Постанова № 56610156, 22.01.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2016
Номер справи
804/16243/15
Номер документу
56610156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2016 р. Справа № 804/16243/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ніколайчук С.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трейд Коммодіті" до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

09.12.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейд Коммодіті» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про застосування фінансових санкцій від 26.11.2015 № 28471/10/04-03-21-28.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем проведено фактичну перевірку ТОВ «Трейд Коммодіті», за результатами якої встановлено порушення ст. 2 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і пролодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а саме здійснено зберігання спирту у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання, що стало підставою для винесення оскаржуваного в цій справі рішення. Позивачем також зазначено, що компонент моторного палива альтернативного (КМПА) не є підакцизним товаром та не використовується у виробництві алкогольних напоїв. Крім того, позивачем не здійснюється зовнішньоекономічна діяльність, а тому віднесення відповідачем КМПА до товарної позиції із визначенням коду за УКТЗЕД є протиправним.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2015 року провадження по справі було відкрито та призначено справу до розгляду на 25.12.2015 року.

25.12.2015 року ухвалою суду провадження по справі було зупинено.

22.01.2016 року ухвалою суду провадження у справі було поновлено.

Представник позивача 22.01.2016 року подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується матеріалами справи.

Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки (ч.2 ст. 49 КАС України).

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених ст.128 КАС України, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглядати справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч.6 ст.128 цього Кодексу).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за доцільне розглянути дану справу у письмовому проваджені на підставі наявних у ній доказів.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейд Коммодіті» (код ЄДРПОУ 30536344) зареєстровано як юридична особа 27.09.1999 року, основним видом економічної діяльності є виробництво продуктів нафтоперероблення, виробництво іншої хімічної продукції, н. в. і. у., діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, неспеціалізована оптова торгівля, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Позивач перебуває на податковому обліку в Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Судом встановлено, що 16.10.2015 року податковим органом проведено камеральну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів господарської одиниці - ТОВ «Трейд Коммодіті», розташованої за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр. Аношкіна, 181/117, проїзд Західний 5, за результатами якої прийнято акт № 2379/27/04-03-21-35/30536344.

В ході проведення перевірки господарської одиниці встановлено факт не внесення до Єдиного реєстру місцезнаходження місця зберігання спирту.

26.11.2015 року відповідачем прийнято рішення № 28471/10/04-03-21-28 «Про застосування фінансових санкцій», відповідно до якого позивача зобов'язано сплатити у встановленому законодавством порядку штраф у розмірі 506329,40 грн.

З матеріалів справи видно, що між ТОВ «БІОТЕХТРЕЙД» та ТОВ «Трейд Коммодіті» укладено договір поставки від 07.08.2015 року №05/15-п, згідно з умовами якого постачальник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, поставити компонент моторного палива альтернативного КМПА (ТУ У 24.6-30219017-009:2007), а покупець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим договором прийняти та своєчасно оплатити такий товар.

У вересні 2015 року позивачем придбано у ТОВ «БІОТЕХТРЕЙД» товар «компонент моторного палива альтернативного» (далі - КМПА), а саме: 29 974 кг за видатковою накладною від 01.09.2015 року №74.

Виробником даного КМПА є ДП «Зарубинський спиртовий завод» що підтверджується копією сертифікату відповідності № UA1.041.0035819-15 та відповідними посвідченнями, що надавались позивачу постачальником.

Відповідного до зазначеного сертифікату відповідності та посвідчень поставлений позивачу КМПА відповідає вимогам ТУ У 24.6-30219014-009:2007.

Згідно з ТУ У 24.6-30219017-009:2007, КМПА - антидетонаторний засіб, який призначено для виробництва біопалив моторних альтернативних для двигунів внутрішнього згорання (у тому числі біодизелю), біокомпоненту моторного палива, а також в якості добавки до бензинів автомобільних в кількості не більше ніж 5% (об'ємних) згідно з ДСТУ 4839 та не більше ніж 5% (масових) згідно з ДСТУ 4063, який введений в дію 03.10.2007 та чинний до 03.10.2017 року.

КМПА призначено для реалізації підприємствам-виробникам біопалив моторних альтернативних для двигунів внутрішнього згорання, біокомпоненту моторного палива, біодизелю, бензинів автомобільних, а також для реалізації на експорт.

Відповідно до ТУ У 24.6-30219017-009:2007 та сертифікату відповідності за Державним класифікатором продукції та послуг КМПА класифікується у товарній позиції 20.59.42-50.00 - «засоби антидетонаторні», що відповідає коду 3811 11, 3811 19 00 00 УКТЗЕД.

Згідно з ст.4 Закону України «Про альтернативні види палива» компоненти моторного палива (добавки до палива) - це синтетичні продукти, які отримуються на основі біоетанолу, та місять спирт етиловий концентрацією 80 об. % або більше.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон).

