Справа № 127/2965/16-а
Провадження № 2-а/127/154/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.03.2016 Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Сичука М.М.,
при секретарі Гороховій О.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Павич О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію,-
Встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про зобов'язання перерахувати та виплатити пенсію. Позов мотивовано тим, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1- ї категорії, з 23.03.2001 отримує пенсію по інвалідності (ІІ група з 09.10.2002 року) згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Обчислення пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків завданих внаслідок Чорнобильської катастрофи (70%) проводилось із заробітної плати за дні перебування в зоні відчуження у вересні з 01.09.1986 року по 15.09.1986 року, на підставі довідки від 01.12.1992 року за № 357 про те, що ОСОБА_1 дійсно був у відрядженні в м. Чорнобиль та довідкою від 07.08.1999 року № 23-4, що видані Житлово - експлуатаційною конторою № 11 про те, що у вересні місяці 1986 року заробіток ОСОБА_1, що враховується при обчисленні пенсії складав 884,41 карбованців.
З січня 2016 року виплата пенсії позивача проводиться у мінімальному розмірі без урахування заробітної плати за роботу у зоні відчуження відповідно до довідки за роботу у зоні відчуження, що відображено у вищевказаних довідках.
В січні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до відповідача, в якій просив пояснити підстави не врахування заробітної плати, що відображена у довідці виданій Житлово - експлуатаційною конторою № 11 від 07.08.1999 року, яка міститься в матеріалах пенсійної справи, з якої раніше проводилось обчислення пенсії, у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України № 1210.
З відповіді управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці від 18.01.2016 року № 4/К-1 вбачається, що пенсія була обчислена без урахування вказаної вище довідки, оскільки відсутні первинні документи, які б підтвердили нарахування заробітної плати за роботу в зоні відчуження.
Просив суд визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо нездійснення перерахунку пенсії, як інваліду ІІ групи, захворювання якого пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 4 ч. 3 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час у вересні 1986 року відповідно довідки виданих Житлово - експлуатаційною конторою № 11 від 01.12.1992 року за № 357 від 07.08.1999 року № 23-4, про заробітну плату за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період, оригінал якої знаходиться в матеріалах пенсійної справи з 01.09.1986 року по 15.09.1986 року, з урахуванням зазначених у довідці сум заробітку за фактичною величиною та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести з січня 2016 року перерахунок пенсії , як інваліду ІІ групи, захворювання якого пов'язано з роботами ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 4 ч. 3 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час у вересні 1986 року відповідно довідки виданих Житлово - експлуатаційною конторою № 11 від 07.08.1999 року № 23-4 в загальній сумі 1506 крб. згідно розрахунку.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав за обставин викладених в позові, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача Павич О.С. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок призначення та обрахунку пенсії позивача регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи». Відповідно до зазначеної постанови, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсії враховується за будь які 12 місяців підряд такої роботи. У разі коли особа працювала у зоні відчуження менш, як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження. У разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження, з весь фактично відпрацьований час, в одному з неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У разі, коли особа працювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Згідно до зазначеної постанови, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фізичних збитків.
Згідно п. 3 ч. 4 Порядок призначення та обрахунку пенсії у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25, 4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 до документів які засвідчують особливий статус особи відносять, зокрема, довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122 або довідка військової частини, в складі яких особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або довідка архівної установи або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до п. 2.10 зазначеного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, про профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не можуть служити документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії. Отже, чинне нормативно правове регулювання визначає як необхідну умову підтвердження довідки про зарплату первинними документами організації, на якій працювала особа, яка звертається за призначенням чи перерахунком пенсії.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 виконував роботи пов'язані з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС, в зв'язку з чим обчислення його пенсії по інвалідності проводилось із заробітної плати за дні перебування в зоні відчуження у вересні з 01.09.1986 року по 15.09.1986 року, на підставі довідки від 01.12.1992 року за № 357 про те, що ОСОБА_1 дійсно був у відрядженні в м. Чорнобиль та довідкою від 07.08.1999 року № 23-4, що видані Житлово - експлуатаційною конторою № 11 про те, що у вересні місяці 1986 року заробіток ОСОБА_1, що враховується при обчисленні пенсії складав 884,41 карбованців.
Таким чином, відповідач мав і має всі необхідні дані для нарахування пенсії ОСОБА_1 із фактичної заробітної плати в зоні відчуження.
Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 є законним та обґрунтованим, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України визначено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів у межах суми стягнення за один місяць.
Суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.ст. 2, 6-11, 14, 158 163, 183 -2, 256 КАС України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо нездійснення перерахунку ОСОБА_1, як інваліду ІІ групи, захворювання якого пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за весь фактично відпрацьований час у вересні 1986 року відповідно довідки виданих Житлово - експлуатаційною конторою № 11 від 01.12.1992 року за № 357 від 07.08.1999 року № 23-4, про заробітну плату за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період за період з 01.09.1986 року по 15.09.1986 року, з урахуванням зазначених у довідці сум заробітку за фактичною величиною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці провести з січня 2016 року перерахунок пенсії як інваліду ІІ групи, захворювання якого пов'язано з роботами ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 4 ч. 3 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час у вересні 1986 року відповідно до довідки, виданої Житлово - експлуатаційною конторою № 11 від 07.08.1999 року № 23-4 в загальній сумі 1506 крб. згідно розрахунку.
Звернути постанову суду до негайного виконання у частині здійснення перерахунку пенсії.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя