ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/6137/15
Категорія: 9.3 Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого - Яковлєва О.В.,
суддів - Бойко А.В., Танасогло Т.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Усатівської сільської ради Біляївського району Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 січня 2016 року, у справі за позовом Усатівської сільської ради Біляївського району Одеської області до Управління Державної казначейської служби України у Біляївському районі Одеської області про визнання дій протиправними та стягнення грошової суми,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому заявлено вимоги до УДКС України у Біляївському районі Одеської області про визнання протиправними дій щодо вилучення з рахунків сільської ради грошових коштів, у розмірі 347275,83 грн., та про стягнення даних коштів.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 25 січня 2016 року - в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається, що рішення у справі прийнято в порушення норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою позов - задовольнити.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що державною казначейською службою неправомірно стягнуто грошові суми з податку на доходи фізичних осіб, які нараховані позивачу за грудень 2014 року та надійшли на його рахунки у січні-лютому 2015 року, оскільки на вказані суми розповсюджуються положення бюджетного законодавства 2014 року, а тому вказані кошти підлягають поверненню до сільської ради.
Відповідачем вказано про те, що на початку 2015 року вступили в силу нові зміни до бюджетного законодавства, згідно з якими суми податку на доходи фізичних осіб більше не зараховуються до місцевого бюджету сільської ради, та крім того дані суми не формували дохідну частину бюджету позивача у 2015 році, а тому казначейської службою правомірно перенесено вищевказаний залишок коштів.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження, через неявку відповідача у судове засідання та відсутність належних документів на підтвердження своїх повноважень з боку представника позивача.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що у лютому 2015 року відповідачем, на виконання листа ДКС України від 29.01.2015 року "Щодо перенесення залишків коштів" - стягнуто грошові суми з податку на доходи фізичних осіб, у розмірі 347275,83 грн., які нараховані Усатівській сільській раді за грудень 2014 року та надійшли на її рахунки у січні-лютому 2015 року. Вказані дії вчинено внаслідок змін до бюджетного законодавства щодо розподілу вказаного податку до відповідних бюджетів.
Не погоджуючись з діями казначейської служби, позивачем оскаржено їх до суду.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо необґрунтованості позовних вимог, з чим погоджується судова колегія з огляду на наступне.
Згідно з ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України - бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України.
Пунктом 8 ч.1 ст.7 БК України встановлено, що бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.
Відповідно до положень ст.29, 64, 66 Бюджетного кодексу України (згідно із змінами внесеними після 01.01.2015 року) - з 2015 року податок на доходи фізичних осіб розподіляється наступним чином - 25% до Державного бюджету України, 15% до обласного бюджету та 60% до бюджету міст обласного значення і бюджету районів в області, тобто вказаний податок не зараховується до загального фонду сіл та селищ.
Згідно з ч.1 ст.43 Бюджетного Кодексу України - при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Згідно із п.п.2.2. Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів - у процесі казначейського обслуговування коштів місцевих бюджетів органи Казначейства формують розрахункові документи і проводять повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до місцевих бюджетів на підставі відповідних документів органів, які згідно із законодавством контролюють справляння надходжень бюджету, погоджених з відповідними місцевими фінансовими органами.
Судовою колегією встановлено, що підставою для перенесення відповідачем коштів з податку на доходи фізичних осіб, які нараховані Усатівській сільській раді за грудень 2014 року та надійшли на її рахунки у січні-лютому 2015 року - є зміна бюджетних нормативів розподілу цього податку, оскільки у 2014 році даний податок, у розмірі 25%, надходив до бюджету сіл та селищ, а з 01.01.2015 року він не відноситься до цих бюджетів.
У лютому 2015 року відповідачем направлено відповідні звернення до сільської ради щодо необхідності повернення даних коштів, які надійшли у 2015 році (а.с.160-162), проте позивачем не вчинено жодних дій на виконання цих звернень, а тому 11.02.2015 року відповідачем самостійно виконано погашення технічного кредиту.
Колегія суддів вважає такі дії відповідача правомірними, оскільки вони вчинені на виконання нових бюджетних нормативів, встановлених законом, та у межах повноважень наданих органами Казначейства.
Посилання апелянта на те, що вилучення вказаних коштів негативно вплинуло на виконання ним Програми соціально-економічного розвитку села у 2015 році - є безпідставними, оскільки у бюджеті 2015 року надходження від цього податку не передбачені, тобто дані кошти не є джерелом формування доходної частини сільського бюджету.
Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, що є підставою для залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Усатівської сільської ради Біляївського району Одеської області - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 січня 2016 року - без змін.
Сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги - покласти на Усатівську сільську раду Біляївського району Одеської області.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Судді: О.В. Яковлєв А.В. Бойко Т.М. Танасогло