Постанова № 56586307, 21.03.2016, Пулинський районний суд Житомирської області (до 25.04.2025 - Червоноармійський районний суд Житомирської області)

Дата ухвалення
21.03.2016
Номер справи
292/10/16-а
Номер документу
56586307
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Червоноармійський районний суд Житомирської області

116 м. смт. Червоноармійськ Червоноармійський район Житомирська область Україна 12000

Справа № 292/10/16-а

Номер провадження 2-а/292/10/16

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

21 березня 2016 року смт.Червоноармійськ

Червоноармійського районного суду Житомирської області

Суддя- Гуц О.В.

секретар судового засідання Риданова Г.В.

у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі про визнання протиправною відмову відповідача в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах .

У судовому засіданні брали участь позивач ОСОБА_2, представник відповідача Андрієвський В.О..

В С Т А Н О В И В :

17 лютого 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови в призначенні йому пенсії як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС, неправомірними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зниженням пенсійного віку на 8 років у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої вимоги мотивує тим, що вперше, тобто 07.07.2015 року та повторно 08.02.2016 року він звертався до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до умов ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням №8 від 13.07.2015 року та листом за № 20 від 09.02.2016 року йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 8 років.

Позивач вважає таку відмову незаконною, оскільки він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії. В 1986 році виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 26.12.1986 року по 31.12.1986 року -5 днів, та з 01.01.1987 року по 08.05.1987 року- 118 днів, в тому числі у населеному пункті с. Паришів з 02.04.1987 року по 21.04.1987 року, тобто на територіях, які входять до зони відчудження, що підтверджується архівною довідкою Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу та іншими документами. Закон пов"язує надання пенсії зі зниженням пенсійного віку із працею у зоні відчуження, що підтверджується посвідченням та іншими документами і це є достатньою підставою для призначення пенсії відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, зіславшись на обставини викладені в адміністративному позові, додатково пояснивши, що органу пенсійного фонду було надано всі необхідні первинні документи для призначення пенсії.

Представник відповідача позов не визнав, зазначивши, що позивач не надав оригіналів документів на підтвердження того факту, що він, в складі військової частини в/ч 43187 виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в період грудня місяця 1986 року та з січня місяця 1987 року по травень 1987 року.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_4 показав, що він спільно з позивачем ОСОБА_2 був призваний на військові збори, ,де в складі військової частини 43187 в період з 26 грудня 1986 року та в подальшому протягом близько 3-х місяців 1987 року вони спільно виконували завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС , а саме виконували роботи по вивозу грунту, будівництву дамб в районі річки Припять та зокрема в селі с. Паришів, що знаходиться в межах 30 км. зони відчудження.

Вислухавши пояснення сторін, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 01.04.1993 року, (дублікат замість НОМЕР_2), перереєстрованого 18.07.1991 року Житомирською облдержадміністрацією, яке є безстроковим і діє на всій території України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІ (далі - Закон №796-ХІ).

Згідно із ст. 9 Закону №796-ХІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вказаним законом визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

За положеннями ст. 65 вказаного Закону №796-ХІ посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

У відповідності до ч.1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 8 років.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи; посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Рішенням № 8 від 13.07.2015 року Комісією по розгляду питань, пов"язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодаства України, ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", за відсутності відповідних підстав.

Повторно у призначенні пенсії на пільгових умовах позивачу було відмовлено листом УПФ України в Червоноармійському районі за № 20 від 09.02. 2016 року .

Відповідно до архівної довідки №6956 Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу ОСОБА_2 у складі в/ч 43187 виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в 1986 році до 31 грудня -5 днів, в 1987 році з 01.01.1987 року до 08.05.1987 року- 118 днів , в населеному пункті с. Паришів з 02.04.1987 року по 21.04.1987 року. (а. с. 13)

Архівною довідкою галузевого державного архіву Міністерства оборони України стверджується, що за архівними даними в/ч 43187 позивач ОСОБА_2 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 26.12.1986 року (наказ №236) по 08.05.1987 року (наказ №127), отримав дозу опромінення 12,138 рентген і не спростовується довідка №6956 Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу (а. с.12).

Із військового білета серії НОМЕР_3, виданого 15 листопада 1981 року ОСОБА_2, ( сторінка 25) вбачається, що в період з 26.12.1986 року по 08.05.1987 року він знаходився в 30 км зоні секторі №2 для надання допомоги по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.(а. с. 11).

За даними Довбиського фарфорового заводу смт. Довбиш Житомирської області, слідує, ОСОБА_2, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 24.12.1986 року по травень 1987 року одержував заробіту плату: основну 625 крб 20 коп та додаткову 202 крб. 7 коп..(а. с. 10).

Згідно ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні; суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності.

У відповідності до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими вищезазначеним Законом, зокрема, призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, видане позивачу відповідає вимогам абз.3 п.5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51.

У відповідності до п.2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 "Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що особи повинні надати посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення, довідку форми 122.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.

Згідно зі ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є періоди роботи в зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами, які видаються підприємствами, установами, організаціями.

П.2 ст.14, ч.1 ст.21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, до 2 категорії відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.

За таких обставин суд прийшов до висновку, що позивач належними доказами підтвердив участь по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та роботу в зоні відчуження за період з 26.12.1986 року по 31.12.1986 року та з 01.01.1987 року по 08.05.1987 року, що дає право на зниження пенсійного віку згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На підставі викладеного, ст.ст. 9, 10, 14, 15, 21, 55, 65 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст. 71, 86, 158, 159, 160-163, 167, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області про визнання протиправною відмову відповідача в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, задовольнити .

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Червоноармійському районі Житомирської області призначити ОСОБА_2 пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії із зниженням пенсійного віку на 8 років у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05 липня 2015 року .

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Червоноармійський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В.Гуц