КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/1085/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О. Суддя-доповідач: Федотов І.В.
У Х В А Л А
Іменем України
15 березня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів: Ганечко О.М. та Оксененка О.М.,
за участю секретаря Полякової А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу Малого приватного виробничо-комерційного підприємства «Шар» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом Малого приватного виробничо-комерційного підприємства «Шар» до Державної фіскальної служби України, Хмільницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області про визнання недійсним рішення та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Мале приватне виробничо-комерційне підприємство «Шар» (далі - позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної податкової служби України, Хмільницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів (далі - позивач), про визнання нечинним та скасування рішення №197/6/10-2215 від 08.01.2013 року; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.12.2012 року № 0004411501; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.12.2012 року № 0004421501.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2013 року, у задоволенні позову відмовлено повністю.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.04.2015 р. касаційну скаргу Малого приватного виробничо-комерційного підприємства «Шар» задоволено.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2013 року у справі № 826/1085/13-а скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 вересня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Хмільницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області форми "Р" від 12 грудня 2012 року №0004421501. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової служби України №197/6/10-2215 від 08.01.2013 р. в частині залишення без змін податкового повідомлення-рішення від 23.10.2012 № 0003801501, яким до Малого приватного виробничо-комерційного підприємства "Шар" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 510 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову, у зв'язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, Хмільницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Вінницької області ДПС проведено документальну невиїзну перевірку з питань достовірності нарахування та сплати плати за землю (орендної плати) МП ВКП «Шар» за період з 01.01.2011 по 01.09.2012.
Перевіркою встановлено наступні порушення:
- п. 288.3 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено об'єкт оподаткування орендної плати за землю в сумі 38445,28 грн. (за 2011 рік (січень-грудень) - 24281,24 грн., за 2012 рік (січень-липень) - 14164,04 грн.)
- в порушення абз. 2 п. 117 ст. 117 Податкового кодексу України платником несвоєчасно подано відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку.
За результатами перевірки складено акт від 09.10.2012 № 54/15/19121522 та винесено:
- податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 23 жовтня 2012 року № 0003791501, яким Малому приватному виробничо-комерційному підприємству "Шар" збільшено суму грошового зобов'язання в розмірі 45027,45 грн., а саме: за основним платежем - 38445,28 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 6582,17 грн. за платежем: орендна плата з юридичних осіб, код платежу: 5013050200;
-податкове повідомлення-рішення форми "С" від 23 жовтня 2012 року №0003801501, яким до Малого приватного виробничо-комерційного підприємства "Шар" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 510 грн.
Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку.
Рішенням Державної податкової служби у Вінницькій області від 5 грудня 2012 року № 20175/10/10-02-11 скасовано податкове повідомлення-рішення Хмільницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби від 23 жовтня 2012 року № 0003791501 в частині визначення штрафної санкції в сумі 5 грн. з орендної плати за земельну ділянку державної та/або комунальної власності, а в іншій частині податкове повідомлення-рішення від 23 жовтня 2012 року № 0003791501 залишено без змін та скасовано податкове повідомлення-рішення від 23 жовтня 2012 року №0003801501 про застосування штрафних санкцій в розмірі 510 грн. за непроведення в Хмільницькій об'єднаній державній податковій інспекції реєстрації змін місцезнаходження та змін стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи та зобов'язано Хмільницьку об'єднану державну податкову інспекцію Вінницької області Державної податкової служби прийняти податкове повідомлення-рішення встановленої форми про застосування до Малого приватного виробничо-комерційного підприємства "Шар" штрафу в розмірі 510 грн. за непроведення в Хмільницькій об'єднаній державній податковій інспекції Вінницької області Державної податкової служби реєстрації змін місцезнаходження та змін стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи.
На виконання рішення Державної податкової служби у Вінницькій області Хмільницькою об'єднаною державною податковою інспекцією Вінницької області Державної податкової служби винесені податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 12 грудня 2012 року № 0004411501, яким Малому приватному виробничо-комерційному підприємству "Шар" збільшено суму грошового зобов'язання в розмірі 45022,45 грн., а саме: за основним платежем - 38445,28 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 6577,17 грн. за платежем: орендна плата з юридичних осіб, код платежу: 5013050200 та податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 12 грудня 2012 року № 0004421501, яким застосовано до Малого приватного виробничо-комерційного підприємства "Шар" суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 510 грн. Дані податкові повідомлення-рішення є предметом оскарження у даній справі.
Рішенням Державної податкової служби України від 8 січня 2013 року № 197/6/10-2215 залишено без змін податкові повідомлення-рішення Хмільницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби від 23 жовтня 2012 року № 0003791501 та № 0003801501, з урахуванням рішення Державної податкової служби у Вінницькій області від 5 грудня 2012 року № 20175/10/10-02-11, прийнятого за розглядом скарги, а скаргу - без задоволення.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскільки матеріали справи не містять доказів перебування на обліку МП ВКП «Шар» у Хмільницькій ОДПІ у Вінницькій області, тому у позивача відсутній обов'язок подачі інформації до органу доходів і зборів у зв'язку із зміною місцезнаходження чи осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку, відтак, відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій, передбачених п. 117.1 ст. 117 Податкового кодексу України. Крім того, Окружний адміністративний суд м. Києва також дійшов висновку, що оскільки показники нормативної грошової оцінки земельної ділянки, на підставі якої мала б здійснюватись орендна плата, при поданні у спірний період декларацій з плати за землю, є меншою ніж законодавчо установлена, то позивачем занижено об'єкт оподаткування орендної плати за землю.
При цьому, як вбачається з апеляційної скарги, МП ВКП «Шар» не погоджується з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12 грудня 2012 року № 0004411501.
Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, враховуючи положення ст. 195 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Зі змісту підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, вбачається, що землекористувачами юридичні та фізичні особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності.
Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). Дана норма кореспондується із вимогами статті 21 Закону № 161-XIV.
Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України.
Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 зазначеного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХIII Податкового кодексу України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 % нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 зазначеного пункту).
Як встановлено судом першої інстанції та свідчать матеріали справи, 06 березня 2007 року між Хмільницькою міською радою, як орендодавцем, та Малим приватним виробничо-комерційним підприємством "Шар", як орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець на підставі рішення 7 сесії Хмільницької міської ради 5 скликання від 12 жовтня 2006 року передає, а орендар набуває право на оренду земельної ділянки в двох частинах земельною площею 2944 кв.м. (в тому числі площею 2925 кв.м. та 19 кв.м.) з земель запасу міста, що знаходиться на території Хмільницької міської ради Вінницької області, а саме: в місті Хмільнику по вул. Столярчука, 15, для обслуговування власного нерухомого майна. В договорі зазначено, що грошова нормативна оцінка земельної ділянки, що передається в оренду, згідно довідки Хмільницького міського відділу земельних ресурсів від 23 лютого 2007 року № 99 складає 189 557,78 грн. Згідно пункту 2.3 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді у розмірі 1 768,06 грн. щорічно.
Судом першої інстанції з акту перевірки від 09.10.2012 № 54/15/19121522 встановлено, що малим приватним виробничо-комерційним підприємством "Шар" подані до Хмільницької об'єднаної державної податкової інспекції Вінницької області Державної податкової служби податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік та за 2012 рік, визначивши суму орендної плати за землю, яка підлягає сплаті за рік в розмірі 5 678, 82 грн. (відповідно до рішення Хмільницької міської ради від 07.09.2009 року про внесення змін до договору оренди).
Відповідно до податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), поданої позивачем за 2013 рік, вбачається, що сплата земельного податку здійснюється на підставі договору оренди від 06.03.2007 р., зареєстрований у Хмільницькій раді за № 17-07, у Вінницькому обласному центрі ДЗК за № 040700000035 від 07.06.2007 р.
Водночас, здійснивши системний аналіз правових норм викладених у ст.ст. 16, 18, 20 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року161-XIV, ст.ст. 13,14,16,17 Закону України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року N 2535-XII, Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України від 02.07.2003 N 174, Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постаново Кабінету Міністрів України від 25.12.98 N 2073 суд першої інстанції вірно зазначив, що обов'язок щодо сплати земельного податку виникає з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.
