КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 379/1769/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Василенко О.М.
Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Бєлової Л.В., Пилипенко О.Є.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області на постанову Таращанського районного суду Київської області від 30 грудня 2016 року,
У с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся у суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області, в якому просив визнати нечинними дії щодо відмови у здійсненні перерахунку і виплати йому пенсії без обмеження максимальним розміром та утримання податку в розмірі 16,5% та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату утриманої максимальним розміром пенсії з 01 січня 2013 року та податків з пенсії з 01 січня 2015 року, а також здійснювати в подальшому її виплату без обмеження максимальним розміром та без утримання податків.
Постановою Таращанського районного суду Київської області від 30 грудня 2016 року позов задоволено частково. Визнано нечинними дії Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку і виплати позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром та утримання податку в розмірі 15% на доходи фізичних осіб та 1,5 ставки військового збору. Зобов'язано відповідача провести перерахунок і виплату утриманої максимальним розміром пенсії та утримання податків з пенсії з 17 червня 2015 року. У решті позову відмовлено.
Не погоджуючись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нове рішення - про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню в частині, з таких підстав.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що відрахування з пенсії позивача військового збору та податку на доходи фізичних осіб, а також обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, є протиправним.
Проте, з таким висновком суду не можна погодитися.
Оскільки постанова суду першої інстанції оскаржується лише відповідачем, колегія суддів не переглядає судове рішення в межах залишених без задоволення вимог позивача.
Колегією суддів установлено, що з травня 1997 року позивач звільнився з посади судді Таращанського районного суду Київської області у зв'язку з виходом на пенсію, і отримує з того часу пенсію, призначену згідно Закону України «Про державну службу».
У грудні 2015 року позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області, в якому перебуває на пенсійному обліку, із заявою про перерахунок пенсії, починаючи з 01 січня 2013 року, зняття утримуваного з неї податку з 01 лютого 2015 року, та проведення відповідних виплат.
Листом від 11 грудня 2015 року №8470/02-02 територіальний орган Пенсійного фонду України повідомив позивача, що розмір його пенсії станом на 01 грудня 2015 року складає 10 740,00 грн, з якої, починаючи з січня 2015 року утримується 15% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% ставки військового збору, і що відсутні законні підстави для зняття обмежень її розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, та відміни ставок обов'язкових платежів.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся у суд.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Стосовно оподаткування пенсії позивача, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII, яким внесено зміни до податкового законодавства в частині оподаткування податком на доходи фізичних осіб пенсії та оподаткування доходів військовим збором.
Відповідно до правил, встановлених Податковим кодексом України, починаючи з 01 січня 2015 року, платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, податковий агент. (пп. пп. 162.1.1, 162.1.3 п. 162.1 ст. 162).
Згідно підпунктів 163.1.1, 163.1.2 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, а також доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
За правилами пункту 164.1 статті 164 цього Кодексу, базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Відповідно до підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» установлено, що у 2015 році мінімальна заробітна плата з 1 січня становить 1218 гривень.
Відповідно до пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
Пунктом 171.2 статті 171 Податкового кодексу України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.
За визначенням цього Кодексу, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14).
Таким чином, з 01 січня 2015 року об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб виступають пенсії, які перевищують 3654 грн, з яких також утримується військовий збір, і територіальні органи Пенсійного фонду України, як податкові агенти, зобов'язані здійснювати відповідне утримання.
Із матеріалів справи слідує, що пенсія позивача перевищує три мінімальні заробітні плати, а тому суми відповідного перевищення є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та з них підлягає утриманню військовий збір.
Отже, здійснюючи у 2015 році з пенсії позивача утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору, орган Пенсійного фонду України діяв без порушень вимог чинного законодавства.
З приводу обмеження розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, колегія суддів зауважує, що позивач не являється суддею у відставці, був звільнений з посади судді за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію, яка призначена йому у 1997 році відповідно до Закону України «Про державну службу».
Статтею 37 вказаного Закону (в редакції, яка діє з 01 квітня 2015 року), відповідно до змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Зазначена норма встановлює імперативне обмеження в розмірі виплачуваної особі пенсії, неконституційною не визнавалась та була чинною в період, за який судом задоволено позовні вимоги.
Та обставина, що пенсія позивачу була призначена до введення на законодавчому рівні вищевказаних обмежень, не підтверджує порушення відповідачем права позивача на отримання пенсії в установленому законом розмірі в період, починаючи з 17 червня 2015 року.
За таких обставин, відсутні підстави для зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату утриманої максимальним розміром пенсії та податків з пенсії з 17 червня 2015 року.
Отже, доводи апелянта знайшли підтвердження в ході апеляційного розгляду справи, постанова суду першої інстанції, на підставі пункту 3 статті 198 та пункту 4 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає скасуванню в частині задоволених позовних вимог, з ухваленням нового рішення в цій частині - про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 183-2, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України,
П о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області задовольнити.
Постанову Таращанського районного суду Київської області від 30 грудня 2016 року скасувати в частині задоволених позовних вимог ОСОБА_2 про визнання нечинними дій Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку і виплати ОСОБА_2 пенсії без обмеження максимальним розміром та утримання податку в розмірі 15% на доходи фізичних осіб та 1,5 ставки військового збору та про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок і виплату утриманої максимальним розміром пенсії та утримання податків з пенсії з 17 червня 2015 року.
У цій частині позову ОСОБА_2 відмовити.
У решті постанову Таращанського районного суду Київської області від 30 грудня 2016 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя Л.В. Бєлова суддяО.Є. Пилипенко
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Бєлова Л.В.
Пилипенко О.Є.