Постанова № 56605120, 24.02.2016, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
24.02.2016
Номер справи
522/1226/16-а
Номер документу
56605120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/1226/16-а

Провадження № 2-а/522/275/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2016 року м. Одеса.

Суддя Приморського районного суду м. Одеси Домусчі Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним, зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач 21.08.2015 року звернулася до Приморського районного суду міста Одеси з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі в м. Одесі та просила визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та зобовязати здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії, починаючи з 17.06.2011 року з урахуванням усіх складових заробітної плати, у тому числі «інших виплат» згідно довідки від 25.11.2015 року №233/М/15-32-05-02-11, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області, без змін базового місяця індексації пенсії червень 2011 року.

В обґрунтування вимог посилається на те, що вона з 17.06.2011 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію, згідно з Законом України «Про державну службу». У грудні 2015 року звернулась до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі в м. Одесі з заявою про проведення перерахунку пенсії з вимогою про перерахунок та призначення пенсії у розмірі 90 %, з урахуванням інших видів виплат, згідно з довідкою Головного управлінням ДФС в Одеській області №233/М/15-32-05-02-11 від 25.11.2015 року, про складові заробітної плати (за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). Однак, управлінням Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси 24.12.2015 року прийнято рішення №216 «про відмову у перерахунку пенсії», оскільки включення «інших виплат» до розрахунку середнього заробітку не передбачено чинним законодавством. Позивач вважає дане рішення протиправним, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 29.01.2016 року було відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до канцелярії суду письмові заперечення на позов, якщо вони заперечують проти адміністративного позову, та надати докази, які спростовують позовні вимоги, або подати заяву про визнання позову.

Також, 19.02.2016 року на адресу суду надійшли письмові заперечення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, згідно яких відповідач позов не визнає та просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що вимоги, викладені у позовній заяві, є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Згідно з вимогами ст. 37 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Застосувати при обчисленні пенсії «інші виплати» за довідкою від 25.11.2015 року є неможливим, тому їх відмова є правомірною. Також заперечували щодо визначення базового місяця індексації пенсії червень 2011 року, оскільки відповідно до п. 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженогопостановою кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, місяць, в якому відбулося підвищення пенсії вважається базовим і індексація грошових доходів не проводиться. У даному випадку у разі перерахунку пенсії на підставі судового рішення, залишити базовий місяць червень 2011 року буде неможливим.

Ухвалою суду від 19.02.2016 року клопотання представника Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси задоволено частково, адміністративний позов ОСОБА_1 за період з 17.06.2011 року по 28.07.2015 року залишено без розгляду.

Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Позивач з 17.06.2011 року перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

16.12.2015 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі в м. Одесі з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням до заробітної плати «інших виплат», а саме матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби.

24.12.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси прийнято рішення №216 про відмову проведенні перерахунку пенсії згідно довідки від 25.11.2015 року №233/М/15-32-05-02-11, а саме «інші виплати» взяти до розрахунку середнього заробітку позивача не є можливим, оскільки чинним законодавством, зокрема Законом України «Про державну службу», постановою КМУ від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» так врахування не передбачено.

Відповідно до листа Управління ПФУ в Приморському районі в м. Одесі №668/М-11 від 29.12.2015 року позивачу було повідомлено, що пенсію обчислено із середньомісячного заробітку 4538, 85 грн., а саме: посадовий оклад 1422, 00 грн.; надбавки за ранг 110, 00 грн.; надбавки за вислугу років 612, 80 (40% від посадового окладу); надбавки за високі досягнення у праці 1057,30 грн.; премії 1336, 75 грн.

Процент розрахунку пенсії від заробітку складає 90%. Загальний стаж враховано по 14.06.2011 року та складає 37 років 7 місяці 27 днів, з яких стаж державної служби складає 36 років 2 місяць 13 днів. Базовий місяць встановлено червень місяць 2011 року.

Зі змісту вказаного позову вбачається, що під визначенням «інші виплати» позивач ОСОБА_1 має на увазі матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії, що входять до системи оплати праці державного службовця та разове преміювання.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста).

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

За правилом частини 7 статті 33 цього Закону встановлюється, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з постановою Уряду від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У частині 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» вказується, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати,надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Наведені норми та правила реалізовані в положеннях п. 2.2.2, п. 2.2.7 та п. 2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за №114/8713, в яких зазначено, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які, відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, при вирішенні цього спору суд має керуватися не лише положеннями Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які для спірних відносин є загальними, а в розглядуваному спорі необхідно керуватися спеціальними правилами, якими визначаються виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, й вимогами статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до складу системи оплати праці державного службовця, а суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в складі заробітку (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, від 14 травня 2013 року, 28 травня 2013 року, 6 листопада 2013 року, від 03 червня 2014 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13, 21-134а14 відповідно), від 16 вересня 2014 року (№ 21-314а14), від 08 липня 2015 року (№732/48/15-а).

Крім того,пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року за № 865, встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом

України "Про державну службу", враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.

За змістом цих норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, за таких обставин, суд вважає, що рішення відповідача про відмову здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з врахуванням таких складових заробітної плати як інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань) є протиправним та правова позиція, за якою врахування «інших виплат» не передбачено чинним законодавством, зокрема Законом України "Про державну службу", постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», є помилковою.

Щодо визначення базового місяця індексації пенсії суд враховує наступне.

При проведенні індексації грошових коштів слід керуватися Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 (далі - Порядок), з урахуванням внесених до них змін.

Положеннями ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.

За приписами ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101%. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у ч. 1 цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацію здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Статтею 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Пунктом 4 Порядку, встановлено, що у разі несвоєчасної виплати індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. (п. 10-1 Порядку).

Так, положеннями п. 1.1 Порядку, передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення проводиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року, тобто на дату виходу позивачки на пенсію індексація грошових доходів населення, в тому числі і пенсії, вже проводилася згідно законодавства наростаючим підсумком і безперервно (до зміни базового місяця).

Таким чином, суд приходить до висновку, що виконання управлінням Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси судового рішення не є підвищенням розміру пенсії ОСОБА_1 у розумінні положень п. 5 Порядку, а тому і місяць перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно судового рішення не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії. Таким чином, базовим місяцем індексації пенсії позивачки є червень місяць 2011 року, який передбачений листом УПФУ в Приморському районі м. Одеси №668/М-11 від 29.12.2015 року.

Відповідно до частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами 1, 2ст. 8 КАС України,суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.

Відповідно до статті 71 КАС України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, підлягають частковому задоволенню.

З матеріалів справи, а саме квитанції № 48 від 28.01.2016 року, вбачається, що позивачем за подання даного позову був сплачений судовий збір у розмірі 551, 20 грн., який у відповідності до вимог Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 7-9, 11, 71, 94, 158, 160, 162, 163, 167, 183-2, п. 1. ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законами України «Про державну службу», «;Про пенсійне забезпечення», «;Про оплату праці», «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 24.12.2015 року №216 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до заробітної плати «інших виплат».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за період з 29.07.2015 року у розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням сум інших виплат (матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, премії) згідно з довідкою від 25.11.2015 року №233/М/15-32-05-02-11, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області, базовий місяць червень 2011 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (код ЄДРПОУ 26302649) на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551 (пятсот пятдесят одну) гривень 20 коп.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Звернути постанову суду до негайного виконання в межах суми стягнень за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Домусчі Л.В.

24.02.2016