Матеріали справи свідчать, що договір оренди земельної ділянки був укладений між Хмільницькою міською радою, та Малим приватним виробничо-комерційним підприємством "Шар" 06 березня 2007 року.
Вказаний договір зареєстрований у Хмільницькій міській раді, про що у книзі реєстрації договорів оренди вчинено запис від 06.03.2007 р. за № 17-07. Договір також зареєстрований у Хмільницькому районному відділі Вінницької регіональної філії «Центру ДЗК», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 07.06.2007 р. за №040700000035.
Зважаючи на викладене вище, враховуючи, що спеціальним органом, на час укладення договору оренди - 06.03.2007 р., щодо ведення державного реєстру земель по відношенню до органів місцевого самоврядування є Центр ДЗК (його структурні підрозділи) у складі Держкомзему України, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції, що обов'язок сплати податку за землю виник у позивача з моменту державної реєстрації земельної ділянки в Хмільницькому районному відділі Вінницької регіональної філії «Центру ДЗК». Отже, доводи позивача про те, що договір оренди від 06.03.2007 р. є незареєстрованим в єдиному державному реєстрі, є необґрунтованими.
Поряд з цим, посилання апелянта щодо необхідності відповідачем отримати витяг з Центру ДЗК, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки положеннями ст. 288.1 ст. 288 ПК України такого обов'язку не передбачено.
При цьому, судом першої інстанції обґрунтовано не взято до уваги посилання позивача на припинення правовідносин з дати реєстрації на дану земельну ділянку ПрАТ «Агрокомплекс Хмільникпродукт» 06.05.2011 р. із внесенням зміни до державного земельного кадастру за № 051090004000013, згідно рішення Хмільницької міської ради 5 сесії 6 скликання, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про припинення у позивача права користування земельною ділянкою. Натомість, лише внесення змін до державного земельного кадастру не може бути самостійною підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 24.12.2010 року у справі № 58/125 за позовом Хмільницького міжрайонного прокурора Вінницької області в інтересах держави в особі Хмільницької міської ради до Малого приватного виробничо-комерційного підприємства "ШАР" позов задоволено частково та внесено зміни до договору оренди від 06.03.2007 року, укладеного між Хмільницькою міською радою та Малим приватним виробничо-комерційним підприємством "ШАР", а саме: в абзаці другому підпункту 2.3 пункту 2 слова 1 768, 06 грн. змінено на слова 29 957, 06 грн.
Так, Господарським судом м. Києва встановлено, що рішенням Хмільницької міської ради від 01.12.2009 року затверджено та введено в дію з 01.01.2010 року нову грошову оцінку земель міста.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач сплачував орендну плату у розмірі 1% нормативної грошової оцінки, що становило 1768,06 грн.
Водночас, законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» від 03.06.2008 р. № 309-IV було внесено зміни до Закону України «Про оренду землі», яким визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності несільськогосподарського призначення не може бути меншою трикратного розміру земельного податку (3 % нормативної грошової оцінки).
З огляду на те, що показники нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, на підставі якої мала б здійснюватись орендна плата, при поданні у спірний період декларацій з плати за землю, є меншою ніж законодавчо установлена, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції, що позивачем занижено об'єкт оподаткування орендної плати за землю в сумі 38 445,28 грн. (за 2011 рік (січень-грудень) - 24 281,24 грн., за 2012 р. (січень-липень) - 14 164,04 грн.). Таким чином, податкове повідомлення-рішення форми "Р" від 12 грудня 2012 року № 0004411501 прийнято відповідачем у відповідності до вимог чинного законодавства.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про необґрунтованість заявлених позивачем вимог, які правомірно залишені судом першої інстанції без задоволення.
Апелянтом не надано достатніх доказів в підтвердження доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим остання задоволенню не підлягає.
За таких обставин, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, судова колегія залишає його без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу малого приватного виробничо-комерційного підприємства «Шар» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 вересня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 18.03.2016 року.
.
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ганечко О.М.
Оксененко О.М.