходженні від голови або членів фермерського господарства заяв про виділення в натурі земельних ділянок із земель фермерського господарства в розмірі середньої частки (паю), відповідна площа буде вилучатись із орендованої, але не раніше закінчення сільськогосподарського циклу.

За умовами п.9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, в розмірі 210,95 грн. за 1 га на рік, що становить 1,5 % від нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 13 договору визначено, що розмір орендної плати переглядається кожного року у разі: - зміни умов господарювання передбачених договором; - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції при зміні коефіцієнту індексації; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря; в інших випадках передбачених законом.

Згідно з п. 32 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.

У наступному, 20.09.2010 року на підставі розпорядження голови Верхньорогачицької райдержадміністрації від 20.09.2010р. № 435 "Про внесення змін до договору оренди землі від 18.03.2010р. між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_4В.", сторонами було укладено додаткову угоду про внесення змін до спірного договору, відповідно до яких в преамбулі договору здійснено заміну орендаря на фермерське господарство "Агро-Фон", ідентифікаційний код 36614312, розташоване по вул. Ювілейна, 5 а, смт.Верхній Рогачик, Верхньорогачицького району Херсонської області, яка зареєстрована у Верхньорогачицькому районному відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центру ДЗК" за № 041071800061.1 від 30.12.2010р.

13.02.2015 року члени фермерського господарства "Агро-Фон" ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 отримали свідоцтва про право власності на нерухоме майно - земельні ділянки для ведення фермерського господарства площею по 7,439 га кожному із орендованих земель ФГ "Агро-Фон", що загалом становить 29,7560 га., що підтверджується відповідними витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 13.02.2015р.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 03.11.2014р. № НВ-6500964972014 за фермерським господарством "Агро-Фон" з 03.11.2014р. зареєстрована земельна ділянка сільськогосподарського призначення, що знаходиться у державній власності площею 111,1840 га, кадастровий номер 6521555100:06:001:0303.

Таким чином, орендована ФГ "Агро-Фон" земельна ділянка зменшилася на 29,7560 га.

31.12.2014 року ОСОБА_3 управлінням Держземагенства у Херсонській області було видано наказ № 21-2164/18-14-СГ "Про затвердження проекту землеустрою, припинення користування, надання у власність земельних ділянок та внесення змін до договору оренди землі", яким, зокрема, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 29,7560 га у розмірі земельної частки (паю) голові та членам ФГ «Агро-Фон» для ведення фермерського господарства (п. 1); припинено право користування частиною земельної ділянки площею 29,7560 га із земель загальною площею 140,9400 га, що надані в оренду ФГ «Агро-Фон», за межами населених пунктів на території Верхньорогачицької селищної ради Верхньорогачицького району Херсонської області для фермерського господарства, згідно договору оренди землі, зареєстрованому 28.04.2010р. за № 041071800061 (п. 2); внесено зміни до договору оренди землі загальною площею 140,94 га, укладеного між Верхньорогачицькою районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Агро-Фон", зареєстрованого у Верхньорогачицькому відділі Херсонської регіональної філії Державного підприємства "Центр ДЗК" від 28.04.2010р. № 041071800061, встановивши з 01 квітня 2014 року оренду плату за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки (нормативна грошова оцінка земельної ділянки щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством). До набрання чинності рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Херсонській області, що складає 694,53 грн. за гектар на рік (п. 4); зобовязано ФГ "Агро-Фон" внести орендну плату за наступні шість місяців з моменту припинення права користування частиною земельної ділянки площею 29,7560 га з розрахунку 694,53 грн. за 1 га, підготувати та подати до відділу Держземагенства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області проект додаткової угоди до договору оренди, відповідно до цього наказу (п.п. 5, 7).

ФГ «Агро-Фон» звернулося до Держземагенства України з листом № 6 від 16.02.2015р., в якому виклало прохання скасувати пункти 4 та 5 вищезазначеного наказу № 21-2164/18-14-СГ від 31.12.2014р. в частині внесення орендної плати за наступні шість місяців з моменту припинення права користування частиною земельної ділянки площею 29,7560 га з розрахунку 694,53 грн. за 1 га та в частині встановлення річної орендної плати за користування земельною ділянкою в розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки з 01.04.2014р., оскільки згідно з ст. 58 Конституції України правові акти не мають зворотної дії в часі, та просило застосувати цю норму з 01.01.2015 року.

