ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2016 року Справа № 803/261/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,
за участю представника відповідача Приходько Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Ратнівський молокозавод" до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Ратнівський молокозавод" (далі - ПрАТ "Ратнівський молокозавод", позивач) звернулося з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про скасування наказу від 18 лютого 2016 року №187 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ "Ратнівський молокозавод".
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 22 лютого 2016 року позивачем отриманий наказ ГУ ДФС у Волинській області від 18 лютого 2016 року №187 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ "Ратнівський молокозавод".
Позивач вважає, що вказаний наказ є протиправним та підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 та пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України (далі - ПК України) документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п.77.2 ст.77 ПК України).
Затверджені плани-графіки є обов'язковими для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС. Відповідальність за якість формування плану-графіка та його коригування, у тому числі якість відбору платників до перевірок на підставі встановлених ризиків у їх діяльності, розрахунок періоду перевірки, термінів проведення перевірки, періодичності включення платників податків до плану-графіка, виконання інших вимог, передбачених законом, покладається на територіальний орган ДФС за основним місцем обліку платника податків.
Як платник податків позивач перебуває на обліку в Ратнівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Волинській області з 23.03.1993 року.
Позивач вказує на те, що про затвердження плану-графіка перевірок платників податків і внесення його до нього протягом двох місяців першого кварталу 2016 року він не повідомлявся.
З оскаржуваного наказу позивач дізнався про те, що відповідач на підставі п.77.1, п.77.4 ст.77 ПК України призначив документальну планову виїзну перевірку позивача за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року терміном 20 робочих днів з 09.03.2016 року.
ПрАТ "Ратнівський молокозавод" вважає, що всупереч ст.81 ПК України наказ не містить даних про підстави перевірки, визначені Податковим кодексом України. В ньому не зазначено реквізити позивача, відсутня мета перевірки. Крім того, наказ виданий не податковим органом, на обліку в якому перебуває позивач, а іншим податковим органом - відповідачем, а тому виходячи з переліку документів, на підставі яких проводиться перевірка (абз.1 пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України) відповідач не зможе повноцінно провести таку перевірку, оскільки не має жодного документа та податкової інформації від позивача.
Аналізуючи вищевикладені норми діючого законодавства України, позивач зазначає, що усі види перевірок повинні проводитись у рамках предмету перевірки, із зазначенням підстав, мети її проведення, що має бути зазначено в наказі, проте оскаржуваний наказ вказаної інформації не містить.
На підставі наведеного позивач просить скасувати оскаржуваний наказ.
В судове засідання позивач свого представника не направив, проте подав клопотання від 14 березня 2016 року №140 про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в запереченні проти позову та в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та вважає його безпідставним, оскільки оскаржуваний наказ прийнятий Головним управлінням ДФС у Волинській області відповідно до вимог чинного законодавства та був направлений позивачу у строки, передбачені Податковим кодексом України. ПрАТ "Ратнівський молокозавод" було повідомлено про проведення перевірки більш ніж за 10 календарних днів, у зв'язку з чим позивачу надано можливість своєчасно підготувати необхідні бухгалтерські документи для надання їх контролюючому органу під час перевірки.
Крім того, представник відповідача вважає безпідставним посилання позивача на відсутність в наказі від 18 лютого 2016 року №187 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ "Ратнівський молокозавод" мети та підстав перевірки, оскільки остання проводиться на підставі пунктів 77.1, 77.4 статті 77 ПК України, про що зазначено в цьому наказі, тобто перевірка проводиться відповідно до плану-графіку проведення документальних перевірок на І квартал 2016 року.
Таким чином, представник відповідача вважає, що контролюючим органом під час прийняття оскаржуваного наказу не порушено прав ПрАТ "Ратнівський молокозавод" як платника податків, а тому просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що Головним управління ДФС у Волинській області прийнятий наказ від 18 лютого 2016 року №187 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ "Ратнівський молокозавод" (а.с.7).
Зазначеним наказом передбачається проведення документальної планової перевірки позивача за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року терміном 20 робочих днів з 09.03.2016 року.
Підставою для проведення перевірки в наказі зазначено пункти 77.1, 77.4 статті 77 ПК України.
Відповідно до пунктів 77.1 - 77.4 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Платники податків - юридичні особи, що відповідають критеріям, визначеним пунктом 16 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, та у яких сума сплаченого до бюджету податку на додану вартість становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, а також самозайняті особи, сума сплачених податків яких становить не менше п'яти відсотків від задекларованого доходу за звітний податковий період, включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки. Зазначена норма не поширюється на таких платників податків у разі порушення ними статей 45, 49, 50, 51, 57 цього Кодексу.
Забороняється проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов'язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб та зобов'язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.
Про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
З матеріалів справи слідує, що копію оскаржуваного наказу ПрАТ "Ратнівський молокозавод" отримало 22 лютого 2016 року, про що свідчить штемпель вхідної кореспонденції позивача (а.с.9) та не заперечується останнім. Крім того, позивач отримав письмове повідомленні від 18 лютого 2016 року №00000007 про проведення перевірки з 09 березня 2016 року. Тобто платника податків повідомлено про проведення перевірки більш ніж за 10 календарних днів.
Згідно пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 ст.75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Суд не бере до уваги твердження позивача про те, що наказ про проведення перевірки від 18 лютого 2016 року №187 не містить мету та підставу її проведення, оскільки в оскаржуваному наказі вказано підставу проведення перевірки, а саме: п.77.1, 77.4 ПК України, тобто перевірка проводиться відповідно до плану-графіку проведення документальних перевірок.
Відповідно до плану-графіка проведення документальних перевірок на І квартал 2016 року (а.с.32) ПрАТ "Ратнівський молокозавод" включене до нього як платник податків групи Б.ІІ - найбільші контрагенти, через які здійснюються товарно-грошові операції. Зазначений план-графік затверджений головою Державною фіскальною службою України 31.12.2012 року (а.с.33) та направлений інформаційним листом від 18.01.2016 року №1601/7/99-99-22-03-01-17 Головним управлінням Державної фіскальної служби в областях, в тому числі і відповідачу (а.с.34). Згідно цього листа слідує, що у 7-ми областях, в тому числі і Волинській, планові перевірки І кварталу 2016 року на районному рівні не планувались, а будуть проводитися виключно силами обласних апаратів. Саме тому проведення перевірки ПрАТ "Ратнівський молокозавод" було доручено провести Головному управлінню ДФС у Волинській області.
Згідно із п.5 Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015 року №524 затверджені плани-графіки є обов'язковими для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДФС.
У той же час, позивач не навів будь-яких належних доказів в обґрунтування відсутності підстав для включення його до вказаного плану -графіка, які б свідчили про те, що податковий орган протиправно включив дане підприємство до плану проведення перевірок.
Таким чином, судом не встановлено будь-яких порушень зі сторони контролюючого органу в частині включення ПрАТ "Ратнівський молокозавод" до плану-графіка проведення планових документальних перевірок суб'єктів господарювання на I квартал 2016 року.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Зважаючи на викладене, оскільки судом не встановлена протиправність наказу від 18 лютого 2016 року №187 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ПрАТ "Ратнівський молокозавод", тому позовні вимоги не можна вважати обґрунтованими, а відтак позовна заява не підлягає до задоволення.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Ратнівський молокозавод" до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування наказу відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 21 березня 2016 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук