Постанова № 56616598, 17.03.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
815/6264/15
Номер документу
56616598
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 березня 2016 р.

Справа № 815/6264/15

Категорія: 8.1

Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача – судді Стас Л.В.

суддів – Турецької І.О., Косцової І.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Креін Юкреін» до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Креін Юкреін” звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу від 16.10.2015 року № 270 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ “Креін Юкреін”, код 37389561”.

Свої вимоги позивач обгрунтовував тим, що відповідачем на підставі пп. 78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України видано наказ від 16.10.2015 року за № 270, яким призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача з питань перевірки відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платниками податків: ПП “Дельта Групп”; ТОВ “Прімекс-Ніка”; ТОВ “Сістем Тонер” за певні періоди господарської діяльності. Позивач вважає зазначений наказ незаконним та таким, що порушує його права, у зв’язку з чим посадових осіб відповідача до спірної перевірки допущено не було, про що свідчить відповідний акт. Позивач також зазначив, що таких обставин, як “щодо перевірки відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків” підпункт 78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України не містить. Також наказ не містить жодних даних, які саме сумніви, що не усунуті наданими поясненнями та документальними підтвердженнями на письмовий запит контролюючого органу, стали підставою для проведення перевірки, а також даних про наявність письмових запитів контролюючого органу взагалі.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2015 року – позов задоволено. Наказ Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області від 16 жовтня 2015 року № 270 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ “Креін Юкреін”, код 37389561 - визнано протиправним та скасовано.

В апеляційній скарзі, Державна податкова інспекція в Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що підстава, що була зазначена контролюючим органом у запиті про надання інформації, а саме встановлення сумнівності у факті здійснення господарських операцій, не передбачена ст. 73 ПК, крім того, ні у запиті про надання інформації ні у наказі про проведення перевірки не зазначено жодних доказів виявлення недостовірних даних, що містяться у деклараціях позивача, як не надано і доказів того, що відносно позивача отримана інформація, що свідчить про можливі порушення позивачем норм законодавства (п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України), а отже прийняття відповідачем наказу від 16.10.2015 № 270 про проведення позапланової виїзної перевірки Товариства є безпідставним.

Однак з таким висновком суду погодитися неможливо з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21.09.2015 року ДПІ в Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області позивачу направлено запит № 10651/10/15-21-22-02 про надання інформації та її документального підтвердження, який отримано ТОВ “Креін Юкреін” 24.09.2015 року.

На зазначений запит контролюючого органу від 21.09.2015 року № 10651/10/15-21-22-02 позивач надав відповідь листом від 06.10.2015 року, згідно якого відмовляється надати запитувану інформацію через те, що даний запит складено з недодержанням вимог, визначених пунктом 73.3 ст.73 ПК України та п.п. 9, 10 Порядку № 1245. Вказана відповідь отримана відповідачем 09.10.2015 року.

На підставі пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України ДПІ в Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області прийнято наказ № 270 від 16.10.2015 року, яким призначено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ “Креін Юкреін” (код за ЄДРПОУ 37389561) з питань перевірки відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платниками податків: ПП “Дельта Групп” код ЄДРПОУ 37421311 за період з 01.03.2015 року по 31.03.2015 року; ТОВ “Прімекс-Ніка” код ЄДРПОУ 30521888 за період з 01.03.2015 року по 31.03.2015 року; ТОВ “Сістем Тонер” код ЄДРПОУ 39438788, за період з 01.04.2015 року по 30.04.2015 року, та в частині подальшої реалізації придбаних товарів, робіт, послуг у зазначених контрагентів, терміном 5 робочих днів з 19.10.2015 року по 23.10.2015 року.

Відповідно до вказаного наказу ДПІ в Овідіопольському районі ГУ ДФС в Одеській області від 16.10.2015 року № 270 та направлень на перевірку від 16.10.2015 року № 182 та 183, виданих працівникам контролюючого органу, 19 жовтня 2015 року був здійснений вихід фахівців контролюючого органу за адресою: Одеська обл., смт.Авангард, вул. Теплична 1, з метою проведення перевірки ТОВ “Креін Юкреін”.

До проведення перевірки зазначених службових осіб позивач не допустив та не надав будь-які документи, необхідні для перевірки, про що складений акт про неможливість проведення позапланової виїзної документальної перевірки у зв’язку з недопущенням до проведення перевірки ТОВ “Креін Юкреін”, код 37389561.

Так, ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до пп. 20.1.4. п. 20.1 ст. 20 та пп. 75.1 ст. 75 Податкового Кодексу України - органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків, зокрема документальні позапланові виїзні перевірки, в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Порядок проведення документальних позапланових виїзних перевірок регламентовано ст. 78 ПК України:

«Документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:

78.1.1. отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного та іншого, не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного та іншого, не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;»

З аналізу наведеної правової норми вбачається, що у контролюючого органу є право на оцінку пояснень і їх документальних підтверджень, і якщо ці пояснення не обґрунтовані або документально не підтверджені, то Державна податкова інспекція призначає та проводить відповідну перевірку.

Пунктом 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Відповідно до п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Згідно п.1 ч.3 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, коли за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

У відповідності з ч.5 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття відповідачем рішення про проведення позапланової виїзної документальної перевірки позивача стало ненадання позивачем запитуваних документів у встановлений законом строк, на надісланий відповідачем запит. Дані обставини позивачем не заперечуються та підтверджуються листом від 06.10.2015 року № 81. Як встановлено з обставин справи, контролюючий орган, отримавши відповідь Товариства на запит, дійшов висновку про необхідність проведення позапланової виїзної перевірки платника податків. Зазначене рішення оформлено наказом від 16 жовтня 2015 року № 270, який оскаржується позивачем.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що при винесенні оскаржуваного наказу 16.10.2015 року № 270 “Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ “Креін Юкреін”, відповідач керувався встановленими чинним податковим законодавством підставами для призначення такої перевірки та діяв у межах наданих йому повноважень.

Посилання позивача на неправомірність наказу з мотивів не наведення податковим органом підстав для надіслання запиту не можна прийняти до уваги, оскільки як встановлено матеріалами справи, відповідачем дотримано вимоги діючого законодавства щодо складання та надіслання офіційних запитів про подання інформації.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно встановив обставини справи, однак зробив висновки, які не відповідають матеріалам справи, та прийняв постанову з порушенням норм матеріального права, яка підлягає скасуванню.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.3 ч. 1 ст. 198, п.4ст. 202,ч. 2 ст. 205, ст.254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області – задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Креін Юкреін» до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу – скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Креін Юкреін» - відмовити.

Стягнути з Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління ДФС в Одеській області ( код ЄДРПОУ 39632659) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №: 31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код ЄДРПОУ суду 34380461 судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 1 339 (_одна тисяча триста тридцять дев’ять) грн. 80 коп.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п’ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий :

Судді :