У відповідь на це звернення Держземагенство України листом від 26.03.2015р. № 27-28-0.22-6931/2-15 повідомило позивача про те, що відповідно до ст. 35 Закону України «Про оренду землі» спори повязані з орендою землі вирішуються в судовому порядку.

Листом від 22.05.2015р. № 27-28-0.2-304/2-15 відділ Держземагенства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області надіслав ФГ «Агро-Фон» проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі з пропозицією вжити всіх вичерпних заходів стосовно приведення договору оренди землі у відповідність до вимог Податкового кодексу України в частині мінімального розміру орендної плати. Умовами цього проекту додаткової угоди було передбачено внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки шляхом: припинення права користування частиною земельної ділянки площею 29,7560 га, із земель загальною площею 140,9400 га, що надані в оренду ФГ «Агро-Фон»; встановлення з 01 квітня 2014 року річної орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка щороку підлягає уточненню на коефіцієнт індексації та інші коефіцієнти, передбачені законодавством. До набрання чинності рішення про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки орендна плата встановлюється у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Херсонській області, а саме 694,53 грн. за 1 га; внесення ФГ «Агро-Фон» орендної плати за наступні шість місяців з моменту припинення права користування частиною земельної ділянки площею 29,7560 га з розрахунку 694,53 за 1 га.

ФГ «Агро-Фон» не погодилося з умовами запропонованого проекту додаткової угоди про внесення змін до договору та, в свою чергу, листом № 30 від 27.05.2015р. направило відділу Держземагенства свої два примірники додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі з проханням їх підписати та повернути назад для здійснення державної реєстрації. Умовами зазначеного проекту пропонувалося внесення змін до договору в частині визначення земельної ділянки площею 111,1840 га та внесення орендарем орендної плати з 01 січня 2015 року у грошовій формі, в розмірі 694,53 грн. за 1 га на рік, що становить 3% від нормативної грошової оцінки землі.

Листом від 08.06.2015р. № 27-28-0.2-328/2-15 відділ Держземагенства у Верхньорогачицькому районі Херсонської області повідомив позивача про те, що він відмовляє у підписанні представленого останнім проекту додаткової угоди у звязку з тим, що він не відповідає вимогам вищезазначеного наказу від 21.10.2014р. № 21-2164/18-14-СГ.

Посилаючись на те, що сторони не досягли згоди щодо внесення змін до спірного договору оренди землі, позивач звернувся до господарського суду з даним позовом.

Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

За приписами ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

В силу ч. 3 ст. 653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно зі статтею 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

Відповідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Законом України № 2756-VI від 02.12.10р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України", що набрав чинності з 01.01.11р., змінено, зокрема, ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі": слова "до Закону України "Про плату за землю" замінено словами "до Податкового кодексу України", частини четверту, п'яту і сьому виключено.

Отже, з дня набрання чинності Податковим кодексом України виникли підстави для перегляду розміру орендної плати за землю, що є підставою для внесення відповідних змін для договору оренди землі, оскільки Податковий кодекс України передбачив інший, ніж у договорі, розмір орендної плати.

Згідно з пунктами 288.1., 288.3, 288.4 ст. 288 (орендна плата) ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Підпунктами 288.5.1 та 288.5.2 пункту 288.5 ст. 288 ПК України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в т.ч. може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої ст. 15, ст. 21 Закону України «Про оренду землі».

Отже, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється у договорі, і встановлені ст. 288 Податкового кодексу України граничні розміри річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати, у звязку з чим доводи скаржника про порушення місцевим судом приписів ст. 627 ЦК України щодо свободи договору не приймаються до уваги.

Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що на момент звернення ФГ «Агро-Фон» до суду з позовом про внесення змін у спірний договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку між сторонами не було підписано відповідних змін до договору оренди, що свідчить про наявність між сторонами відповідного спору. Більш того, змін у договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку не було внесено сторонами і під час розгляду даної справи.

Також судом установлено, що положеннями пункту 13 договору оренди від 18.03.2010р. передбачена можливість збільшення розміру орендної плати у випадку, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції при зміні коефіцієнту індексації, а також в інших випадках передбачених законом, але відповідних змін до пункту 9 договору з метою приведення його у відповідність до вимог Податкового кодексу України сторонами договору не здійснено.

Чинним наказом ОСОБА_3 управління Держземагенства у Херсонській області від 31.12.2014р. № 21-2164/18-14-СГ "Про затвердження проекту землеустрою, припинення користування, надання у власність земельних ділянок та внесення змін до договору оренди землі" позивачу встановлено річну орендну плату у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, цільове використання якої для сільськогосподарського виробництва.

З огляду на те, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, що сторонами у договорі оренди землі від 18.03.2010р. передбачена можливість перегляду орендної плати, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що внесення змін щодо розміру орендної плати у договір оренди землі у зв'язку з необхідністю приведення договору у відповідність до Податкового кодексу України відповідає вимогам чинного законодавства та обґрунтовано задовольнив позов.

Безпідставними є доводи скаржника про те, що оскільки на засіданні науково технічної ради ОСОБА_3 управління від 21.10.2015р. з метою збільшення надходжень до місцевих бюджетів, запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України вирішено при внесенні змін та пролонгації договорів оренди землі сільськогосподарського призначення державної форми власності зафіксувати ставку орендної плати на рівні 5% нормативної грошової оцінки землі, то у спірний договір мають бути внесені зміни щодо внесення орендарем орендної плати у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

По - перше: таке твердження скаржника обєктивно нічим не підтверджене. По - друге: як вбачається з Положення про науково технічну раду ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області, прийняті на засіданні цієї науково технічної ради рішення оформляються протоколами та інформаційними бюлетенями і носять рекомендаційний характер.

Також судом установлено, що 13.02.2015 року члени фермерського господарства "Агро-Фон" ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 отримали свідоцтва про право власності на нерухоме майно - земельні ділянки для ведення фермерського господарства площею по 7,439 га кожному із орендованих земель ФГ "Агро-Фон", що загалом становить 29,7560 га., що підтверджується відповідними витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 13.02.2015р.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 03.11.2014р. № НВ-6500964972014 за фермерським господарством "Агро-Фон" з 03.11.2014р. зареєстрована земельна ділянка сільськогосподарського призначення, що знаходиться у державній власності площею 111,1840 га, кадастровий номер 6521555100:06:001:0303.

Отже, орендована ФГ "Агро-Фон" земельна ділянка зменшилася на 29,7560 га.

Як вже було зазначено вище, умовами пункту 8 спірного договору встановлено, що при надходженні від голови або членів фермерського господарства заяв про виділення в натурі земельних ділянок із земель фермерського господарства в розмірі середньої частки (паю), відповідна площа буде вилучатись із орендованої, але не раніше закінчення сільськогосподарського циклу.

За таких обставин, правильним є висновок місцевого суду про те, що у звязку із зменшенням розміру орендованої позивачем земельної ділянки на 29,7560 га. до спірного договору мають бути внесені відповідні зміни із зазначенням фактичної площі орендованої фермерським господарством земельної ділянки у розмірі 111,1840 га.

З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи, колегія суддів вважає інші доводи викладені скаржником в апеляційній скарзі необґрунтованими, оскільки вони спростовуються зібраними по справі доказами та не відповідають вимогам закону, що регулює спірні правовідносини. За таких обставин колегія суддів не знаходить законних підстав для повного чи часткового задоволення вимог апеляційної скарги.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції було повно та всебічно зясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та винесено рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що дає підстави для залишення його без змін.

З огляду на приписи ст. 49 ГПК України, судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись ст. ст. 99, 101-105 ГПК України, Одеський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Херсонської області від 17 грудня 2015 року у справі № 923/1839/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Херсонській області - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя: Бєляновський В.В.

Судді: Величко Т.А.

ОСОБА_1