Постанова № 56576551, 17.03.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2016
Номер справи
803/204/16
Номер документу
56576551
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2016 року м. Луцьк Справа № 803/204/16

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про стягнення капіталізованих платежів,

ВСТАНОВИВ:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку (далі - позивач, відділення, ВФСС у місті Луцьку) звернулося в суд з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (далі - відповідач, управління, УМВС України у Волинській області) про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 565 056,06 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» 01 квітня 2001 року зареєстрований у ВФСС у місті Луцьку як страхувальник зі сплати обов'язкових страхових платежів.

Згідно даних отриманих від Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, 10 листопада 2015 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті ліквідації.

На підставі статей 112, 110, 1205 Цивільного кодексу України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», а також Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765 Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку провело розрахунок капіталізованих коштів потерпілим від нещасного випадку на виробництві, загальний розмір яких згідно розрахунку станом на 01 лютого 2016 року становить 565 056,06 грн.

Відтак, 15 грудня 2015 року відділення Фонду направило відповідачу заяву про визнання кредиторських вимог №3086/01-13, однак вказана заява УМВС України у Волинській області залишена без задоволення. На підставі вищевикладеного відділення просить суд стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку капіталізовані платежі у розмірі 565 056,06 грн.

На адресу суду 14 березня 2016 року надійшли уточнення адміністративного позову (зменшення розміру позовних вимог) від позивача відповідно до яких просять стягнути 407 736,06 грн (а.с.63-67).

Представник позивача, суб'єкта владних повноважень, 17 березня 2016 року подала заяву про розгляд справи без її участі. Позов підтримують в повному обсязі (а.с.68).

Представник відповідача в своїх запереченнях та у судовому засіданні 09 березня 2016 року в загальному проти позову не заперечував, однак не погоджувався щодо суми стягнення капіталізованих платежів по потерпілим ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Вказував, що провести оплату на даний час не має фінансових можливостей. Просив суд зменшити суму стягнення до 407 736,06 грн.

У своїй заяві від 17 березня 2016 року просив розгляд справи здійснювати у письмовому провадженні. Проти уточненої суми капіталізованих платежів не заперечував (а.с.70).

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оскільки представниками обох сторін подано до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, тому справу розглянуто в порядку письмового провадження без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення на підставі нижчевикладеного.

Судом встановлено, що Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області 02 лютого 2004 року зареєстровано як юридична особа, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.71).

Управління зареєстровано страхувальником та перебуває на обліку у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Луцьку згідно страхового свідоцтва від 01 квітня 2001 року (а.с.9).

Як вбачається зі спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та опису документів, які надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії останнім внесено запис 10 листопада 2015 року, в стані припинення, за рішенням засновників (а.с.10,71).

Матеріалами справи підтверджується, що 15 грудня 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про визнання кредиторських вимог, яка отримана управлінням 28 січня 2016 року (а.с.13).

На підставі вищезазначеної заяви, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку проведено капіталізацію та розрахунок капіталізованих платежів для виплати їх у майбутньому потерпілим ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_1. Згідно наданого позивачем розрахунку станом на 01 лютого 2016 року розмір належних до виплати коштів (з врахуванням зменшення) становить 407 736,06 грн., які просить суд стягнути з відповідача (а.с.67).

Однак, станом на день звернення до суду з зазначеним адміністративним позовом вказана заява залишена без задоволення УМВС України у Волинській області.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Частиною другою статті 1205 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Оскільки засновниками Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області прийнято рішення про припинення юридичної особи шляхом її ліквідації, тому належні кошти для виплати потерпілим внаслідок нещасного випадку мають бути капіталізовані та стягнуті з відповідача у порядку, що передбачений законом.

При цьому суд зазначає, що Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку стало відомо про ліквідацію відповідача 10 листопада 2015 року згідно отриманих даних від Луцької ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області, а, відтак, саме з цієї дати необхідно обраховувати шестимісячний строк звернення до суду передбачений частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, який відділенням у даному випадку не пропущений.

За змістом статей 15, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок внесків роботодавців, капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.

Виходячи з наведеного суд дійшов висновку, що на випадок ліквідації платоспроможної юридичної особи поширюються вимоги статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та положення Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765 (далі - Порядок).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 26 червня 2012 року №21-156а12, яка в силу вимог статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх судів України.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 вказаного Порядку, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Пунктом 2 цього ж Порядку визначено, що розрахунок щодо кожного платежу, що підлягає капіталізації, для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю або перед членами їх сімей, здійснюється таким чином: 1) щомісячні виплати втраченого заробітку - з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності; 2) витрати по догляду за потерпілим відповідно до медичного висновку - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами; 3) витрати на придбання інвалідами або Фондом спеціальних засобів пересування, запасних частин до них, а також витрати на придбання палива, ремонт і технічне обслуговування транспортних засобів - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами; 4) витрати на оздоровлення - з розрахунку середньої вартості санаторно-курортної путівки - для інвалідів I групи щороку, іншим інвалідам - один раз на три роки; 5) витрати на пенсійне забезпечення - виходячи з основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на підставі даних Фонду; 6) витрати на професійну переорієнтацію, професійне навчання або перекваліфікацію потерпілого за індивідуальною програмою реабілітації інваліда (якщо з часу встановлення інвалідності минуло не більше одного року) - з розрахунку середньомісячного заробітку протягом терміну, визначеного програмою реабілітації; 7) одноразова допомога у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого - у розмірах, що встановлюються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" ( № 1105-XIV). Нарахування такої виплати здійснюється на підставі висновку лікувального закладу щодо можливості настання стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого.

Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

На підставі вищезазначеного порядку Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку здійснені розрахунки потреби в капіталізації коштів по потерпілим ОСОБА_3, ОСОБА_4, утриманцям ОСОБА_2 та ОСОБА_1. (а.с.6).

Оцінюючи належність та обґрунтованість розрахунків виконаних Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 отримав травму 20 січня 2004 року, про що було складено акт про нещасний випадок за формою Н-1 від 04 лютого 2004 року (а.с. 20-24).

Згідно довідки МСЕК від 12 серпня 2004 року ступінь професійної працездатності ОСОБА_3 становить 30% (а.с.25).

Постановою ВД ФСНВ у місті Луцьку від 10 вересня 2004 року №3104, з врахуванням подальшого перерахунку здійсненого постановою від 26 січня 2015 року №0310/646/646/9, ОСОБА_3 призначено щомісячну виплату у розмірі 731,92 грн (а.с.26-27).

За даними Держстат України (лист від 17 серпня 2015 року №10.2-17/144-15) середня очікувана тривалість життя чоловіків при досягненні 70-річного віку становить 10,31.

Згідно виконаного позивачем розрахунку, потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим ОСОБА_3 становить 90 553,14 грн (а.с.67).

Матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2, отримала травму 16 квітня 1983 року, про що було складено акт про нещасний випадок за формою Н-1 від 18 квітня 1983 року (а.с.29-30 зворот).

Згідно виписки з акту огляду МСЕК від 20 лютого 1992 року №038271 ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_4 становить 80% (а.с.31).

Постановою відділення ВД ФССНВ у місті Луцьку від 29 січня 2015 року №3110/1422/1422/2, з врахуванням подальшого перерахунку здійсненого постановою від 29 січня 2015 року №0310/1422/1422/3, ОСОБА_4 призначено щомісячну виплату у розмірі 1467,00 грн. (а.с. 67).

За даними Держстат України (лист від 17 серпня 2015 року №10.2-17/144-15) середня очікувана тривалість життя жінок при досягненні 76-річного віку становить 9,87 років.

Згідно виконаного позивачем розрахунку, потреба в капіталізації коштів належних до стягнення з відповідача для розрахунку з потерпілою ОСОБА_4 становить 162 484,92 грн.: 1467,00*12*9,87=162484,92, тобто розрахунки повністю відповідають Порядку капіталізації платежів.

Також судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, особи, які мають право на отримання виплат у разі смерті потерпілого від нещасного випадку ОСОБА_5. Нещасний випадок трапився ІНФОРМАЦІЯ_4 року (а.с.34-39).

Постановою відділення ВД ФССНВ у місті Луцьку від 05 березня 2012 року №0310/1190/1190/3, з врахуванням подальшого перерахунку здійсненого постановою від 28 січня 2015 року №0310/1190/1190/5, потерпілим призначені щомісячні виплати у розмірі 1311,00 грн (а.с.40-41).

Згідно виконаного позивачем розрахунку, потреба в капіталізації коштів належних до стягнення з відповідача для розрахунку з потерпілими (утриманцями) ОСОБА_1 та ОСОБА_2 становить по 77349 грн. кожній: 1311,00*12*4,11 років( до досягнення ними 18-ти річного віку)= 77349 грн.

Таким чином, проаналізувавши виконані Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку розрахунки потреби в капіталізації коштів по потерпілим від нещасного випадку на виробництві ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 суд дійшов висновку, що вищезазначені розрахунки є обґрунтовані та виконані позивачем у відповідності до вимог Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765, а, відтак, капіталізовані кошти у розмірі 407 736,06 грн. по вищезазначеним особам підлягають до стягнення з УМВС України у Волинській області.

Разом з тим суд зазначає, що представник відповідача проти суми капіталізованих платежів не заперечував, однак провести оплату на даний час не має фінансових можливостей.

За правилами частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, суб'єкт владних повноважень, належними та допустимими доказами довів обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення 407 736,06 грн. капіталізованих платежів по потерпілим ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 та ОСОБА_1, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом стягнення з УМВС України у Волинській області на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку капіталізованих платежів у розмірі 407 736,06 грн.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, судовий збір не повертається.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про стягнення капіталізованих платежів - задовольнити.

Стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (43025, Волинська обл., місто Луцьк, вулиця Винниченка,11, ідентифікаційний код юридичної особи 08592112) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Луцьку (43001, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Ковельська, 1, ідентифікаційний код юридичної особи25910217) 407 736,06 грн. (чотириста сім тисяч сімсот тридцять шість гривень шість копійок) капіталізованих платежів.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.І. Смокович