ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 березня 2016 року № 826/26657/15
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., суддів Данилишина В.М., Келеберди В.І., при секретарі Артеменко Я.С. за участю представників сторін:
від позивача: Демура І.В. (дов. від 19.01.2016)
від відповідача1: Тарантюк Ю.В. (дов. від 07.12.2015 №99-99-10/26/16)
від відповідача2: Кривенко В.М. (дов. від 02.06.2015 №863/9/26-55-10-03)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРЕТА СОЮЗ» до Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві, Державної фіскальної служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.03.2016 року в 14 год. 43 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕРЕТА СОЮЗ» (надалі також - позивач) з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві (надалі також - відповідач1), Державної фіскальної служби України (надалі також - відповідач2), в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Печерському районі Головного управління ДФС у місті Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345);
- зобов'язати Державну фіскальну службу України внести до Реєстру платників податку на додану вартість зміни щодо скасування анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345);
- визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у реєстрації податкових накладних ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345) за порядковими номерами 126 на суму 748655,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 127 на суму 618704,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 129 на суму 743160,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 130 на суму 1312242,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 131 на суму 498368,93 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 133 на суму 976934,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 134 на суму 1244620,80 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 135 на суму 591154,64 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 136 на суму 670751,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345) за порядковими номерами 126 на суму 748655,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 127 на суму 618704,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 129 на суму 743160,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 130 на суму 1312242,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 131 на суму 498368,93 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 133 на суму 976934,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 134 на суму 1244620,80 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 135 на суму 591154,64 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 136 на суму 670751,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою надсилання;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345) судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачем1 всупереч приписів чинного законодавства не вжито жодних заходів щодо встановлення місцезнаходження позивача за юридичною адресою, а відтак рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРЕТА СОЮЗ» є протиправним, а отже підлягає скасуванню.
Відповідач1 проти задоволення позову заперечував з огляду на необґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідачем1 отримано відомість №10701430016057132 від 22.10.2015 року про відсутність ТОВ «ВЕРЕТА СОЮЗ» за місцезнаходженням.
Відповідач2 зазначив, що податкові накладні від 22.10.2015 №126, №127, №129, №130, №131, №134, №135, №136 не прийняті з підстав порушення вимог п.201.8 та п.201.10 ст.201 ПКУ, а саме: продавець не був зареєстрований платником ПДВ 06.11.2015, тому, не може подати податкові накладні. Відтак, дії щодо відмови у реєстрації податкових накладних є законними, позаяк позивачем порушено норми Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню підлягає з огляду про наступне.
Фактичні обставини справи свідчать, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕРЕТА СОЮЗ» перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції в Печерському районі Головного управління ДФС у місті Києві та зареєстроване платником податку на додану вартість з 01 травня 2015, індивідуальний податковий номер 396518526559.
Відповідачем1 прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345) з підстав відсутності останнього за місцезнаходженням, чим порушено пп. ж) п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України.
Натомість відповідачем2 не прийнято подані позивачем податкові накладні від 22.10.2015 №126, №127, №129, №130, №131, №134, №135, №136 з підстав прийнятого відповідачем1 рішення про анулювання платника податку на додану вартість.
Позивач категорично не погоджуючись із правомірністю рішення Державної податкової інспекції в Печерському районі Головного управління ДФС у місті Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, дій відповідача2 щодо не прийняття податкових декларації, покликаючись на грубі порушення суб'єктами владних повноважень норм податкового законодавства України, звернувся з даним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: - ведення обліку платників податків; - інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; - перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо отримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно п.п.21.1.1., 21.1.2., 21.1.4. п.21.1. ст.21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані, крім іншого: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумління виконання покладених на контролюючі органи функцій; не допускати порушень прав та охоронюваний законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року №755- IV (надалі Закон №755- IV).
Порядок внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, врегульовано статтею 19 Закону України №755- IV, відповідно до ч.1 якої, у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.
За змістовним аналізом приписів частин 11, 12 та 14 ст. 19 Закону України №755- IV вбачається, що юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження (поштовим відправленням або в електронному вигляді в порядку взаємообміну) державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто поштове відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження надіслання державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції в місті Києві на адресу ТОВ «ВЕРЕТА СОЮЗ» Повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Разом з тим, згідно інформації, наявної у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (станом на 12.05.2015), вбачається, що державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції в м. Києві 20.02.2015 внесено запис «Підтвердження відомостей про юридичну особу» стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРЕТА СОЮЗ».
Поряд з цим, як вбачається зі змісту рішення Державної податкової інспекції в Печерському районі Головного управління ДФС у місті Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість позивача, останнє прийнято на підставі п.п. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України у зв'язку з наявністю в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРЕТА СОЮЗ» за місцезнаходженням.
Відповідно до підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 ПК України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про. відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
В той час, згідно Витягу з Єдиного державного реєстру фізичних та юридичних осіб, наявного у матеріалах справи, юридичною адресою Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРЕТА СОЮЗ» є наступна: 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345.
Поряд з цим, п. 3.1, п. 3.2 розділу III Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом ДПА України №336 від 17 травня 2010 року (надалі - Положення №336) вбачається, що щодо кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано, структурні підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками. У разі підтвердження відсутності платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) структурний підрозділ органу ДПС, який є ініціатором запиту, готує за відповідною формою запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків та направляє до підрозділу податкової міліції.
У відповідно до п. 4.2 розділу IV Положення №336, підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою. У разі незнаходження за адресою платника податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення - орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт). У разі встановлення, що засновники та посадові особи не пов'язані з утворенням та господарською діяльністю платника податків, підрозділ податкової міліції готує та передає керівнику органу ДПС службову записку та матеріали відповідно до вимог п. 2.3.1 Порядку взаємодії структурних підрозділів органів державної податкової служби під час підготовки та супроводження справ у судах і ведення претензійно-позовної роботи, затвердженого наказом ДПА України від 22 лютого 2008 року №106 «Про організацію роботи юридичних підрозділів в органах державної податкової служби», із змінами.
Пунктами 4.3 - 4.5 та 4.8 зазначеного Положення встановлено, що за даними адресного бюро Міністерства внутрішніх справ України встановлюються місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформити довідкою або рапортом). За необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків. За встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформити поясненням або рапортом). Кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).
З аналізу вищезазначених норм права, вбачається, що процедура встановлення місцезнаходження платника податків передбачає проведення певних заходів співробітниками податкового органу за місцезнаходженням платника податків, його засновників та керівників.
Так, з наведених приписів обумовлюється висновок проте, що внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, у тому числі у зв'язку з поверненням державному реєстратору поштового відправлення, можливе у випадку неподання юридичною особою реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення.
Проте, як було встановлено у ході судового розгляду справи, позивачем вживались заходи щодо підтвердження відомостей про юридичну особу, про що міститься відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідачем1 до матеріалів справи не надано належних доказів вжиття усіх необхідних заходів, передбачених Положенням щодо встановлення місцезнаходження позивача (відсутні Акти обстеження, Пояснення свідків, докази виходу за адресою, рапорти).
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що Порядок проведення процедури анулювання реєстрації платником податку на додану вартість врегульовано статтею 184 розділу V Кодексу та розділом V Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим Міністерством фінансів України від 14 листопада 2014 року за №1130, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 17 листопада 2014 року за №1456/26233 (далі - Положення №1130).
Так, згідно з п. 184.2 ст. 184 ПКУ, анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті "а" пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Підпунктами 1 та 2 пунктом 5.5. Положення №1130, передбачено, що анулювання реєстрації за ініціативою відповідного контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "з" пункту 5.1 цього розділу). Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав. Рішення про анулювання реєстрації за ініціативою контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).
Згідно із п. 184.3. ст.183 ПКУ, орган державної податкової служби анулює реєстрацію особи як платина податку, якщо встановить, що він відповідає вимогам пункту 184.1 цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно з приписами пункту 45.2 статті 45 ПКУ податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
В ході судового розгляду справи суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість, оскільки відповідачем порушено регламентовану процедуру такого анулювання та порядку дій щодо встановлення місцезнаходження позивача до відправлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма № 18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених абз. 2 ч. 14 ст. 19 Закону № 755-IV.
Водночас, суд звертає увагу на те, що підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за ініціативою контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляється до Державної фіскальної служби України для внесення відповідних змін до Реєстру.
Поряд з цим, у разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей: 1) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється; 2) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником ПДВ повторно, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ; 3) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, дата анулювання реєстрації відповідає даті, що передує дню переходу особи до застосування відповідної ставки єдиного податку, а причина анулювання - підпункту «в» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу. Анулювання реєстрації проводиться за заявою про анулювання реєстрації платника ПДВ або за рішенням контролюючого Органу; 4) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи є анульованою наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ, а дата та причина анулювання реєстрації - даті та причині анулювання повторної реєстрації.
Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача2 та зобов'язання вчинити дії, суд виходив із наступного.
Матеріали справи свідчать, що 22 жовтня 2015 року позивач направив до Єдиного реєстру податкових накладних, на реєстрацію, податкові накладі за порядковими номерами 126, 127, 129, 130, 131, 133, 134, 135, 136.