Статтею 1 Закону наведені терміни, що в ньому вживаються, зокрема:

спирт етиловий - спирт етиловий-сирець, спирт етиловий ректифікований технічний, спирт етиловий денатурований (спирт технічний), спирт етиловий технічний, спирт етиловий ректифікований, що відповідають кодам 2207 і 2208 згідно з УКТЗЕД та виготовлені з крохмале- і цукровмісної сировини або з нехарчових видів сировини за спеціальними технологіями;

ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;

Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами доходів і зборів і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників;

місце зберігання -місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Відповідно до ст.2 Закону виробництво спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, спирту-сирцю виноградного, спирту-сирцю плодового та алкогольних напоїв здійснюється за наявності внесених до Єдиного реєстру місць зберігання спирту. При цьому, приміщення, в яких здійснюється виробництво спирту етилового, та місця зберігання спирту, розташовані на державному підприємстві, яке виробляє спирт етиловий, вважаються акцизним складом. Акцизним складом також вважаються виробничі приміщення на території суб'єкта господарювання, де суб'єктом господарювання виробляється, обробляється (переробляється) горілка та лікеро-горілчані вироби, та його складські приміщення, в яких зберігається, одержується чи відправляється горілка та лікеро-горілчані вироби. На акцизних складах постійно діють представники органу доходів і зборів за місцем розташування акцизного складу. Акцизні склади повинні бути обладнані витратомірами - лічильниками обсягу виробленого спирту етилового, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового. Відпуск спирту етилового без наявності витратоміра - лічильника обсягу виробленого спирту етилового забороняється. Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів - лічильників обсягу виробленого спирту етилового встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону імпорт, експорт або оптова торгівля спиртом етиловим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим здійснюються за наявності ліцензій лише державними підприємствами (організаціями), спеціально уповноваженими на це Кабінетом Міністрів України, крім оптової торгівлі спиртом етиловим на медичні та ветеринарні цілі, яка може здійснюватися за наявності ліцензії закладами охорони здоров'я та суб'єктами господарювання або організаціями зооветеринарного постачання незалежно від форм власності. Кабінет Міністрів України веде реєстр зазначених закладів охорони здоров'я та суб'єктів господарювання зооветеринарного постачання.

Статтею 15 Закону передбачено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Відповідно до приписів ст.17 Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема:

зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень;

Судом з'ясовано, що відповідачем у акті перевірки від 16.10.2015 року № 2379/27/04-03-21-35/30536344 зроблено висновок про зберігання позивачем спирту у місці, не внесеному до ЄДР місць зберігання спирту.

За доводами відповідача, згідно з УКТЗЕД спирт етиловий, неденатурований, з концентрацією спирту 80 об. % або більше; спирт етиловий та інші спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки, денатуровані, будь-якої концентрації, відносяться до товарної позиції 2207.

Статтею 215 Податкового кодексу України закріплено перелік підакцизних товарів (продукції) та ставки податку. До таких товарів (продукції) віднесено, зокрема, спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво, код класифікації яких - 2207, в той же час, на товар (продукцію) за кодом класифікації 3811, що виробляється позивачем, Податковим кодексом України акцизний збір не встановлено.

Суд також звертає увагу на те, що товарна позиція 2207 відносяться до групи товарів: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво.

Разом з тим, як видно з обставин справи, відповідно до ТУ У 24.6-30219014-009:2007 компонент палива моторного альтернативного, хоча і вміщує етиловий спирт, проте не є алкогольним напоєм та не може використовуватись для виробництва алкогольних напоїв.

Таким чином, виходячи з призначення компоненту палива моторного альтернативного, його не можна вважати алкогольним і безалкогольним напоєм або оцтом, та класифікувати за товарними позиціями УКТЗЕД 2207, навіть за наявності у його складі частки спирту.

Наведене в сукупності спростовує висновки відповідача, оскільки КМПА не є підакцизним товаром, не потребує наявності ліцензії та, відповідно, внесення місця зберігання до ЄДР місць зберігання спирту.

Аналогічна позиція зазначена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17.11.2015 року у справі №802/1059/15-а.

Враховуючи вищевикладені обставини справи, норми чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства, з урахуванням наданих доказів, суд зробив висновок, що рішення від 26.11.2015 року № 28471/10/04-03-21-28 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд Коммодіті» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 506329,40 грн., прийняте Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, є необґрунтованим та не відповідає обставинам справи, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 КАС України ).

Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейд Коммодіті» до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати рішення Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про застосування фінансових санкцій від 26.11.2015 № 28471/10/04-03-21-28.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МАГНАТ ГРУП» (код ЄДРПОУ 39455171) витрати по сплаті судового збору у розмірі 7594,94 грн., сплачені згідно квитанції № 51665 від 04.12.2015р.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук