Постанова № 56614078, 14.03.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2016
Номер справи
324/1864/15-а
Номер документу
56614078
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

14 березня 2016 року справа № 324/1864/15-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.

суддів: Гімона М.М. Юрко І.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області на постанову Пологівського районного суду Запорізької області від 24 листопада 2015 року у справі № 324/1864/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області про зобов'язання вчинити дії та утриматись від вчинення дій,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду, в якому просила визнати протиправними відмову відповідача від 20.08.2015 року № 6493/06 у перерахунку призначеної ОСОБА_1, пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалася пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати; зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця в розмірі 90% на час призначення пенсії, тобто станом на 23.05.2011 року, шляхом включення до заробітку, з якого призначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 21.02.2015 року; зобов'язати останнього утриматись від виключення із заробітку з якого призначена пенсія ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань ті індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Пологівського районного суду Запорізької області від 24 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову відповідача від 20.08.2015 року № 6493/06 у перерахунку призначеної ОСОБА_1, пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалася пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату призначеної пенсії державного службовця в розмірі 90% на час призначення пенсії, тобто станом на 23.05.2011 року, шляхом включення до заробітку, з якого призначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 21.02.2015 року та утриматись від виключення із заробітку з якого призначена пенсія ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.

Сторони в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Колегія суддів розглянула справу відповідно до вимог ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач працювала в Пологівському районному центрі зайнятості на посаді юрисконсульта до 21.05.2011 року. З 23.05.2011 року останній призначено пенсію як державному службовцю без урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

12.08.2015 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із письмовою заявою щодо перерахунку пенсії із урахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Одночасно позивачем відповідачу надано довідку Пологівського районного центру зайнятості від 10 серпня 2015 року № 857/10 про складові заробітної плати, в якій зазначені вказані суми виплат, а також зазначено, що на всі виплати нараховані відповідні страхові внески. (а.с. 13-15).

Листом відповідача від 20.08.2015 року № 6493/06, позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на статтю ЗЗ Закону України «Про державну службу», оскільки дані суми не входять до складу заробітної плати. (а.с. 12)

При вирішенні спору колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно зі статтями 1 та 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

Згідно ст. 37-1 Закону «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З викладених правових норм вбачається, що отримувані суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За таких обставин, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та надбавки за вислугу років, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зазначені висновки колегією суддів здійснені з урахуванням правової позиції Верховного Суду України, яка викладена у справах № 21-430а11 (постанова ВСУ від 20 лютого 2012 року) та № 21-097а13 (постанова ВСУ від 28 травня 2013 року), яка відповідно до вимог ч. 2 ст. 161 та ч. 1 ст. 244? Кодексу адміністративного судочинства України повинна враховуватись судами при застосуванні правових норм в аналогічних правовідносинах.

Колегія суддів також зазначає, що відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час звернення позивача за призначенням пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно вказаної норми Закону позивачу призначено пенсію в розмірі 90 відсотків від суми її заробітної плати, оскільки його стаж державної служби склав 31 рік 4 місяців та 15 дні.

Колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, оскільки внесені в подальшому в статтю 37 Закону України "Про державну службу" зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення вперше, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

Вказана правова позиція міститься в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі у справі № 21-420а13 та від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13.

Також колегія суддів звертає увагу, що відповідно до вимог статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Так, позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії до відповідача 12.08.2015 року, а отже, здійснення відповідачем перерахунку пенсії повинно бути здійснено з 01.08.2015 року. Іншого механізму перерахунку пенсій діюче законодавство не містить.

Крім того, колегія суддів зазначає, що з позовом до суду позивач звернулась 25 серпня 2015 року, у зв'язку з чим, враховуючи встановлений статтею 99 КАС України шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, суд повинен розглянути її вимоги лише за період з 25 лютого 2015 року, а вимоги до вказаної дати повинні бути залишені без розгляду. Таким чином, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період з 21.02.2015 року по 24.02.2015 року підлягають залишенню без розгляду.

У задоволенні позовних вимог за період з 25.02.2015 по 31.07.2015 колегія суддів вважає за необхідне відмовити, оскільки в цей період у відповідача не було підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що довідку про складові заробітної плати позивач подала до УПФУ лише 12 серпня 2015 року.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача утриматись від вчинення певних дій колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє (абз. 2 п. 10.3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі»). Зобов'язання відповідача утриматися від виключення із заробітку з якого призначена пенсія позивачці сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є вимогою щодо вчинення дій саме на майбутнє. У відповідності до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає виключно порушене право, а не ймовірне порушення права у майбутньому. Крім того колегія суддів наголошує на тому, що задоволення вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати за своєю правовою суттю є належним та достатнім способом захисту права позивача, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача утриматись від неврахування цих сум при перерахунку пенсії позивачу є зайвими і задоволенню не підлягають.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області задовольнити частково.

Постанову Пологівського районного суду Запорізької області від 24 листопада 2015 року у справі № 324/1864/15-а скасувати.

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області від 20.08.2015 року № 6493/06 у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалася пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пологівському районі Запорізької області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.08.2015 року призначеної пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в розмірі 90% від суми заробітної плати.

Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 21.02.2015 року по 24.02.2015 року залишити без розгляду.

У задоволенні позовних вимог за період з 25.02.2015 по 31.07.2015 відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції, прийнята в порядку письмового провадження, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий: С.Ю. Чумак

Суддя: М.М.Гімон

Суддя: І.В. Юрко