06 листопада 2015 року за кожною податкової накладною згідно номерами, що визначені вище, позивачем було отримано, у електронному вигляді, Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Поряд з цим, у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме, в рядку «Результат обробки:» зазначається: «Документ доставлено до ДФС України ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО.»
Так, в рядку «Виявленні помилки» зазначається «Документ не може бути прийнятий - порушення вимог п.201.8 та п.201.10 ст.201 ПКУ, а саме: продавець не був платником ПДВ 06.11.2015. Дата анулювання свідоцтва ПДВ: 23.10.2015.».
Втім, зі змісту поданого до матеріалів справи, прийнятого відповідачем1 рішення №264/26-55-11-07-25 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість , що останнє датоване 26.10.2015, тобто на момент подачі податкових накладних, свідоцтво ПДВ не було скасоване.
Надаючи правову оцінку діям відповідача2 щодо відмови у реєстрації податкових накладних, суд бере до уваги наступне.
Порядок декларування податків і зборів визначається приписами Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів з питань оподаткування.
Пунктом 46.1 статті 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до пункту 48.1 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Згідно із приписами пункту 48.2 статті 48 Податкового кодексу України обов'язкові реквізити податкової декларації - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Пунктом 48.3 статті 48 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: - тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); - звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; - звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); - повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; - код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; - реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); - місцезнаходження (місце проживання) платника податків; - найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; - дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); - ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; - підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Відповідно до вимог пункту 48.7 статті 48 Податкового кодексу України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 49.11.1 пунктом 49.11 статті 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Відповідно до пункту 49.13 статті 49 Податкового кодексу України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
Відповідно до пункту 201.4 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця.
Згідно із приписами пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Отже, Податковим кодексом України визначено обов'язок з реєстрації податкових накладних та, в той же час, не визначено можливих підстав для відмови у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, натомість передбачено певні негативні наслідки для учасників господарських правовідносин у випадку невиконання такого обов'язку.
При цьому, встановлення порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних нормами Податкового кодексу України делеговано Кабінету Міністрів України.
Згідно пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі за текстом - Порядок), внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній фіскальній службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Відповідно до пункту 8 Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Відповідно до підпункту 1 пункту 9 Порядку причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є наявність помилок під час заповнення податкової накладної.
Як було встановлено в ході судового розгляду справи, в квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме, в рядку «Результат обробки:» зазначається: «Документ доставлено до ДФС України ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО». При цьому, в рядку «Виявленні помилки» зазначається «Документ не може бути прийнятий - порушення вимог п.201.8 та п.201.10 ст.201 ПКУ, а саме: продавець не був платником ПДВ 06.11.2015. Дата анулювання свідоцтва ПДВ: 23.10.2015.».
Проте, зважаючи на те, що рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ВЕРЕТА СОЮЗ» прийнято - 26.10.2015, тобто на момент подачі податкових накладних позивач був зареєстрований як платник податку на додану вартість, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача2 щодо відмови у реєстрації податкових накладних.
Більш того, суд приходить до висновку, що належним способом відновлення порушених прав та законних інтересів позивача, крім визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України щодо відмови у реєстрації податкових накладних, зобов'язання останню зареєструвати податкові накладні.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачами як суб'єктами владних повноважень не доведено правомірність оспорюваних рішень та дій.
Керуючись ст. ст. 69-71, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в Печерському районі Головного управління ДФС у місті Києві про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345).
Зобов'язати Державну фіскальну службу України внести до Реєстру платників податку на додану вартість зміни щодо скасування анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345).
Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у реєстрації податкових накладних ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345) за порядковими номерами 126 на суму 748655,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 127 на суму 618704,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 129 на суму 743160,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 130 на суму 1312242,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 131 на суму 498368,93 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 133 на суму 976934,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 134 на суму 1244620,80 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 135 на суму 591154,64 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 136 на суму 670751,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕРЕТА СОЮЗ» (ідентифікаційний код 39651857, 03150, місто Київ, вулиця Червоноармійська, будинок 139, офіс 345) за порядковими номерами 126 на суму 748655,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 127 на суму 618704,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 129 на суму 743160,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 130 на суму 1312242,00 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 131 на суму 498368,93 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 133 на суму 976934,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 134 на суму 1244620,80 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 135 на суму 591154,64 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року, 136 на суму 670751,40 грн. з ПДВ від 22 жовтня 2015 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою надсилання.
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРЕТА СОЮЗ» судовий збір у розмірі 3654, 00 грн.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.А. Качур
Судді В.М. Данилишин
В.І. Келеберда